Négy nap emelkedés után határozott gyengülés kezdődött a részvénypiacokon világszerte, miután az európai pénzügyminiszterek egyelőre visszatartják a görögöknek szánt mentőcsomagot. A kockázat növekedése miatt szinte minden ország kötvényhozama és CDS - felára emelkedett. A görögök tegnap elfogadták a megszorításokat, ugyanakkor azokat még el kell fogadni az athéni parlamentben és törvénybe is kell iktatni, miközben nagyon erős a társadalmi ellenállás. Az is valószínű, hogy az újabb mentőcsomag miatt az európai országoknak az eddig gondoltnál mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk.
A német pénzügyminiszter Wolfgang Schäuble azt mondta berlini törvényhozók előtt, hogy úgy tudja, a görögök nem fogják tudni teljesíteni a hiánycélt. Az eredeti tervek szerint a görögöknek 2020-ig a GDP 120 százalékára kell szorítania az államháztartás hiányát, de Schäuble úgy tudja, hogy az 136 százalékon lesz még akkor is.
Ismét a feszültség jelei látszanak a kötvénypiacokon. A 10 éves német állampapír hozama ugyan négy nap után először csökkent, 2 bázisponttal, 2 százalékra, viszont a hasonló futamidejű spanyol hozamok négy bázisponttal emelkedtek. A görög 10 éves állampapírok piacán brutális a hozamemelkedés. A hozamok 23 bázisponttal száguldottak ma, 32,85 százalékra.
Rontotta a hangulatot, hogy Kínában két éve először esett a kivitel mennyisége januárban, ami már egyértelműen jelzi a külpiacain csökkenő keresletet. Szintén az éjjeli kereskedési időhöz köthető hír, hogy az ausztrál nemzeti bank csökkentette az idei GDP és inflációs előrejelzését. Hong Kong szintén csökkenő külkereskedelmi aktivitást jelentett. Az ázsiai feltörekvő piacokról érkező rossz hírek eladói nyomást indítottak a „rokonpiacokon”, egyebek mellett emiatt is gyengül a forint. A piacok várják az amerikai fogyasztói bizalomról szóló délutáni beszámolót és Ben Bernankenak, a Fed elnökének beszédét.
Az EUR/USD ismét esik, az 1,32-es szinten táncol az árfolyam. A dollár erősödése és a romló hangulat megállította az olaj árát 100 dollár alatt, sőt 99 dollár alá estek az amerikai jegyzések. Tovább csúszott az arany ára is és most már nincs messze attól, hogy 1700 dollár alá kerüljenek az unciánkénti jegyzések.
A forint már tegnap délután elkezdett gyengülni és bár reggel még sikeresen visszaerősödött az euróval szembeni 292 forint alá is, ez nem tartott sokáig. Az eurót kora délután 294 - 295 forint között jegyzik. Az állampapír-piaci referenciahozamok jelentősen, 15 - 20 bázisponttal emelkedtek. A budapesti tőzsde követi a nemzetközi irányt lefelé, a BUX 2,5 százalékos mínuszban áll, az OTP jelentős, több mint 4 százalékos veszteségen áll. A Mol majdnem 3, a Richter több mint 3 százalékkal szakadt. Friss árfolyamokat itt talál.