Fejfájósan indult az újév
Bizonytalanul kezdődött az újév a piacokon. A befektetők elsősorban az európai válság híreire reagálnak, de az elsősorban a kötvénypiacokon és a devizapiacokon okoz mozgást. A részvénypiacok úgy tűnik, egészen jól bírják a nyomást a tengerentúlon és Ázsiában. A távol-keleti és csendes-óceáni térség tőzsdéit változatlanul fűti a kitartó keresletnövekedésbe vetett bizalom a fejlődő országok részéről, ahogy továbbra is fűtött a hangulat, ha nem is karneváli a dél-amerikai részvénypiacokon. A kínai monetáris politikával kapcsolatos várakozások, nevezetesen, hogy a kínai kormány tovább engedi enyhülni a kereskedelmi feszültséget a jüan erősítésén és a monetáris enyhítésen keresztül, hosszú távra elegendő puskaport ad a spekulációhoz.
Ami viszont általános gondot okozott az összes piaci szegmensben, az az európai adósságválsággal kapcsolatos fokozódó feszültség, ami a kötvénypiaci hozamok emelkedésében öltött testet az év első hetén is. Az olasz és spanyol hozamok annak ellenére ugrottak ismét drasztikusan kritikus szintekre, hogy az Európai Központi Bank jelentős mennyiségű állampapírt vásárolt a gondba került európai államok állampapír-piacain. Az EKB közlése szerint az év utolsó hetében az előző hetihez képest csaknem megtízszerezte a vásárol mennyiséget, ami csaknem elérte a fél milliárd eurót. A kötvénypiacok az európai vezetők ezekben a napokban esedékes folyamatos egyeztetéseit figyelik, azonban okulva az eddigi kudarcokból valószínűleg egyre kevésbé bíznak azok sikerességében.
Nem tud aludni? Nézegessen gyorsjelentéseket!
A New York-i tőzsde zárása után teszi közzé negyedik negyedéves gyorsjelentését az alumíniumipari óriáscég az Alcoa. A 31 országban csaknem 60 ezer embert foglalkoztató mammutvállalat a várakozások szerint csökkenő, egy részvényre jutó eredményről, viszont növekvő nyereségről számol be. 2010 utolsó negyedévben még 5,6 milliárd dolláros nyereséggel zárt a vállalat, a várakozások most 5,76 milliárdról szólnak, és egy pennys veszteségről részvényenként az előző negyedévhez képest.
A Wall Street S&P500 indexének cégeivel kapcsolatban – amelyek teljesítménye talán a leginkább érzékeny a fogyasztói magatartásra és a gazdaság rövidtávú mozgásaira – az a várakozás, hogy összességében 11,4 százalékkal növelik a nyereségüket az előző évi eredményekhez képest. Ez ugyanakkor visszalépés is az előző negyedévhez képest, amikor még 16 százalékos volt a növekedés 2010 harmadik negyedévéhez viszonyítva.
A várhatóan jó eredmények várhatóan makrooldalon is támaszt találnak. Az elmúlt hónapok foglalkoztatási adatai arra utalnak, hogy az amerikai gazdaságban valóban egyre több munkahely születik és ha óvatosan is de visszatér a hitelezés a bankközi térbe és az ingatlanpiacra. Utóbbi számai még mindig aggasztóak ugyan, de a befektetők fókuszában mostanában főleg a csökkenő munkanélküliség áll. Az optimizmust erősíti, hogy olyan szektorokban születnek új állások, mint a feldolgozóipar és a szolgáltató szektor, ami a fogyasztás párhuzamos erősödésére is utal.