Nem véletlen, hogy a korábban Altera névre hallgató AutoWallis árfolyama nagyot emelkedett az előző napokban: a mai naptól forognak ugyanis az autóipari befektetésekre szakosodott nagyvállalat új, 15,8 milliárd forint összegű tőkeemeléséből származó részvényei a parketten, a kereskedést ma ünnepélyes csengetéssel indította el a BÉT.
AutoWallis a névváltás óta |
Ezzel befejeződött a Wallis Csoport négy gépjármű-kereskedelemmel foglalkozó és autós szolgáltatásokat nyújtó vállalatának tőzsdére lépése, amelyet az Altera Nyrt. átalakításával valósítottak meg. A BÉT Standard kategóriájában jegyzett kibocsátó neve múlt pénteki, február 1-jei hatállyal változott meg AutoWallis-ra, mellyel egy időben részvényfelaprózást (split) is végrehajtottak. A korábban 100 forintos névértékű papír helyébe 8 darab 12,5 forintos névértékű részvény lépett, a meglévő tulajdonosok tehát egy darabért nyolc új névértékű részvényt kaptak. A részvényekhez kapcsolódó jogokat, össznévértéküket, valamint a társaság alaptőkéjének mértékét a részvénysplit nem érintette.
A névváltásra, a részvényfelaprózásra és az új részvények bevezetésére azután került sor, hogy a tőzsdei vállalat tulajdonába került a Wallis négytagú autós cégcsoportja, benne a Wallis Automotive Europe, a Wallis Motor Duna, a Wallis Motor Pest és a Wallis Autókölcsönző. A négy tagvállalat gépjármű és alkatrész kis- és nagykereskedelemmel, szerviz szolgáltatásokkal, rövid és hosszú távú gépjárműkölcsönzéssel foglalkozik Magyarországon, illetve a közép- és délkelet-európai régióban. A cégek együttes árbevétele 2017-ben meghaladta a 66 milliárd forintot, így az AutoWallis a BÉT hetedik legnagyobb árbevételű vállalata lett.
A cég az ünnepélyes becsengetés után tartott sajtótájékoztatón elmondták, hogy a cég tőzsdei jelenlétének két fő célja van. Egyrészt szerették volna, hogy legyen egy autós cég is a hazai börzén, másrészt cél, hogy a jövőben is rendelkezésre álljon a lehetséges bővülés, adott esetben tőkebevonással, akvizíciókkal. A kitűzött cél nem kevesebb, mint öt év alatt az érbevétel megduplázása. A tervek szerint a 2020-as év után már vonzó osztalékot is fizethet a cég.
Ma jött ki a Richter negyedéves eredménye, a papír egyelőre másfél százalékos eséssel reagál 5645 forintig. A Mol 0,7 százalékkal van feljebb 3268 forintig, az OTP és a Telekom közel fél százalékkal gyengülnek 11 420 illetve 470 forintig.
Euró/forint |
Ma is gyengül a forint, de még mindig nem érte el a kritikus szinteket, ahol kitört a tavalyi mélységből. Egy euróért jelenleg 319,30-at kell adni.