Elképesztő emelkedésen van túl a dollár az euróhoz képest, az euró értékének 24 százalékát veszítette el a dollárral szemben nem egészen egy év alatt, avagy fordítva nézve, egy éve még 32 százalékkal volt magasabb a keresztárfolyam.
12 éves csúcson a dollár
Nem véletlen, hogy a legtöbb elemzőt erősen foglalkoztatja, milyen hatásai lehetnek ennek, illetve meddig tarthat. A KBC Equitas hírlevele szerint a dollárindex (amely egy devizakosárhoz képest nézi a zöldhasú értékét) lassan 12 éves csúcson jár. A piaci szereplők a múlt heti munkaerő-piaci adatok után a Fed közelgő kamatemelésének egyre nagyobb valószínűséget adnak. Ebben a környezetben a nyersanyagok is tovább csúsznak lefelé.
Euró/dollár (forrás: Dealbook) |
Az Erste Befektetési Zrt. még sokkal korábban, valahol 250 forint körüli árfolyamnál dollár vásárlását javasolta befektetőinek forint ellenében. Azóta jelentős nyereséget lehetett elérni a pozíción. Most sem a pozíció likvidálását, csak a stop loss-szint feljebb húzását javasolják, a céláruk pedig valahol pár fillérrel 300 forint felett van.
A kamatemelés rossz, az infláció viszont jó
A dollár jelenleg, szerda kora délután 287 forint körül jár, illetve 1,0575 volt az euróval szemben. A következő támasz az Erste másik hírlevele szerint 1,05-nél található, amelyet azonban „gyorsan megérinthet a jelenleg látható lendülettel”. „Az elmúlt napokban rendkívül sokat esett az árfolyam, ezért készülni lehet a közelgő korrekcióra” – teszik azonban hozzá.
Az Erste szerint az amerikai részvényindexek a kamatemelési várakozások miatt estek tegnap. Ugyanakkor a kamatemelés alapvetően az inflációs folyamatok miatt szokott bekövetkezni. Az infláció pedig határozottan jó a részvénypiacoknak, hiszen segít a vállalatoknak jelentős mértékben növelni a profitjukat. Persze ez általában később, jó pár, vagy akár több hónappal a kamatemelés után látható. Sőt, még az is bekövetkezhet, hogy a jegybank túllő a célon, és a kamatemeléssel túlságosan visszahűti a gazdaságot. Így jobb ilyen esetben a profitot realizálni.
40 év alatt alig volt ilyen
Tegnap méretes zuhanásból állt fel a DAX – írták szerda reggel –, amelyet a tíz napos mozgóátlag fordított meg. Vagyis még mindig megvesznek minden esést a befektetők, de egyre fogy az erejük. Így nem árt az óvatosság.
A Concorde Trading blogja a Merrill Lynch-et idézi, amely szerint az utóbbi 40 év második leggyorsabb dollárerősödését láthattuk az elmúlt fél évben. „Hosszú távon a dollár ereje és az S&P 500 között nincs korreláció. A vállalati szektor reagálni szokott a devizapiaci folyamatokra, de a heves erősödést mutató periódusok gyakran részvénypiaci gyengeséggel jártak együtt – például amikor menekült a tőke a fejlődő piacokról” – írják.
Jön, jön a turbulencia
Itt az ideje a korrekciónak? – teszi fel a kérdést Jim Rogers, a tőkepiac egyik nagy öregje, Soros György volt társa is. A szuperrövid blogbejegyzés szerint a befektető legnagyobb devizakitettsége jelenleg az USA-dollár, mert a világ tőkepiacain még több turbulenciára, felfordulásra számít. Ha pedig turbulencia van, akkor a befektetők a biztonságos kikötők felé tartanak, amiről azt hiszik, hogy az a dollár.
„Valójában nem egy biztonságos kikötő, de az emberek azt hiszik, hogy az, és én ezért tartok dollárt” – írja. Talán itt az idő az erős dollár korrekciójának, de én még tartok dollárt és kínai devizát – mondja az üzletember, aki évekkel korábban Ázsiába is költözött.
Hiába erős a dollár, de még mehet tovább
Az Aegon Alapkezelő Total Return blogján Duronelly Péter is tüzetesen vizsgálta nemrég a dollár erejét, a dollárindexet és a dollár latin-amerikai devizákhoz vett értékét is. Következtetése, hogy „a dollár reálárfolyama történelmi visszatekintésben viszonylag magas, de a gazdaság momentuma elég jó, a fundamentumai javulnak, külkereskedelmi deficitje már csak az olajipari bumm miatt is javulni fog. Így most a túlhúzottság mellett sem merném nagyon shortolni.”
A dollár lett a hitelfelvevők új svájci frankja
Zsiday Viktor alapkezelő az Alapblogon azt írja a feltörekvő gazdaságokról: a „2008-14 közötti időszakban jelentős (főleg dolláralapú) hitelfelvételből és arra épülő lakossági fogyasztásból nőttek ezek a gazdaságok, ami fenntarthatatlanná vált a dollár meginduló erősödése és az árupiacok összeomlása miatt. Ezért zuhan recesszióba Brazília, jutott a putyini pangásba Oroszország (…), esik a dél-afrikai rand, indonéz rúpia, török líra, stb. A dollár erősödése pont olyan hatással van rájuk, mint ránk korábban a svájci franké: tartós fogyasztás-visszaesést, hitel-összehúzódást és gyenge gazdaságot hoz”.
Ha Európa magára talál, akkor a dollár emelkedő trendje megtörhet vele szemben, de ez valószínűleg csak időleges lesz, ugyanis a korábban (főleg a feltörekvő piacok felé) kiáramlott hitelek visszafizetése folyamatos dollárkeresletet fog generálni.
A folyamatok Zsiday szerint nagyon jót tehetnek az európai részvénypiacnak, az amerikai részvénypiacra már nem ennyire optimista. A dollár erősödése miatt eltűnhet a profitnövekedés, miközben a hozamszint emelkedésnek indulhat.