17:20
Elképesztően nagyot erősödött a forint a nap végére, az eurót 295 forint körül jegyzik. Közben folytatódott a részvénypiacok emelkedése is, a jó hírek ellensúlyozták a botrányos amerikai lakáspiaci adatot.
A budapesti tőzsdét is felrántották a nap végére, a BUX 2,1 százalékos pluszban zárt, 17485 ponton, a vezető részvények a stagnáló Richter kivételével erősödtek, a prímet az OTP vitte. A bankpapír csaknem 6 százalékkal száguldott, 3570 forintra, a Mol 0,5 százalékkal erősödött, 17000 forintra, a Magyar Telekom 1,9 százalékkal drágult, 534 forintra, a Richter gyakorlatilag stagnált, 36990 forinton fejezte be a kereskedést.
15:45
Évtizedes mélypontra kerültek az amerikai ingatlanárak, a hír egyelőre csak a dollár piacán látszik, az EUR/USD átlépte az 1,32-es szintet, az amerikai deviza tehát tovább gyengült.
A nyugat-európai részvénypiacokon mérséklődött a nyereség, az amerikai indexek stagnálnak, vagy minimális pluszt mutatnak.
A forint a dollár gyengülésével párhuzamosan erősödött, az euró jegyzése 297 alá csúszott. A forintot aligha erősítette az MNB kamatdöntése utáni sajtótájékoztató, ahol Simor András jegybankelnök meglehetősen borús képet vázolt a magyar gazdaság kilátásairól. Az viszont a hazai deviza mellett szólhat, hogy továbbra is magasan maradhat az alapkamat.
14:15
Határozottan erősödni kezdett a forint kevéssel délután két óra előtt. Ennek több oka is van, ezek részben a nemzetközi hangulat változásának, részben a hazai fejleményeknek köszönhetőek. A konvergenciaprogram bejelentése után a hazai deviza megmerevedett az euróval szembeni 300-as szint alatt néhány fillérrel és ahogy sejteni lehetett úgy is maradt, amíg a hazai és a külföldi elemzői közösség átrágta magát rajta. A visszajelzések vegyesek voltak, nagyjából úgy foglalhatóak össze, hogy jó az iránya, de erős kétségek övezik a hatékonyságát és a megvalósíthatóságát.
Ma Orbán Viktor Brüsszelben találkozott Jose Manuel Durao Barrosoval, az Európai Bizottság elnökével. Erről egyelőre nem tudni érdemi részleteket, a magyar kormányfő azonban határozottan kijelentette, hogy közel van a megállapodás a nemzetközi szervezetekkel. A szokásos retorikán ugyanakkor nem változtatott a miniszterelnök, azt mondta, hogy gazdasági kérdésekről hajlandóak vagyunk tárgyalni, másról viszont nem. Ettől függetlenül egyre többen gondolják azt, hogy a konvergenciaprogram elég lehet ahhoz, hogy az EB megszüntesse az ellenünk folyó túlzottdeficit-eljárást, így Magyarország hozzájuthat a befagyasztott kohéziós támogatásokhoz. Közben az MNB Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően, változatlanul hagyta az alapkamatot, az indoklásra és a jegybanki kommentárra azonban még várni kell.
Mindeközben lassan javul a nemzetközi hangulat, elsősorban továbbra is a jó amerikai vállalati gyorsjelentések és az európai kötvényaukciók vannak a fókuszban. A dollár a forint erősödésével egy időben kezdett gyengülni, ami igazolja a nemzetközi hatást a hazai deviza árfolyamában. Az Egyesült Államokban olyan cégek tettek közzé biztató gyorsjelentést az első negyedévről, mint a 3M, az AT&T, illetve több szolgáltató és IT cég. Az amerikai vállalati kép továbbra is inkább pozitív. A piac ugyanakkor várja a nemsokára megjelenő amerikai makroadatokat is, amelyek közül néhány van annyira fajsúlyos, hogy befolyásolhatja a kereskedés menetét.
A hangulatot határozottan javította, hogy tovább csillapodtak a kedélyek a perifériás országok kötvénypiacain. Csökkentek a holland, a francia és a spanyol hozamok, tovább nőtt tehát a kereslet és a bizalom az állampapírok iránt. A 10 éves holland hozamok a kormányválság ellenére minimálisan ugyan, de csökkentek, 2,35 százalékra. Ugyanerre a lejáratra a francia hozam 3,06 százalékig, a spanyol pedig 5,96 százalékra csökkent. Mind a három aukción minimális volt a csökkenés, de a befektetők már annak is örülnek, hogy nem nőttek tovább.