Ahogy minden évben, idén is számos intézkedés, jogszabályváltozás az év első napján lép életbe. Egyebek mellett írtunk arról, hogy a trafikba látogató dohányosok milyen meglepő változással szembesülhetnek, vagy arról, hogy idén teljesen átalakul a cafeteria-rendszer - érdemes azt is megnézni, milyen adócsökkentésekre ébredtünk 2017 első napján.
Áfacsökkentés
A legnagyobb mértékű csökkenés a baromfihús, a tojás és a friss tej forgalmi adóját érinti, az áfa e termékekre egységesen 5 százalék lett. A fogyasztók ennek hatására legalább 17 százalékos árcsökkenésre számíthatnak e termékeknél, de egyes élelmiszerláncok ennél is nagyobb ármérséklést ígértek - körkép az Alditól a CBA-ig >>
Nem csak az élelmiszereknél lesz áfacsökkentés: az internet-előfizetéseknél a forgalmi adó 18 százalék idén. Az éttermi étel- és a helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalomra a vendéglátás áfakulcsa szintén 18 százalék idén, és jövőre pedig 5 százalékra csökkenhet. (Volt is ebből némi kavar - a szilveszteri fogyasztás éjfél előtti és éjfél utáni részei más-más áfakulccsal adóztak.)
Házasság, óvoda, adókedvezmény
2017 legnagyobb nyertesei A legnagyobb nyerteseket a nagyvállalatok körében kell keresnünk - akár olyanok körében is, amelyek még nincsenek is az országban, még ha nem is lesz könnyű visszanyerni a külföldi cégek bizalmát. Adóemelést csak nagyítóval találunk, az emberarcú adóhatóság koncepciója fontos szemléletváltást jelez >> |
A januárban életbe lépett szabályozások kedveznek az első házasoknak is, a havi ötezer forint a családi kedvezménnyel együtt igénybe vehető már az adóelőlegből is, a módosítás visszamenőleges hatályú, így az új szabály már a 2014. december 31-ét követően megkötött házasságok esetében is alkalmazható. Adómentes lett a bölcsődei mellett az óvodai szolgáltatás, óvodai ellátás is, így ha a szülő kisgyermeke bölcsődei vagy óvodai ellátásáért fizetendő díjról odaadja a munkáltató nevére szóló számlát a munkáltatójának, akkor a vállalkozás által megtérített összeg teljesen köztehermentes.
És bár nem adócsökkentés, de itt említhető, hogy emelkedik emellett a kétgyermekesek által igényelhető adókedvezmény, havi 30 ezer forintra.
Boldogok a nagyvállalatok
Nem csak a magánszemélyek, hanem a vállalatok életében is hoz tehercsökkenést 2017.
A béreket terhelő munkáltatói járulékok 5 százalékponttal csökkennek, majd 2018-ban is legalább 2 százalékponttal csökkennek a járulékok. Igaz, eközben a minimálbér és a garantált bérminimum is jelentősen emelkedik, ami viszont növeli a bérköltséget. Az emeléssel 2017 január elsejétől az alapbér kötelező legkisebb összege havi 127 500 forint, a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörökben a garantált bérminimum 161 000 forint.
A kormány karácsonyi ajándéka a cégeknek Ahogy arról korábbi összefoglalónkban írtunk: több adókulcs is mérséklődik, így a például a szociális hozzájárulási adó, a kisvállalati vagy a társasági adó. Csökken az eho-kulcs is; a várakozásokkal ellentétben nem emelkedik a katás vállalkozók havi adóterhe. Teljesen új keretek közé kerül az off-shore cég fogalma. Részletek >> |
A társasági adó mértéke egységesen 9 százalékra mérséklődik a korábbi 19, illetve 10 százalékról (ez a legnagyobb vállalatoknak jelent nagy könnyebbséget, és akár újabb multikat is az országba csábíthat. Az egyelőre kevesek által választott kisvállalati adó (kiva) mértéke 2 százalékponttal, 14 százalékra csökken.
Csökken a vállalkozó által fizetendő közteher mértéke, a dolgozói juttatások adóalapjának megállapításához alkalmazandó szorzó - 1,19-szeresről - 1,18-szorosra mérséklődik, így akár ennyivel magasabb összegű cafeteria-keretet biztosíthat dolgozójának a vállalkozó - igaz, a kedvezményes adózás mellett nyújtható cafeteria-juttatások köre jelentősen szűkült, miután a megreformált cafeteria-rendszer elbukott a nemzetközi bíróságokon. A korábban népszerű cafeteria-juttatások magasabb adózás mellett, de legalább korlátlan összeg mellett nyújthatóak idén.
Akinek bankja van, az is örülhet
Mától tovább csökken a bankadó, az ágazati adó felső kulcsa 3 bázisponttal, 0,21 százalékra mérséklődik. A bankadó 2017-ben és 2018-ban az adóalap 50 milliárd forintot meg nem haladó része után az ideivel megegyezően 0,15 százalék.