Meglehetősen siralmas képet festenek a hazai végrendelkezési szokások, a Trend International Market Research Kft. októberi felmérése szerint százból mindössze négy magyarnak van végrendelete, a 30 és 65 év közötti korosztálynak pedig csupán harmada tervez írni egyet. A fiatalok bohósága itt nem játszik közre (noha közjegyző előtt már 14 éven felüli kiskorú is írhatna végrendeletet): meglepő módon az idősebb korosztály az, aki egyre inkább szükségtelennek érzi a végrendelkezést, ezt közölte a kutatást készítő 4Life Direct a Privátbankár.hu-val.
Az, hogy mennyit keresünk, nagyban befolyásolja a végrendelkezési kedvet, a legalacsonyabb bevételű (E ESOMAR státusz) családok mindössze 28 százaléka érzi lényegesnek a végrendelet írását, míg a jobb anyagi helyzetben lévő válaszadók nagyjából azonos arányban (37-41 százalék) tartják fontosnak rögzíteni a végakaratukat. Az sem mindegy, hogy kire hagyjuk az ingóságainkat, erre nem csak családtagot, hanem jótékony szervezetet vagy egyházat is megjelölhetünk. A válaszadók közel felénél az utóbbi kettő szóba sem jöhet, ők kizárólag a gyerekeikre hagyományoznák a vagyonukat, 26 százalék gyerekeket támogató szervezetet, 17 százalék állatmenhelyeket támogatna. Az időseket és a fogyatékkal élő személyeket segítő szervezeteket 12-12 százalék támogatná.
Miért olyan fontos végrendelkezni?
Mi történik, ha nincs gyerekünk? Örökölhet-e a szülő, vagy mindent visz az állam? A témával kapcsolatban korábban itt írtunk bővebben. >>> |
Sokkal több múlik azon, hogy rászánjuk-e még életünkben az időt a végrendelkezésre, mint gondolnánk: egy jól megírt, alakilag is megfelelő végrendelettel például elkerülhetőek az örökösödés kapcsán felmerülő családi bonyodalmak, valamint gyorsíthatja a hagyatéki eljárást is, ami a család dolgát könnyíti meg. Másrészt ez az egyetlen módja annak, hogy szabadon, ne a törvényes öröklés szabályait követve döntsünk a vagyonunkról, így egy kedves barát vagy egy távoli rokon, esetleg jótékony szervezet is bevonható az örökösödésbe, nem csak a leszármazottaink. Ha pedig nincs törvényes örökösünk, úgy megakadályozhatjuk vele, hogy vagyonunk az államra szálljon.
Na jó, de nem bonyolult?
Valójában sokkal egyszerűbb, mint gondolnánk, ráadásul csak néhány alaki szabályt kell betartani, hogy érvényes végrendeletet írjunk. Először is, fel kell tüntetni, hogy a dokumentum egy végrendelet, és tartalmaznia kell a vagyoni rendelkezést kell tartalmaznia, valamint szerepeltetnie kell a végrendelkező adatait, az örökös(ök) személyét és az öröklés tárgyát.
A végrendelet csak aláírva érvényes, ha több oldalból áll, akkor azokat számozni kell és a keltezésnek is egyértelműnek kell lennie. A saját kezűleg írt és aláírt végrendelet készítése esetén tanúk közreműködésére sincs szükség, amennyiben azonban nem magunk készítjük, akkor két tanú vagy közjegyző jelenléte szükséges. Amennyiben meggondolnánk magunkat a későbbiekben, a végrendelet bármikor korlátozás nélkül módosítható, csak a dátumozásra kell ügyelni ebben az esetben.
Beindult a hagyatéki tárgyalás, az örökségem a tét - mit tegyek? Hogyan zajlik egy hagyatéki eljárás? Fel kell készülnöm az öröklésre? Milyen jogaim és lehetőségeim vannak? Mire figyeljek oda különösen és hogyan mérik fel a vagyont? A hagyatéki sorozatunk utolsó részében Dr. Máté Viktorral folytatjuk a beszélgetést. >>> |