Szerszámok, zsák, kesztyű - így indul munkába egy átlagos betörő. MTI Fotó: Nagy Lajos |
Kevesebb a betörés, de a bűnözők majdnem mindig megússzák
Országszerte csökkent a betörések száma 2015-ben, Budapesten például negyedével esett vissza az ilyen jellegű bűncselekmények száma - valamivel több, mint 5 ezer betöréses lopásról tud a rendőrségi statisztika.
Ez a jó hír - a rossz hír az, hogy a felderítés hatékonysága elég csapnivaló ebben a kategóriában: a Népszabadság korábbi cikke szerint még némi javulás után is csak 7,3 százalék a felderítési mutató, azaz még azt sem mondhatjuk el, hogy minden tizedik betörés tettesét legalább elkapják.
Zárak, kerti szerszámok - a betörő elmondja, mire figyeljünk
Számos olyan dolog van, amelyekkel csökkenthetjük az esélyét annak, hogy betörjenek otthonunkba - a The Guardiannek nyilatkozott egy korábban betörésből, ma már épp az otthonok biztonságával foglalkozó tévéműsorból élő "szakember". Michael Fraser szerint a betörők a gyenge pontokat keresik - elsősorban tehát a megfelelő védelem (hiánya) az, ami felkelti a figyelmüket. Ha belátnak az ingatlanba, és látják, hogy nincsenek zárak az ablakokon, miközben az értékek szem előtt vannak, az azt jelzi: a lakók nem vigyáznak az értékeikre.
A megfelelő zárak használata mellett Fraser azt is javasolja: szereljük fel megfelelő borítást, dobozt, rácsot a levélbedobó nyílás elé, mert így nem tudnak egy hosszú kampóval benyúlni a betörők.
Fraser szerint az értékesebb dolgokat érdemes az emeleten, a tetőtérben tartani, ha van ilyenünk - bár a betörők sokszor itt is körülnéznek, azt is tudják, hogy onnan nincs hova menekülni: ha rajtakapják őket, könnyen csapdába eshetnek. Ugyanilyen megfontolásból az alagsor, a pince, a szuterén is jó választás lehet. A bőröndöket, nagyobb táskákat is érdemes itt tartani, mert egyébként előszeretettel használják ezeket a lopott szajré elcipelésére.
Érdemes elpakolni a kerti szerszámokat és lezárni a szerszámtárolókat: így kisebb eséllyel használják saját szerszámainkat a betöréshez a bűnözők - nem érdemes megkönnyíteni a dolgukat.
Nem mindig fizet a biztosító
Ezeket akkor is érdemes figyelembe venni, ha van betörés elleni biztosításunk. Ahogy a biztositas.hu összefoglalójából is kiderül: a biztosítók feltételei tartalmazzák, hogy a betörés elleni biztosítást milyen védelmi szint megléte esetén, milyen mértékben vállalják. A védelem többszintű lehet. A mechanikai védelem (ajtók, ablakok, zárak, rácsok) nem jelent áthatolhatatlan akadályt, de a betöréshez szükséges időt jelentősen meghosszabbíthatják, és ily módon esetleg el is veszik a behatoló kedvét.
Az elektronikus védelem egyik fajtája a helyi riasztórendszer - ez azonban bár biztosan jó hangosan szirénázik, ma már inkább csak idegesíti a szomszédokat, nem feltétlenül hívják ki a rendőrséget, ha megszólal. Ennél ezért jobb és hatékonyabb - bár persze drágább is - az átjelzős riasztórendszerek kiépítése, amely nem egy helyi szirénát szólaltat meg, hanem vagy közvetlenül a rendőrségen, vagy egy beavatkozó vagyonvédelmi cégnél jelez - írja a biztosítás.hu.
Amennyiben nem rendelkezünk a megfelelő védelmi szinttel, a biztosító jogosan tagadja meg a kártérítést - figyelmeztetnek. A védelmi rendszer kialakításánál érdemes a MABISZ által minősített termékeket előnyben részesíteni, ezeket (szakszerű telepítés, beépítés esetén) a minősítés kategóriáján belül minden biztosító elfogadja.
Be lehet csapni a betörőt egy kamu-riasztóval?
A The Guardian arról megkérdezte az ex-betörőt néhány védelmi rendszerről, mennyit ér a bűnözők ellen.
Az ál-konzerv (ami külsőre ugyanolyan, mint az igazi, csak nem élelmiszert, hanem bankkártyát, pénzt tarthatunk benne) nem az igazi: a betörők épp az ilyen dugihelyek miatt túrják fel az egész lakást. A beltéri kamerákat - amelyek képét akár mobilról is követhetjük, és mozgásérzékelőként működve akár riasztást is küldhetnek - jó eszköznek nevezte Fraser.
A kültéri, jó látható, vezetékes rendszerekre pedig egyenesen azt mondta: elriasztják a betörőket. Egy ál-riasztóval viszont nem lehet becsapni őket.
A háziszéf jó eszköz lehet értékeink megőrzésére, de csak akkor, ha megfelelően van a padlóhoz, falakhoz rögzítve.