A Fogasház romkocsma Budapest bulinegyedként ismert részén az Akácfa utcában. MTI Fotó: Balogh Zoltán |
Több mint 2000 brit körében végeztek nemrég egy felmérést: azt kérdezték, melyik európai országban mennyire barátságosak a helyiek. Az eredményeket a napokban a Daily Mail ismertette. Olyan 18 év fölöttiek véleményét kérték ki, akk az elmúlt 2 évben legalább egy küföldi nyaraláson részt vettek. Európai országokkal kapcsolatban kellett elmondani, barátságosak-e a helyiek vagy éppen barátságtalanok.
A lista egyik végén a hollandok állnak: ők Európa legbarátságosabb népe a brit turisták szerint, a válaszadók 73 százaléka szavazott így. Nem sokkal előzték meg Portugáliát, ennek az országnak a lakói a britek 70 százaléka szerint jó szívvel fogadták őket. A harmadik helyen Spanyolország végzett (67 százalék szerint barátságosak), a negyedik Svédország (64 százalék) az ötödik a szomszédos Írország lett (62 százalék).
A franciák után mi vagyunk a legbarátságtalanabbak egész Európában
A lista másik végén - mondhatni: természetesen - a franciák végeztek. A válaszadók 46 százaléka szerint voltak velül szemben barátságtalanok a helyiek, amikor náluk jártak. Az, hogy a briteknél bármiféle szimpátiaszavazáson az utolsó helyen végeznek a franciák, egy kicsit sem meglepő. A második hely azonban már inkább az.
A válaszadók 41 százaléka ugyanis Magyarország népét jelölte meg a második legbarátságtalanabb nemzetnek. A harmadik helyre Svájc, a negyedikre Finnország, az ötödik helyre a németek kerültek. És hogy mi teszi ezeket az országokat Európa legbarátságtalanabb helyévé? A válaszadók az elsődleges indokként azt jelölték meg, hogy ezeken a helyeken meg sem próbálnak velük szóba elegyedni (20 százalék), egyáltalán nem beszélnek angolul (16 százalék) vagy épp az akcentusuk hangzik barátságtalannak (13 százalék).
Ez van, ha nem beszélünk semmilyen idegen nyelven
Ez utóbbi szempont ugyan komplett hülyeségnek hangzik, az viszont biztos, hogy a híresen pocsék nyelvtudásunk megint visszaütött (az Eurostat adatai szerint mindössze a magyarok 42,4 százaléka beszél legalább egy idegen nyelvet, ezzel az egész EU-ban a sereghajtók között vagyunk, rajtunk kívül csak a bolgároknál és a románoknál van 50 százalék alatt ez az arány - ja és persze a briteknél, de ők világnyelvet beszélnek alapból).
A brit turisták a KSH adatai szerint az idei első negyedévben közel 20 milliárd forintot költöttek Magyarországon, fejenként átlagosan 23,3 ezer forintot költöttek egy nap alatt, amikor nálunk töltötték az időt. Ezzel abszolút az élmezőnyben vannak, az összes költés tekintetében az osztrák, a román, a német, a szlovák, az ukrán és az amerikai állampolgárok előzik csak meg őket. (Az ázsiai országokat egyben tartalmazza a KSH adatsora, így őket nem számoljuk most ide.)
Azért a legjobban a briteket kerülik a britek
Na jó, nem vagyunk jó arcok a britek szerint, de azért mi se vagyunk oda annyira a brit turistákért - mondhatja bárki, aki a fővárosi bulinegyedben belebotlott már bármelyik egyenjelmezes legénybúcsús társaságba. És ezzel a véleménnyel nem is lesz egyedül: a britek 71 százaléka a külföldi nyaralásán sokkal inkább beszélgetne a helyiekkel, mint saját polgártársaival. Sőt, 65 százalékuk komolyan törekszik arra, hogy teljesen elkerülje a többi britet, ha külföldre utazik.