A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közleményéből kiderült, a folyamatos vizsgálat fókuszában áll minden lakásban megtalálható háztartás-vegyipari és kozmetikai cikkek, a mosószerek, mosogatószerek, súrolószerek, öblítők, wc tisztítók, folyékony szappanok, samponok, tusfürdők, babafürdetők, fogkrémek, gyermekfogkrémek.
Néhány hete a Nébih talált eltéréseket egyebek mellett nápolyinál, kólánál, kakaópornál, tonlhalkonzervnél, levespornál vagy épp a Nutella mogyorókrémnél. |
A fogyasztóvédelmi hatóság a magyarországi mintákat többféle üzletláncból, diszkontáruházakból szerezte be (pl.: Tesco, Müller, Dm, Spar, Ázsia Center). Az összehasonlító vizsgálatok során egyes termékek esetében Ausztriából és Németországból is vettek mintákat a szakemberek, ez utóbbi azonban szűk termékköre terjedt ki. A jelenleg is zajló vizsgálatok során a szakemberek azt ellenőrzik, hogy a hazai és külföldi termékek minősége milyen mértékben tér el egymástól, és az egyes termékek címkézése mennyire felel meg az előírásoknak.
Más a fogkrém nálunk, mint Ausztriában
Az első vizsgálatok azt mutatják, hogy az ellenőrzött fogkrémeknél a mért fluortartalom eltérő mértékben nem felelt meg a címkén feltüntetett értéknek sem az Ausztriában, sem pedig a Magyarországon vásárolt minták esetében. Volt olyan fogkrém, amelyben a Magyarországon forgalmazott termékben jelentősen kevesebb volt a fluortartalom. A csomagoláson, a tubuson feltüntetett fluortartalomra vonatkozó érték megjelölése a gyártó által vállalt mennyiséget tükrözi. Amennyiben a valós, mért érték nem felel meg a címkén feltüntetett értéknek, úgy ezen információ alkalmas lehet a fogyasztók megtévesztésére, így ez Magyarországon hatósági eljárást von maga után.
"A kettős minőségű termékek jelenléte a piacon fogyasztóvédelmi szempontból is fontos probléma, ezért a fogyasztóvédelmi terület összehasonlító vizsgálatokkal igyekszik kiszűrni a nem megfelelő minőségű háztartási vegyipari termékeket és kozmetikai termékeket. A folyamatosan zajló ellenőrzéseknek, vizsgálatoknak az a célja, hogy a kereskedők és gyártók önként vonják ki a forgalomból, vegyék le a polcokról a gyengébb minőségű termékeket. Addig folytatódnak az ellenőrzések, ameddig nem teljesül az a cél, hogy egységes minőségű termékek jelenjenek meg a kereskedelmi forgalomban” – mondta Kara Ákos infokommunikációért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkár.
Kara Ákos szerint indokolt volt megindítani azt a rendszeres vizsgálatot, amely a továbbiakban is folytatódni fog.