A Nébih szakemberei – a weboldal működtetőivel együttműködve – a Jófogáson megjelenő tűzifahirdetéseket ellenőrizték. A próbavásárlások során a hatóság elsősorban a hirdetők azonosíthatóságát és a hirdetések valóságtartalmát vizsgálta. Összesen 54 hirdetést kellett eltávolítani – ez a magas arány arra enged következtetni, hogy jelenleg az internetes hirdetések jelentős részében a megvételre kínált tűzifa vélhetően illegális eredetű vagy a hirdetők jogszerűtlen módszerekkel, a vásárlók megkárosításával igyekeznek azt értékesíteni.
Honnan ismerem fel a csalókat?
A Nébih ad néhány tanácsot, amelyből felismerjük, csalóval vagy épp illegális fakereskedővel van-e dolgunk. Mindenekelőtt figyeljük, hogy a hirdető az EUTR technikai azonosító számát, vagy erdőgazdálkodói kódját feltüntette-e a hirdetésben. Ha ez megvan, mindenképp jelezzük, hogy csak olyan tűzifát veszünk át, amit a Nébih-hez bejelentett szállítójeggyel szállítanak – ez szavatolja, hogy tényleg legális úton szerzett fát vásárolunk.
Kevésbé specifikus, hisz minden vásárlásra érvényesíthető: mindig kérjünk számlát vagy nyugtát, továbbá a tűzifavásárlók részére kötelezően átadandó tájékoztatót, amelyből további hasznos információkat nyerhetünk. Amikor átvesszük a fát, ellenőrizzük, hogy a szállítójegyen a feladó rovatban a hirdető megnevezése, telephelye, erdőgazdálkodói kódja vagy EUTR technikai azonosítószáma, adószáma, valamint a szállított tűzifa fafaja és mennyisége, továbbá a szállító jármű rendszáma fel van-e tüntetve – és, hogy ezek egyeznek-e a hirdetésben látottakkal.
Ha nincs tűzifa, akkor is fűteni kell - veszélyes megoldást találtak a magyarok. >>> |