A távhő a városi hőellátás kényelmes, ár-érték arányban és az ellátásbiztonság szempontjából is ideális megoldását jelenti. Legyen szó fűtésről vagy melegvíz-ellátásról, a távfűtés modern, környezetbarát, biztonságos és versenyképes árú hőellátási mód. A fűtést és a használati meleg vizet biztosító távfűtés más fűtési módokhoz viszonyított előnyei kézzelfoghatók és azonnal jelentkeznek, írja összeállításában a Főtáv Zrt.
A nagyvárosi környezet számos előnye mellett jó néhány megoldandó problémát is jelent az itt élők számára. A közlekedés és az épületek hőellátása jelentős forrása a légszennyezettségnek. Joggal merül fel a kérdés, hogy létezik-e olyan technológia, amely egyszerre járul hozzá a kényelmes, élhető és egészséges városi léthez, miközben a családok kiadásait is csökkenti. A választ egyre több budapesti számára is a távfűtés jelenti. A lakott területektől távoli, szabályozott hőtermelés úgy juttatja el a hőt a sűrűn lakott városrészekre, hogy az nem kapcsolódik helyben semmilyen károsanyag-kibocsátással.
Előnyök hosszú sora
A folyamatos távhőszolgáltatás előnyei nem merülnek ki abban, hogy a lakásokban vagy a lakóházakban elhelyezett, gázüzemű kazánokkal szemben nem kell sem tárolni, sem elégetni helyben semmilyen tüzelőanyagot. Így nemcsak a zsúfolt területek levegője lesz tisztább és egészségesebb, de a lakók sokkal nagyobb biztonságban is érezhetik magukat, hiszen
- nincs ami szivárogjon,
- elégesse az oxigént,
- szénmonoxidot juttasson a lakótérbe vagy
- szélsőséges esetben felrobbanjon.
A korszerű épületekben, szabályozható távfűtéssel elérhető megtakarítások sora sem ér ott véget, hogy sem a kémény felújítására, sem a kazán karbantartására vagy cseréjére nem kell költeni.
Ha összehasonlítjuk a távhő és az egyedi fűtési módok – például a lakásban vagy a társasházakban működő gázkazánok – költségeit, beleértve a karbantartást és az eszközök időszakos cseréjét is, akkor kiderül, hogy nem a távfűtés más hőellátási módokhoz viszonyított nagyobb kényelme és biztonsága nem vagy alig kerül többe, de akár csökkentheti is a háztartások energetikai kiadásait.
Biztonság versenyképes áron
A Főtáv Zrt. összeállításában egy konkrét, a távfűtés rendszeréhez csatlakozott, Budapest-belvárosi társasház adatain alapuló modellszámítása szerint az üzemeltetési költségeket, illetve a kazáncserére képzett tartalékot is figyelembe véve akár 3–4 százalékkal is kevesebbe kerülhet a fűtés és a melegvíz-ellátás a távfűtéssel, mint a gázüzemű kazán használatával. A kisebb lakásoknál magasabb, a nagyobb alapterületűeknél a technológia jellegéből adódóan kisebb a fajlagos megtakarítás értéke. Bármekkora is azonban a lakótér, a távfűtés kézzel fogható pozitív tulajdonságai, kényelmi és biztonsági jellemzői a gázfűtéshez képest versenyképes áron állnak a lakók rendelkezésére.
Költségek (bruttó, forint havonta)
A távhő nem panelfűtés
Az elmúlt évtizedek folyamatos fejlesztései eredményként a Főtáv távhőrendszere nyugat-európai színvonalú, hővesztesége alacsony. Egyszerűsége, tisztasága miatt egyre többen tudják: a távhő ma már nem a lakótelepek korszerűtlen fűtési módja. Lakóparkok és modern, a legszigorúbb környezetvédelmi minősítésekkel rendelkező irodaházak, trendi középületek vagy akár a budapesti állatkert is bizonyítja, a távhő új szakaszba lépett és az okos jövőt hozza el minden felhasználó számára.
Csak Budapesten minden 10-10 ezer, gáz- vagy fafűtésről távhőre váltó háztartás és közület évi mintegy 47 tonnával csökkentené a fűtési eredetű károsanyag-kibocsátást, évi 8 ezer tonna, az üvegházhatásért részben felelős széndioxid kibocsátásától is megkímélve a várost, lehetőséget adva a megújuló energia felhasználására is. Az egyedi fűtési rendszereknél emellett az elöregedés, illetve az elmaradt karbantartás miatt veszélyessé váló füstgázelvezető rendszerek egyre több szénmonoxid-mérgezéses tragédiát okoznak. A távfűtésnél nincs helyi kibocsátás, így nem fenyegeti az otthonokat ez a veszély, ráadásul a több százezer forintos kéményfelújításoktól, illetve az ezzel járó szabadnapok kivételétől is mentesülnek a felhasználók.
Ma Magyarországon minden hatodik ember távfűtéses lakásban él, és ez a szám egyre bővül: több mint 650 ezer otthon élvezheti a távfűtés előnyeit. A Főtáv elsősorban meglévő vezetékek bővítésével, illetve újak létesítésével tervezi növelni azon területet, ahol elérhető a távfűtés, többek közt Zuglóban, Kőbányán és Angyalföldön is. A Főtáv szolgáltatásai jelenleg 23 budapesti kerületből 17-ben érhetők el.
A modern világ korszerű hőellátása
Az Európai Unió szerint a távhő jelentősen hozzájárulhat az energiaárak csökkenéséhez a kontinensen a következő évtizedekben. Alacsony ára, megbízhatósága és biztonsága mellett a zöld gondolat az, amely egyre népszerűbbé teszi a távfűtést, nemcsak a legmodernebb, ökotudatos lakásokban, de irodákban, bevásárlóközpontokban és egyéb középületekben is - írja a Főtáv.
Európa és a világ számos országában reneszánszát éli a távhő felhasználása. A jellemzően a második világháború után kiépített rendszerek folyamatos fejlesztésével mára globálisan is az egyik legfontosabb környezetbarát, hatékony energiaellátási technológiaként tekintenek a távfűtésre.
Svédország minden városában van távfűtés, a többlakásos házak és intézmények több mint háromnegyede távhővel fűtött. Finnországban 50 százalék feletti a távhő részaránya a fűtésben és a melegvíz-ellátásban, Dániában pedig a fűtés és melegvíz-ellátás 60 százaléka származik ilyen forrásból. Nagy-Britanniában a következő másfél évtizedben óriási bővülésre számítanak a távhő szempontjából: a jelenlegi 2 százalékos háztartási arány 2030-ra 20 százalékra nőhet. Ausztriában a bécsi távfűtés nem csupán alacsony árának és minőségének, hanem a fenntarthatóság, ellátásbiztonság, stabil tarifák és a kényelem biztosításának is köszönheti 37 százalékos részarányát a város hőellátásában. New York városában a XIX. század vége óta üzemel a gőz hőhordozójú távfűtési rendszer a sűrűn lakott manhattani területeken. Az ázsiai országok közül Japánban, ezen belül is Tokióban jelentős a távhő jelenléte, míg Kína északi részén a széntüzelés és a közlekedés okozta, gyakran már komoly egészségügyi kockázatokat is rejtő légszennyezettség elleni harc eszközeként alkalmazzák a technológiát.