MTI Fotó: Nagy Lajos |
1. Hogy miért éri meg a biztonságot növelni, abból is látszik, hogy a legtöbb betörést alkalmi elkövetők kísérlik meg, akiknek nincsenek komoly szerszámaik. Hogy ne érjék tetten őket, öt perc felesleges próbálkozás után rendszerint inkább kereket oldanak – írja a Zuhause.de. Egyes adatok szerint a betörések 40 százaléka meghiúsul a biztonságos védelem miatt. Ezért érdemes főleg az ablakokat és az ajtókat jól védeni, jól kiválasztani.
2. Földszinti ablakokra, teraszajtókra szinte benyomhatatlan, vasalt, zárható kilincsű ablakokat, ajtókat javasolnak (RC-2 szabvány), biztonsági üveggel vagy fóliával. Az ablakokat ne hagyjuk még bukóra se nyitva soha, mert az is olyan, mintha nyitva lennének. (Focus.de)
3. A megfelelő ajtók éppoly fontosak, a több ponton az ajtókeretbe, sőt inkább a falba illeszkedő, kifeszítés-gátló csapoktól a megfelelő zárig, hevederzárig. (Die Welt)
4. Legyen a ház körül külső világítás, a legjobb az olyan mozgásérzékelős lámpa, amely kutyára, macskára nem kapcsol be, csak az emberekre. (Focus.de)
5. Az sem mindegy, milyen az a külső világítás, legyen biztonságos magasságban, legalább három méteren, legyen erős, és világítsa meg alaposan a ház frontját (Die Welt)
6. Mindig zárjuk kettőre az ajtót, akkor is, ha csak rövid időre megyünk el. (Zuhause.de)
7. A ház körül heverő objektumok, mint létra, szemetes konténer, futónövény-álvázat, könnyen elérhető esőcsatorna nagyon megkönnyíthetik a betörők dolgát. (Zuhause.de)
8. Vannak módszerek arra, hogy azt a látszatot keltsük, otthon vagyunk, mint a világítást fel-le kapcsoló, rolókat nyitó-csukó vagy házi zajokat keltő időzítők. (Die Welt)
9. Vigyázzunk, a normál ablakok és ajtók bezárásán kívül se hagyjunk egyéb gyenge pontokat, mint pinceablak, garázsajtó, padlásablak, ezeket is jól zárjuk, ha lehet reteszeljük el belülről. (Zuhause.de)
10. Legyünk jóban a szomszédokkal vagy közel lakó rokonokkal, barátokkal. Egyrészt rendszeresen beszéljük meg, nem láttunk-e gyanús alakokat a környéken, vagy apró jeleket (például kőbe, téglába karcolt vonalakat), amelyeket néha a betörők hagynak egymásnak jelzésként. Kerüljük a túlcsorduló postaládát, amely elárulja, hogy nem vagyunk otthon. A napilapot is lemondhatjuk időlegesen. (Zuhasuse.de)
11. Arra az esetre, ha a betörés mégis megtörténik, sok helyen azt javasolják, hogy fényképezzük le értéktárgyainkat, és őrizzük meg a számlákat, blokkokat. Ez megkönnyíti a biztosítóval való elszámolást – persze csak ha van biztosításunk.
12. Ha a betörő akkor jönne, amikor otthon vagyunk, nagyon rossz rémülten feküdni az ágyunkban, miközben a telefon a lakás másik végében van. Mindig legyen vagy egy vezetékes, vagy egy mobiltelefon az ágyunk mellett – javasolta a rendőrség a Focus Online-nak.
13. Nem jó ötlet viszont a betörőnek ellenszegülni, mivel az mindig fel van fegyverkezve, ha másképp nem, egy csavarhúzóval – írják ugyanott.
Azt egyébként sehol sem, mondták, hogy a riasztóberendezések teljesen feleslegesek lennének és teljesen kiválthatók lennének más eszközökkel. Nyilván azok tovább növelik a biztonságot, főleg, ha még a rendőrségre is be vannak kötve.
(Források: Focus Online, Zuhause.de, Die Welt Online)