4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az idei év egyik nagy aggodalma volt, hogy Kína nem növekszik már úgymint eddig, és így a világgazdaságnak nem lesz húzóereje. Akadnak viszont más jelentkezők, akik még nem jutottak olyan magasra, mint Kína, így van hová növekedniük. Közülük most a legjobban húz Vietnam.

Japán és a kistigrisek

Az ázsiai gazdasági csoda Japánban kezdődött a második világháború után, nagyjából úgy, ahogy Európában zajlott a hasonló jelenség Nyugat-Németországban. Sokáig Japán egyedül húzott előre a kontinensen, és viszonylag hamar egy igen fejlett, gazdag ország lett belőle, akkor a világ második legnagyobb gazdasága. A világ ipari termelésének színe-java ott volt, a fejlett világot elárasztották a Made in Japan feliratú termékek.

A japánok olyan magasra jutottak, ahonnan már nem lehetett tovább lépni, a magas bérek miatt már nem voltak olcsók a termékeik. Ekkor léptek porondra az ún. kis tigrisek: Hongkong, Szingapúr, Dél-Korea és Tajvan, ahol lényegében ugyanez a folyamat zajlott le. Közülük Dél-Korea olyan sikeres volt, hogy el is érte a japán szintet, a világ egyik leggazdagabb országa lett.

Kína

A következő jelentkező Kína volt, és ennek az adott igazán nagy jelentőséget, hogy itt milliárdos népességű országról volt szó, ráadásul kommunista társadalmi rendszerrel. A rendszer azonban rugalmas volt, gazdasági értelemben rendszerváltást hajtott végre, politikailag azonban maradt minden a régiben. A gazdaság a nagy mélységből évi 10 százalékkal kezdett növekedni 1980 körül, és ez 35 évig zajlott.

Ez alatt a világ ipari termelésének színe-java Kínába került, ma mindenhol kínai termékbe botlunk, ahogy pár évtizede minden japán volt. Az ország életszínvonala hatalmasat ugrott, de a japánt vagy amerikai nem közelíthette meg egyszerűen azért, mert 1,4 milliárd lakosú országról van szó, míg a japánoknál csak 125 millió ember közt oszlik meg a jólét, Dél Koreában 65 millió között.

Az új jelentkező

Mindazonáltal a tőke már kezd olcsóbb munkaerejű helyeket keresni, teljesen logikus módon. Aki eddig kimaradt az ázsiai csodából, most csatlakozhat. És akadt egy jelentkező, aki remekül él a lehetőséggel: a viharos történelmű, elvileg ugyancsak máig kommunista kormányzattal rendelkező Vietnam. Az ország lakossága a 100 milliót közelíti, gazdaságát rugalmasra alakította, mint egykor Kína, és meg is van az eredmény, gyors növekedés formájában.

A gazdaság a negyedik negyedévben több mint 7 százalékot nőtt az előző év azonos időszakához képest, meghaladva a kormány 6,2 százalékos várakozását. A növekedés több tényezőnek köszönhető: húz az export, miután hagyták leértékelődni a nemzeti valutát, a dongot, alkalmazkodván a jüan leértékeléséhez. Az export 8,1 százalékkal bővült, 162 milliárd dollárt ért el, aminek 70 százalékát a külföldi tulajdonú cégek állították elő.

Kiegyensúlyozott fejlődés

Közben a belföldi fogyasztás is erősen élénkül, a kiskereskedelmi eladások 9,5 százalékkal nőttek. Az ipari termelés majdnem 10 százalékkal bővült, ezen belül a feldolgozóipar 10,6 százalékkal. A külföldi befektetések jóval 10 százalék fölötti mértékben nőttek.

Danang, Vietnam

A kormánynak komoly tervei vannak a 2016-2020 közti időszakra: éves 7 százalék körüli növekedés, a termelékenység erős javulása, melyben most sokat segít az olajár csökkenése is, de közben a dong ésszerű mértékű leértékelésével is segítenek a versenyképesség fenntartásában.

Az ország több évtizedes háborúskodás és függetlenségi harc után 1975-ben lett egységes, kommunista uralom alatt. A mi rendszerváltásunk idejében kezdődött a gazdasági nyitás, és a turizmust is támogatták, így az hamar fel is lendült. Az ország most már sokoldalúan fejlődik, minden esélye megvan rá, hogy Kínához hasonlóan felzárkózzon az ázsiai fejlettebb országok szintjére.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG