5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A részvénypiacok felélénkültek a kedvező amerikai gyorsjelentések hatására, ma nagy fontosságú inflációs adat érkezik. A BUX-ot az OTP húzza, a forint alig mozdul egy péntek esti bejelentés előtt. Újra megindult az arany, a réz pedig átlépett egy több éve nem látott határt.

Az európai indexek csinos, többnyire fél-egy százalékos emelkedést mutatnak péntek délelőtt, pedig előző nap Amerika még mínuszban zárt. A piacokat ugyanis csütörtökön lehangolta, hogy az első negyedéves amerikai GDP-adat alaposan alulmúlta az elemzői várakozásokat, 1,6 százalék lett 2,5 százalék helyett. Ráadásul a lakossági fogyasztás javulása is csak 2,6 százalék volt, elmaradva a 3,0 százalékos becslésektől.

Az amerikai határidős indexek viszont pénteken már szépen emelkednek, főleg a technológiai papírok miatt. Az Aphabet és a Microsoft részvényei ugyanis zárás után megugrottak, miután a cégek éjszaka kedvező gyorsjelentéseket publikáltak. Ma amerikai inflációs adatra figyelnek a részvénypiacok (PCE, a személyi fogyasztási kiadások árindexe). Ez az inflációs és kamatvárakozások szempontjából igen lényeges mutató.

A Microsoft és az Alphabet árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A Microsoft és az Alphabet árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Nagyon húz az OTP

Budapesten a BUX index is szépen emelkedik, 1,2 százalék körüli mértékben. Az OTP 2,0, a Mol 1,0, a Richter csak 0,1 százalékkal megy fel jelenleg. Kissé süllyed a Telekom, 1,2 százalékkal drágul az Opus.

A forint alig változik, 393,60 az euró árfolyama. Az európai földgáz is stagnál ezúttal, az olaj szolidan emelkedik, az arany és az ezüst pedig egy százalékkal megy felfelé.

Ezek a dolgok mozgathatják meg a forintot

A péntek reggel kijött hazai munkanélküliségi adatok kedvezően alakultak, este pedig a Standard & Poor's hitelminősítő mond véleményt Magyarországról – írta az Erste Befektetési Zrt. Várakozásuk szerint a hitelminősítő nem változtat majd sem a besoroláson, sem a kilátásokon. Emellett a tengerentúli infláció (PCE) okozta hullámok lesznek fontosak a feltörekvő piacokon is.

Árfolyam

Közgyűlési szezon van itthon

A Mol csütörtöki közgyűlésén a részvényesek elfogadták az igazgatóság által javasolt osztalékot, így részvényenként 250 forintot fizethet ki az olajcég a 2023-as üzleti éve után. Ami 8,3-8,4 százalékos osztalékhozamot jelent – írta a K&H Értékpapír. Ezen kívül az olajcég bejelentette, hogy 15 százalékos részesedést szerzett a Waberer’s-ben.

A Richter közgyűlésén a részvényenként 423 forintos osztalékot fogadták el, ez 4,6-4,7 százalékos osztalékhozamnak felel meg. Itt június 4-én lehet utoljára az osztalékszelvényt is tartalmazó részvényt megvásárolni.

Mitől emelkedik az olaj?

A héten a Brent típusú olaj eddig 2,5 százalékkal emelkedett, részben valószínűleg azért, mert a múlt héten a vártnál nagyobb mértékben csökkentek az amerikai olajkészletek. Ez némi kínálati szűkösséget jelzett a globális olajpiacokon. Az esetleges közel-keleti ellátási zavarok kapcsán is újra jobban aggónak, mivel Izrael fokozta a Hamász elleni csapásait a Gázai-övezetben.

Végül Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter megjegyzései is segítettek, mivel szerinte a csütörtöki, csalódást keltő előzetes első negyedéves amerikai GDP-adatot magasabbra módosíthatják. A növekedés szerinte valószínűleg erősebb volt, mint azt az adatok sugallták.

Remekelt az Alphabet és a Microsoft

Az Alphabet, a Google anyavállalata a vártnál jobb első negyedéves bevételről számolt be, és most első alkalommal osztalékot is fizetne, részvényenként húsz centet. A kaliforniai székhelyű keresőóriás bevétele 80,5 milliárd dollárra duzzadt az egy évvel ezelőtti 69,8 milliárd dollárról, és meghaladta a Wall Street 78,7 milliárd dolláros elõrejelzését. (Az 1,89 dolláros részvényenkénti nyereség is túlnőtt az 1,51 dolláros konszenzuson.) Az Alphabet többet kíván költeni az AI-képességek fejlesztésére.

A mesterségesintelligencia-szektor erősítette a versenytárs Microsoft felhőrészlegét is. (Amely a ChatGPT-t készítő OpenAI-ba történt 13 milliárd dolláros befektetésével már korán beszállt az AI-sztoriba.) Ez a cég is megdöntötte a bevételi és eredményvárakozásokat. Az amerikai tőzsdezárás utáni kerekedésben az Alphabet 11, a Microsoft négy százalékkal drágult.

Tízezer dollár felett a réz

Londonban tízezer dollárra emelkedett a réz ára, ami több éves rekord, és mintegy hét százalékra van a mindenkori csúcstól. Egyes elemzők már évek óta mondogatják, hogy az iparban, az ingatlanoknál, lakásokban, járművekben, az elektronikában, a megújuló energiában, a hadiiparban, röviden szinte mindenhol használt ipari fém hiánycikké válhat.

A réz 30 éves árfolyamgrafikonja. Forrás: Stooq.com
A réz 30 éves árfolyamgrafikonja. Forrás: Stooq.com

Ennek oka, hogy a kereslet folyamatos bővülése mellett új bányákat alig nyitottak az utóbbi években, sőt a régiek egy részét is bezárták. A BHP ráadásul éppen javaslatot tett a válságban levő Anglo American feldarabolására és egyes eszközeit megvásárolná, amivel egy óriási rézbánya-konglomerátum jöhet létre. (Általában nem az árak csökkenése irányába hat, ha a piaci koncentrálódik, bár monopólium kialakulásáról nincs szó.)

Nagyot ugrott a Snap

A Snap részvényei is óriásit ugrottak a csütörtöki zárás utáni kereskedésben, 24 százalékkal, hála a várakozásokat meghaladó negyedéves bevételi és felhasználószám-adatoknak. A közösségimédia-csoport 1,2 milliárd dolláros háromhavi bevételt jelentett, ami 21 százalékos növekedés a 2023-as év hasonló időszakához képest, nagyrészt a hirdetési szolgáltatásai javulásának köszönhetően. Elemzők 1,12 milliárd dollárt vártak. A bevételi előrejelzése is magasabb volt a vártnál.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26950 26530 26950 +2,08% 0 0 12 186 856 480 HUF 2025-05-09 17:08:41
MOL 3068 3026 3068 +2,27% 0 0 1 635 645 780 HUF 2025-05-09 17:06:01
MTELEKOM 1650 1620 1654 +0,98% 0 0 1 466 929 726 HUF 2025-05-09 17:06:23
RICHTER 10850 10760 10880 0,00% 0 0 923 191 400 HUF 2025-05-09 17:05:08
OPUS 556 552 560 0,00% 0 0 30 540 746 HUF 2025-05-09 17:06:14
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Nem csak Magyar Pétert, Mészáros Lőrinc cégének egyik vezetőjét is bennfentes kereskedéssel gyanúsítja az MNB
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 09:47
Lapértesülés szerint egy pécsi ügyvéd a jegybanki vizsgálat szerint kapcsolatban állt az Opus egyik vezetőjével, utóbbi szintén a vizsgálatban érintettek egyike. 
Részvény / Deviza / Áru Sziporkázik a forint az euróval szemben, érdemes megnézni, hol tart most
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 09:12
A dollárvétellel azonban most érdemes várni.
Részvény / Deviza / Áru Nagyon jó hírek érkeztek Nyugat-Európából
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:45
Emelkedéssel zártak a vezető tőzsdék. Az arany és az olaj is drágult, a gáz viszont olcsóbbá vált.
Részvény / Deviza / Áru Vidám nap volt a pesti tőzsdén, megint összejött egy történelmi csúcs
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 19:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1333,65 pontos, 1,44 százalékos emelkedéssel 94 061,67 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Mosolyogni fog, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 18:16
Végre érdemi erősödést láttunk.
Részvény / Deviza / Áru A Mol nagyobb, az OTP kisebb, az infláció szomorú meglepetést okozott
Eidenpenz József | 2025. május 9. 12:26
A Budapesti Értéktőzsde két zászlóshajója is jelentett, mindkettő pozitív fogadtatásra lelt. Az inflációt azonban inkább kellemetlen meglepetésként értékelték az elemzők. A forint átmeneti gyengülés után erősödni kezdett, a bitcoin százezer dollár felett forog, a hányatott sorsú ether pedig valósággal felrobbant.
Részvény / Deviza / Áru Csak nézünk, mint a moziban, mit csinál a forint az euróval és a svájci frankkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:53
Az euróval és a dollárral szemben gyengült, a svájci frankkal szemben viszont erősödött csütörtök estétől péntek reggelig.
Részvény / Deviza / Áru Ha jó áron akar eurót venni, várjon reggelig
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:07
Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot mentek a Mol-papírok
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:29
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 95,24 pontos, 0,1 százalékos csökkenéssel, 92 728,02 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Hogyhogy esik a bitcoin, ha az a digitális arany?
Eidenpenz József | 2025. május 8. 15:01
A bitcoin idén csúnyán lemaradt az aranytól, és miközben a sárga fém új és új rekordokat döntögetett, a digitális eszköz megnézett néhány csúnya gödröt. Mi lehet ennek az oka? Miért nem sikerül felbeszélnie a kriptók árfolyamát a Trump-családnak? Mi lehet a kiút az oldalazásból?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG