Az európai indexek csinos, többnyire fél-egy százalékos emelkedést mutatnak péntek délelőtt, pedig előző nap Amerika még mínuszban zárt. A piacokat ugyanis csütörtökön lehangolta, hogy az első negyedéves amerikai GDP-adat alaposan alulmúlta az elemzői várakozásokat, 1,6 százalék lett 2,5 százalék helyett. Ráadásul a lakossági fogyasztás javulása is csak 2,6 százalék volt, elmaradva a 3,0 százalékos becslésektől.
Az amerikai határidős indexek viszont pénteken már szépen emelkednek, főleg a technológiai papírok miatt. Az Aphabet és a Microsoft részvényei ugyanis zárás után megugrottak, miután a cégek éjszaka kedvező gyorsjelentéseket publikáltak. Ma amerikai inflációs adatra figyelnek a részvénypiacok (PCE, a személyi fogyasztási kiadások árindexe). Ez az inflációs és kamatvárakozások szempontjából igen lényeges mutató.
Nagyon húz az OTP
Budapesten a BUX index is szépen emelkedik, 1,2 százalék körüli mértékben. Az OTP 2,0, a Mol 1,0, a Richter csak 0,1 százalékkal megy fel jelenleg. Kissé süllyed a Telekom, 1,2 százalékkal drágul az Opus.
A forint alig változik, 393,60 az euró árfolyama. Az európai földgáz is stagnál ezúttal, az olaj szolidan emelkedik, az arany és az ezüst pedig egy százalékkal megy felfelé.
Ezek a dolgok mozgathatják meg a forintot
A péntek reggel kijött hazai munkanélküliségi adatok kedvezően alakultak, este pedig a Standard & Poor's hitelminősítő mond véleményt Magyarországról – írta az Erste Befektetési Zrt. Várakozásuk szerint a hitelminősítő nem változtat majd sem a besoroláson, sem a kilátásokon. Emellett a tengerentúli infláció (PCE) okozta hullámok lesznek fontosak a feltörekvő piacokon is.
Közgyűlési szezon van itthon
A Mol csütörtöki közgyűlésén a részvényesek elfogadták az igazgatóság által javasolt osztalékot, így részvényenként 250 forintot fizethet ki az olajcég a 2023-as üzleti éve után. Ami 8,3-8,4 százalékos osztalékhozamot jelent – írta a K&H Értékpapír. Ezen kívül az olajcég bejelentette, hogy 15 százalékos részesedést szerzett a Waberer’s-ben.
A Richter közgyűlésén a részvényenként 423 forintos osztalékot fogadták el, ez 4,6-4,7 százalékos osztalékhozamnak felel meg. Itt június 4-én lehet utoljára az osztalékszelvényt is tartalmazó részvényt megvásárolni.
Mitől emelkedik az olaj?
A héten a Brent típusú olaj eddig 2,5 százalékkal emelkedett, részben valószínűleg azért, mert a múlt héten a vártnál nagyobb mértékben csökkentek az amerikai olajkészletek. Ez némi kínálati szűkösséget jelzett a globális olajpiacokon. Az esetleges közel-keleti ellátási zavarok kapcsán is újra jobban aggónak, mivel Izrael fokozta a Hamász elleni csapásait a Gázai-övezetben.
Végül Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter megjegyzései is segítettek, mivel szerinte a csütörtöki, csalódást keltő előzetes első negyedéves amerikai GDP-adatot magasabbra módosíthatják. A növekedés szerinte valószínűleg erősebb volt, mint azt az adatok sugallták.
Remekelt az Alphabet és a Microsoft
Az Alphabet, a Google anyavállalata a vártnál jobb első negyedéves bevételről számolt be, és most első alkalommal osztalékot is fizetne, részvényenként húsz centet. A kaliforniai székhelyű keresőóriás bevétele 80,5 milliárd dollárra duzzadt az egy évvel ezelőtti 69,8 milliárd dollárról, és meghaladta a Wall Street 78,7 milliárd dolláros elõrejelzését. (Az 1,89 dolláros részvényenkénti nyereség is túlnőtt az 1,51 dolláros konszenzuson.) Az Alphabet többet kíván költeni az AI-képességek fejlesztésére.
A mesterségesintelligencia-szektor erősítette a versenytárs Microsoft felhőrészlegét is. (Amely a ChatGPT-t készítő OpenAI-ba történt 13 milliárd dolláros befektetésével már korán beszállt az AI-sztoriba.) Ez a cég is megdöntötte a bevételi és eredményvárakozásokat. Az amerikai tőzsdezárás utáni kerekedésben az Alphabet 11, a Microsoft négy százalékkal drágult.
Tízezer dollár felett a réz
Londonban tízezer dollárra emelkedett a réz ára, ami több éves rekord, és mintegy hét százalékra van a mindenkori csúcstól. Egyes elemzők már évek óta mondogatják, hogy az iparban, az ingatlanoknál, lakásokban, járművekben, az elektronikában, a megújuló energiában, a hadiiparban, röviden szinte mindenhol használt ipari fém hiánycikké válhat.
Ennek oka, hogy a kereslet folyamatos bővülése mellett új bányákat alig nyitottak az utóbbi években, sőt a régiek egy részét is bezárták. A BHP ráadásul éppen javaslatot tett a válságban levő Anglo American feldarabolására és egyes eszközeit megvásárolná, amivel egy óriási rézbánya-konglomerátum jöhet létre. (Általában nem az árak csökkenése irányába hat, ha a piaci koncentrálódik, bár monopólium kialakulásáról nincs szó.)
Nagyot ugrott a Snap
A Snap részvényei is óriásit ugrottak a csütörtöki zárás utáni kereskedésben, 24 százalékkal, hála a várakozásokat meghaladó negyedéves bevételi és felhasználószám-adatoknak. A közösségimédia-csoport 1,2 milliárd dolláros háromhavi bevételt jelentett, ami 21 százalékos növekedés a 2023-as év hasonló időszakához képest, nagyrészt a hirdetési szolgáltatásai javulásának köszönhetően. Elemzők 1,12 milliárd dollárt vártak. A bevételi előrejelzése is magasabb volt a vártnál.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.