4p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Az állam által átvett önkormányzati feladatok számát nincs sok értelme összegezni, az e feladatokhoz szükséges források elvonása azonban már beszédesebb: a helyi közösségek büdzséje négy év alatt 1500 milliárd forinttal, mintegy 38 százalékkal zsugorodott. Leginkább az egészségügy területén tépázták meg a lokális közösségek (ön)igazgatási jogkörét, legkisebb mértékben a gazdasági kérdésekben csökkent helyiek hatalma.

Az elmúlt években végrehajtott állami centralizáció jegyében alapjaiban megváltozott a rendszerváltáskor kialakított feladatmegosztás az államháztartáson belül. Átalakult a közigazgatás rendszere, az egészségügyi és oktatási intézmények tulajdonosi és irányítói struktúrája, a kultúra finanszírozása. A több évig elhúzódó intézkedéssorozat eredményeképpen nagyon sok olyan feladat (és hozzá kapcsolódó finanszírozás) került át a központi kormányzathoz, amely korábban a helyi önkormányzatok hatáskörébe tartozott. Bár egy-egy terület átalakítása nagyon sokszor szóba kerül, a 2014-es költségvetés alapján érdemes a finanszírozás oldaláról is felmérni, hogy összességében mekkora érvágást jelent mindez az önkormányzati szektor számára.

1500 milliárddal kisebb a helyiek büdzséje

A magyar állam 2010-ben (mai árakon számolva) összesen 15 400 milliárd forintból gazdálkodott, amiből a helyi önkormányzatok 3900 milliárdot költöttek el, azaz az állami kiadások negyedéből a helyi közösségek, illetve azok vezetői gazdálkodhattak. Ezzel szemben az idei költségvetés 2400 milliárd forintos önkormányzati kiadást tartalmaz, nagyjából a négy évvel ezelőttivel azonos összesített főösszeg mellett.  Mindez azt jelenti, hogy változatlan áron számolva a szektor büdzséje 1500 milliárd forinttal, azaz 38 százalékkal csökkent, az összes állami kiadáson belüli aránya pedig 15 százalékra mérséklődött.

A finanszírozás közel negyven százalékos csökkentése azonban különbözőképpen érinti az egyes területeket. A feladatelvonás és az ezzel kapcsolatos forráscsökkentés leginkább az egészségügy területén tépázta meg a helyi közösségek igazgatási jogkörét. A kórházak és egyéb gyógyító intézmények állami irányítás alá vonása 329 milliárd forinttal, mintegy 75 százalékkal csökkentette az e területre helyben fordítható pénzek nagyságát. Nem járt jobban az oktatás sem: az iskolarendszer teljes centralizációjának eredményeképpen az e célra fordítható helyi kiadások nagysága 619 milliárd forinttal, mintegy 59 százalékkal mérséklődött.

Az önkormányzati szektor egyes kiadásai (reálértéken, 2014-es árakon - milliárd forint)
Forrás: költségvetési törvények

Az általános igazgatási kiadások között gyakorlatilag teljesen kikerült az önkormányzatok hatásköréből a tűzvédelmi feladatok ellátása, az ehhez szükséges finanszírozással együtt. Emellett közel 80 százalékkal csökkent a közrendvédelmi feladatok ellátására fordítható összeg, valamint negyedével zsugorodott a törvényhozó és végrehajtó feladatok helyi finanszírozása. Bár a feladatelvonás minden területet érintett, általánosságban azt lehet mondani, hogy a helyi közösségek beleszólása legkisebb mértékben a gazdaságfejlesztési kérdésekben csökkent: e téren 13 százalékkal zsugorodott a helyi önkormányzatok mozgástere.

Kevesebb, mint feleannyi alkalmazott

A változások eredményeképpen jelentősen megcsappant az önkormányzati vezetők foglalkoztatási jogköre is. Bár nincsenek olyan nyilvános létszámadatok, amelyekből pontosan tudható a centralizáció hatásának nagysága, a költségvetési törvényből nagyvonalakban rekonstruálható a változás. Míg 2010-ben a helyi önkormányzatok (mai áron) összesen 1262 milliárdot költöttek személyi juttatásokra, gyakorlatilag a bruttó bérek kifizetésére, addig ez az összeg az idei évre 514 milliárd forintra csökkent. Ez azt jelenti, hogy a centralizáció eredményeképpen az önkormányzati feladatok ellátására foglalkoztatott munkavállalói létszám nagyjából 60 százalékkal csökkent.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
Makro / Külgazdaság Így is lehet: a törvényt betű szerint betartva sztrájkolnak a román köztisztviselők
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:31
Azzal lassítják a munkát, hogy betartják a határidőt.
Makro / Külgazdaság Tárgyal a kormány a tiltakozó orvosokkal, elejét vennék a tömeges felmondásnak - Koreában
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 11:47
Sztrájkolnak az orvosok, március végén tömegesen fel is mondanának, egy hónap után már kénytelen volt leülni velük az elnök is.
Makro / Külgazdaság Megint irigykedhetünk Romániára
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:38
Pörög az autóipar a szomszédban.
Makro / Külgazdaság Ursula von der Leyen eurómilliárdokat ad - de nem Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:24
Egyiptom kapja a pénzt a migránshelyzet kezelésére egy új megállapodás keretében.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nyerésre áll Brüsszellel szemben
Csabai Károly | 2024. március 18. 05:41
Míg az éves infláció februárban kilőtt Belgiumban, addig Magyarországon csökkent, igaz, csak minimálisan. A belgák rossz teljesítményét csak a hiperinflációval eddig eredménytelenül küszködő törökök múlták alul, s összességében is csak hat európai államban nőtt a fogyasztóiár-index az elmúlt hónapban. Az, hogy Magyarország végül is hogyan áll az adataikat eddig nyilvánosságra hozott 40 országot tartalmazó listán, kiderül a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképünkből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG