Az adóterhelésben a mindenkori kormány megtakarítási formákra vonatkozó preferenciái jelennek meg. A hosszú távú megtakarítások jellemzően adómentesek (például TBSZ, vagy kockázati biztosítás), a leginkább preferált megtakarításokhoz még állami támogatás is jár (például önkéntes nyugdíjpénztár, NYESZ, egészségpénztár), míg a legkevésbé preferált megtakarítási formákat (teljes életre szóló életbiztosítás, osztalék, kamat, árfolyamnyereség) SZJA és egyes esetekben EHO terheli - mondta el a Portfolió Öngondoskodás Konferenciáján Balog Ádám, az NGM adóügyi helyettes államtitkára.
Adóváltozások: erre kell majd figyelni
Balog Ádám, helyettes államtitkár |
A biztosítással kapcsolatos tervezett módosítások közé tartozik, az adóköteles díj elkülönítése. Eszerint a kockázati biztosítás más személy által fizetett díja adómentes havonta a minimálbér 30 százalékáig. Ezzel szemben a lejárati szolgáltatással, vagy visszavásárlással rendelkező biztosítások adókötelesek lesznek 2013-tól. Akik év végégi megkötik ezeket a biztosításokat, azoknál még három évig fennállnának a jelenlegi szabályok. Az egyszeri díjas biztosítások 5 év, a rendszeres díjak után 10 év elteltével válnak kamatadó mentessé.
A NYESZ esetében fontos változtatás, hogy a 3 éves felhalmozási időszakot 10 évre hosszabbítanák meg. A TBSZ esetében annyi változás történik, hogy zárt körben kibocsátott értékpapírok nem kerülhetnek a számlára. Így nem lesz lehetőség arra, hogy valaki a saját zrt.-jének részvényeit tegye TBSZ számlára - mondta el Balog Ádám adóügyekért felelős helyettes-államtitkár.
A válság egyre jobban kikezdi a háztartásokat: csökkentek az elmúlt félévben a megtakarítások, egyre többen mondták fel például a biztosításukat. Ami még nagyobb gond, hogy csökkentek a tartalékok is - miközben az öngondoskodás megítélésében enyhe pozitív attitűdváltozás érzékelhető. Összességében az OTP öngondoskodási indexe ugyanakkor romlott - a pénzügyi kilátásaink egyre rosszabbak. Részletek >>> |