A BAMOSZ szerint a hónap nyertesei a vegyes alapok voltak, de a részvény alapok és az abszolút hozamú alapok is nagyot emelkedtek, s ismét jól teljesítettek a kötvényalapok. Tavaly összességében 4,6 százalékkal emelkedett a befektetési alapok vagyona. Az év első felében a visszaváltások domináltak, a második félévben viszont már folyamatosan nőtt a vagyon.
A BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 75 milliárd forinttal, azaz 2,3 százalékkal növekedett decemberben. A nettó eszközérték csak az árupiaci alapoknál csökkent, illetve az ingatlanalapoknál stagnált, a többi alapkategóriában szebbnél szebb növekedési számok láthatók. A tőkebeáramlás tekintetében a részvény és a zártkörű alapok esetében kisebb, az ingatlan és az árupiaci alapok esetében ennél nagyobb visszaváltásokat láthattunk, de a többi kategóriában egyértelműen pozitív az előjel, így összességében 37 milliárdnyi friss tőke érkezett az alapokba. A hónap végén a BAMOSZ tagok összesen 3.412 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
A nyilvános nyíltvégű „hagyományos” értékpapír alapok adják az összvagyon többségét, mintegy 63 százalékát. Az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon az elmúlt hónapban összességében 2,6 százalékkal nőtt.
A pénzpiaci alapoknál mintegy 10 milliárd forintos tőkebeáramlást történt. Érdemes megemlíteni, hogy az euró övezeti pénzpiaci alapokból 5 és fél milliárdnyi tőke távozott, míg minden más területen jelentős tőkebeáramlás történt. Összességében 1,42 százalékos növekedés következett be ennél a kategóriánál, amely nem éri el az átlagos vagyonnövekedési szintet.
Novemberben a kötvényalapok könyvelhették el a legnagyobb eszközgyarapodást: 4,38 százalékot, decemberben viszont már a dobogóra sem kerülhettek fel. Ezzel együtt a kötvényalapok összvagyona most is 3,75 százalékos gyarapodást mutat. A hazai rövid kötvényalapokhoz 12 milliárdnyi friss tőke érkezett novemberben, amely decemberben megfeleződött, ami azonban még mindig jelentős tőkebeáramlásnak mondható.
A tőzsdék esetében a fejlett és a fejlődő régió is emelkedett, mondhatni máshol nem maradt el a Mikulás rally. A hazai index azonban ezzel ellentétes teljesítményt mutatott. A részvényalapoknál tőkekiáramlás közel fél milliárd forintot tett ki, amit azonban a hozamok nemcsak hogy ledolgoztak, de jelentősen át is fordítottak. Így összességében 4,97 százalékos gyarapodást tapasztalhattunk a részvényalapok vagyonában. Mindez azt jelzi, hogy a hazai alapkezelők a vagyon nagyobb részét már nem a pesti parketten fektetik be, hanem inkább a régiónkban és az egyéb feltörekvő országokban.
A tőkevédett alapok ebben a hónapban jelentős, közel 9 milliárdnyi friss tőkét vonzottak, azonban ezzel együtt is a kategória 1,31 százalékos eszköznövekedése némileg az átlagos szint alatt maradt. Az abszolút hozamú alapok már huzamosabb ideje vonzóak a befektetők számára, ami az év utolsó hónapjában sem változott. Közel hat milliárd forintnyi friss tőke érkezett, a hozamok pedig tovább segítették a növekedést. Így a kategória vagyongyarapodása a hónapban 4,84 százalékos volt.
A nyilvános ingatlanalapok a hónap során ritka kivételt jelentettek. A visszaváltások majdnem elérték az egy milliárd forintot, amit a hozamok csak negatív nullás teljesítményre tudtak korrigálni. Decemberben az ingatlanalapok vagyona tehát stagnált. A kisebb kategóriákat illetően a vegyes alapok kiugróan jól teljesítettek decemberben. A 6,8 milliárd forintos tőkebeáramlás és a hozamok együttesen 7,18 százalékkal növelték a vagyont.
Az árupiaci alapok esetében tőkekiáramlás meghaladta a félmilliárd forintot, ráadásul itt a hozamok sem segítettek. Így a hónapban 5,93 százalékkal csökkent az eszközérték. A hónapban a zártkörű alapok esetében kisebb visszaváltásokat láthattunk, azonban a pozitív hozamokkal együtt itt növekedett a nettó eszközérték 3,48 százalékkal.