Minderről a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért felelős helyettes államtitkára beszélt egy konferencián és azt mondta: a félmillió cég nagyobb része akkor jár jól, ha a katát választja. Balog Ádám szerint januártól lényegében befejeződik az adórendszer átalakítása, amelyet a kormány szeretne stabilizálni. Továbbra is cél a munkát terhelő adók csökkentése, mivel ez növekedési és versenyképességi szempontból is fontos. Ugyanakkor az eddigi adatok szerint nem nagyon tolonganak a vállalkozások, hogy átjelentkezzenek a katába.
Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke szerint félmilliónál is több vállalkozásnak alkalmas lenne a kata és a kiva, mivel elég nagy biztonsággal kijelenthető, hogy a 6 millió forint éves nettó árbevétel alatti egyéni vállalkozóknak és evásoknak jó választás a kata. A szakértő hozzátette ugyanakkor, hogy sok vállalkozás bizonytalan az éves pénzügyi várakozásokat illetően, így nehéz eldönteniük, hogy bejelentkezzenek-e.
Kálix Géza, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara Számviteli, Adótanácsadói, Könyvelői, Könyvvizsgálói Osztályának vezetője elmondta: a vállalkozók részéről régóta igény az adórendszer egyszerűsítése, ebben a korábbi elmozdulás után most visszalépést tapasztalnak. Kiemelte, hogy a bonyolultság kezelhető, de az adózási környezet tervezhetetlensége kevésbé.
Egykulcsos adó, munkahelyvédelem és online pénztárgépek
A helyettes államtitkár azt mondta, hogy a munkát terhelő adók súlyát jelentősen csökkenteni kell, ezt a célt pedig a munkahelyvédelmi akcióterv szolgálja, amelynek keretében célzottan bizonyos, munkaerő-piaci szempontból hátrányos csoportok foglalkoztatását segítik járulékkedvezményekkel. Balog Ádám szerint egy egységes, 10 százalékos járulékcsökkentés 800-900 milliárd forintba kerülne, erre nincs forrás.
Zara László az egykulcsos adórendszer bevezetéséről úgy vélekedett, hogy annak időzítése nem volt jó, és az alacsonyabb jövedelműeknek jövedelemkiesést jelentett az adójóváírás kivezetése. Felhívta a figyelmet arra, hogy a folyamatosan emelkedő minimálbér teher a munkáltatóknak, mert óhatatlanul "feljebb nyomja" a többi munkavállaló bérigényét is. Az adószakértő szerint a félszuperbruttó 2013-as kivezetésével egyszerűsödik az adórendszer, ugyanakkor még lehetne a "tisztulás" felé tovább is menni. Kálix Géza úgy vélekedett, önmagában az szja egykulcsossá tétele nem reform, vállalkozási oldalról pedig a bérköltség még így is "brutális".
Balog Ádám utalt arra is, hogy jövő áprilistól vezetik be a pénztárgépek összekötését az adóhivatallal, amitől 95 milliárd forintos áfabevétel-növekményt vár a kormány. Zara László szerint ez túlzó becslés, bár tény, hogy ha van egy fenyegető ellenőrzés, akkor az javítja a fizetési fegyelmet.