Az adó- és járulékterhek, valamint az adminisztráció együttes 10 százalékos csökkentése vállalkozásonként egy új munkahely finanszírozását tenné lehetővé a legalább tíz főt foglalkoztató kisvállalkozóknál - mondta Zara László, az Adótanácsadók Országos Egyesületének elnöke csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.
Az elnök a lehetséges tennivalók között említette az elvárt béremelés megszüntetését és a 27 százalékos szociális hozzájárulási adó mérséklését. Fontosnak nevezte, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum növekedési üteme ne haladja meg a bruttó hazai termékét (GDP).
100 forint nettó bért ugyanekkora közteher sújt
Az adóék - az összes bérköltségből a közteher aránya - Magyarországon közel 50 százalék, a környező országokban viszont legalább 10 százalékponttal kisebb - mondta Siklós Márta, az egyesület elnökhelyettese. Kiemelte, hogy a családi adókedvezmény nélkül 100 forint nettó bért ugyanekkora közteher sújt.
Így kerülik meg a szabályokat
Kifejtette, a magas bérteher megkerülésének legújabb technikája az, hogy a megemelt minimálbérrel foglalkoztatott személyt rész-munkaidőben jelentik be, de valójában teljes munkaidőben dolgozik, s a bére másik részét feketén kapja.
Az adminisztrációs teher az EU átlagának több mint a duplája Magyarországon, a második helyen Görögország áll - fejtette ki Vadász Iván alelnök. Az egyesület saját számításai szerint a kötelező bevallások rubrika-száma - a kért adatok mennyisége - 2005-től napjainkig megduplázódott.
Erőteljesen lassult a munkaköltségek növekedésének üteme az Európai Unió 27 tagállamában, az első negyedévben 1,7 százalékkal emelkedtek az egy órára jutó munkaköltségek, szemben az előző negyedévi 2,7 százalékkal - közölte csütörtökön az Eurostat, az unió statisztikai hivatala. Az euróövezetben 2 százalék volt a növekedés üteme, míg az előző negyedévben még 2,8 százalékkal emelkedtek a bérek és fizetések, valamint a bérterhek. Az egyes országokat tekintve Észtország, Bulgária és Ausztria áll az élen 7,2, 6,8, illetve 5,3 százalékos növekedéssel. A sort Szlovénia zárja, ahol 1,2 százalékkal csökkentek a munkaköltségek a múlt év első negyedéhez képest. Magyarország Lettországgal együtt a 6-7. helyen áll 4,3 százalékos növekedéssel. Az euróövezetben az első negyedév végén 2,7 százalékon állt az inflációs ráta, ami azt jelenti, hogy negyedéves szinten csökkentek a reálbérek. |
Elakadt a tehercsökkentés
Végül Zara László arról számolt be, hogy a vállalkozók adminisztrációs terheinek csökkentését előíró, múlt év végi kormányhatározat végrehajtása elakadt. A cél 500 milliárd forintos csökkentés volt. A teljes adminisztrációs költség a GDP 10,5 százalékát adja, de a kisvállalkozások - fajlagosan - tizennyolcszor többet költenek erre, mint a nagy cégek - tette hozzá az Adótanácsadók Országos Egyesületének elnöke.