Az EU-tagországok azon vitatkoznak, hogyan biztosítsák Ukrajna piacaihoz való további egy évre szóló vámmentes bejutását úgy, hogy közben megnyugtassák azokat a gazdákat, akik hónapok óta tiltakoznak az EU környezetvédelmi szabályai és az olcsó import ellen - írja Reuters.
Marc Fesneau francia mezőgazdasági miniszter az EU minisztertársaival folytatott brüsszeli találkozója előtt újságíróknak azt mondta, hogy a destabilizált piacok alááshatják Kijev támogatottságát, ami sem az EU-nak, sem az ukránoknak nem lenne érdeke.
Lengyel kollégája, Czeslaw Siekierski szerint az Ukrajnával szomszédos országok gazdái túl magas árat fizetnek.
A dühös gazdák Brüsszelben is ott vannak
A találkozó közelében gazdálkodók mintegy 250 traktorral blokkolták az EU-negyedet a belga fővárosban, köztük a Brüsszelbe vezető főutat és az Európai Parlament előtti teret. Sokan cukorrépát, földhalmokat és fa raklapokat szórtak le egy rendőrbarikád mellett. Az Európai Bizottság javaslatot tett az ukrán mezőgazdasági termékekre kivetett vámok további egy évre, 2025 júniusáig történő felfüggesztésére, a baromfira, a tojásra és a cukorra vonatkozó új „vészfék” bevezetésével, amely vámokat jelent, ha az import meghaladja a 2022-es és 2023-as átlagos szintet. Azóta felkerült a vészfék listára a zab, a kukorica, a dara és a méz. Fesneau és Nagy István magyar miniszter azt mondta, hogy a búzát is bele kellene foglalni.
Franciaország és Lengyelország eközben azt szorgalmazza, hogy a fék küszöbértéke inkább 2021-2023 átlaga legyen. Ebbe beletartozna az orosz invázió előtti év is, amikor az EU-ba irányuló ukrán exportot vámokkal és kvótákkal korlátozták. Kijev azt mondta, hogy gabonaexportjának nagy része most a hagyományos fekete-tengeri útvonalon halad, nem pedig Kelet-Európán keresztül. A globális búzaárak a legnagyobb exportőr Oroszország bőséges kínálata miatt csökkentek.