5p

Meglehetősen aggasztóan látja a helyzetet a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet az orosz-ukrán háború miatt a nemrég közzétett, az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetével közösen készített „OECD-FAO Mezőgazdasági kilátások 2022-2031” című tanulmányában.

Az ukrajnai békekötés nélkül az élelmiszerbiztonsági kihívások tovább fognak romlani, különösen a világ legszegényebbjei számára - mondta Mathias Cormann, az OECD főtitkára. A szakember szerint mind az ukrán, mind az orosz emberek, valamint a világ számos olyan háztartásának, akik élelmezési gondoktól szenvednek, az az érdeke, hogy minél gyorsabban lezáruljon a háború, és megszűnjenek a hirtelen áremelkedések.

A jelentés szövege szerint Oroszország Ukrajna elleni háborúja, beleértve a Krím annektálását is, amely 2014-ben kezdődött; az erre adott politikai válaszok és azok gazdasági következményei azóta is alakítják a globális mezőgazdasági piacokat, hiszen lényegesen csökkent az Oroszország által az Európai Unióból, Észak-Amerikából és más országból behozott hús, tejtermékek, gyümölcsök, valamint zöldségek aránya. Amint már ismert, idén február 24-én ez a régóta fennálló helyzet nyílt háborúvá eszkalálódott, amikor Oroszország megszállta Ukrajnát. Ez tovább befolyásolta a globális piacokat és még inkább veszélyezteti az egész világ élelmiszerbiztonságát, hiszen mind Ukrajna, mind Oroszország igen jelentős szereplője a világ mezőgazdasági parkettjének. Az OECD tanulmánya szerint Ukrajna és Oroszország a világ legfontosabb szántóföldi növénytermesztői és exportőrei közé tartozik, különösen a búza, az árpa, a kukorica, és a napraforgómag tekintetében.

Az oroszok és ukránok mezőgazdasága eteti a világot?

Az elmúlt öt szezon átlaga alapján Oroszország és Ukrajna a világ búzatermelésének 10, illetve 3 százalékát adta. Oroszország és Ukrajna az első és az ötödik legnagyobb búzaexportőr, a globális kivitelben a részarányuk 20, illetve 10 százalék. Mindkét ország kritikus szerepet játszik a világpiacok búzával való ellátásában, beleértve a közel-keleti és észak-afrikai régiót, ahol a búza a fő alapélelmiszer. Oroszország és Ukrajna a világ árpatermelésének 20 százalékát adja, és a harmadik, illetve negyedik legnagyobb exportőr.

A két országban termelt árpa nagy részét takarmányként használják fel a hazai állattenyésztésben. Ukrajna a világ legnagyobb napraforgómag-termelője, ezt követi Oroszország – a két ország együttesen a globális termelés több mint 50 százalékát nyújtja. A termés nagy részét belföldön napraforgóolaj és -magliszt előállítására fordítják. A napraforgóolajat a világpiacra is exportálják, így Ukrajna a negyedik legnagyobb növényiolaj-exportőr.

A repcemag, a kukorica és a szójabab esetében Ukrajna és Oroszország a globális termelés kevesebb mint 5 százalékát adja, a nagyobb részarányt Ukrajna képviseli.  Mivel azonban a hazai fogyasztás korlátozott, termelésük nagy részét exportálják; Ukrajna a kukorica és a repcemag harmadik legnagyobb exportőre, míg világszinten az ország a szójabab legnagyobb exportőre is az amerikai kontinensen kívül. Mindezt elnézve tehát jól látszik, hogy a jelenlegi mezőgazdaságban sem Oroszország, sem Ukrajna mellett nem lehet elmenni.

Sok múlik rajtuk

Mindezt elnézve tehát nem meglepő az OECD azon állítása, hogy a fogyasztók számos országban függenek az Ukrajnából és Oroszországból származó gabona-, különösen a búza- és olajosmag-behozataltól. Ezen túlmenően pedig sok gazdálkodó műtrágyaexportban is Oroszországra támaszkodik.

A FAO élelmiszerár-indexe (FFPI) idén márciusban 159,7 ponton elérte az 1990 óta feljegyzett legmagasabb szintet. Az FFPI áprilisában némileg visszaszorult, 158,5 pontra, bár még mindig 30 százalékkal meghaladta az előző év azonos hónapjának értékét. Az áremelkedéseknek különösen ki vannak téve a kiszolgáltatott népességcsoportok, akik a jövedelmük nagy részét költik élelmiszerre, különösen az alacsony jövedelmű, élelmiszerhiányos országokban.

Mi történik, ha nem javul a helyzet?

Az OECD és a FAO az úgynevezett Aglink-Cosimo kereslet-kínálaton alapuló agrárgazdasági modell segítségével több vészhelyzeti forgatókönyvet is készített arra az esetre, hogy mi történhet akkor, ha nem sikerül rövid időn belül lezárni az orosz-ukrán háborút. A legrosszabb forgatókönyv egyenesen rémálomszerű: Ukrajna exportkapacitásának teljes elvesztése a búza világpiaci árának 19 százalékos emelkedéséhez vezetne, ha pedig mindezek mellett az orosz export is 50 százalékkal csökken,

akkor a búza világpiaci ára 34 százalékkal nőhetne meg a háború előtti időszakhoz képest.

Ebben a forgatókönyvben Oroszország és Ukrajna együttesen 36 millió tonnával kevesebb búzát exportálna, de más országok a magasabb nemzetközi árak miatt 16 millió tonnával növelnék a kivitelüket.

A FAO egy külön elemzésében arra is rámutatott, hogy 2022-2023-ban mintegy 1 százalékkal fog nőni azoknak az embereknek a száma, akik nem jutnak megfelelő élelemhez, éheznek, ez nagyjából 8-13 millió embert jelent. Az Ukrajnából és Oroszországból 2022-2023-ban és 2023-2024-ben várható súlyos exportkiesést szimuláló forgatókönyv szerint, amely feltételezi, hogy a globális termelés nem reagál, a nem megfelelően étkezők és éhezők száma 2023-2024-ben közel 19 millió fővel nőhet – azaz egyértelmű, hogy milyen súlyos károkat okozna egy elhúzódó háború.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár “Bennünket Villány tesz naggyá!” – véli a Jammertal bor birtok tulajdonosa
Privátbankár.hu | 2024. december 10. 19:02
Fiatal borászok, bátorság, szorgalom és kiváló stratégia. Mindez a világ bortérképére helyezte a villányi borvidéket. A siker titkáról beszélgetünk Dr. Szűcs Róberttel, a Jammertal bor birtok tulajdonosával.
Agrár Nagyot zuhant a magyar mezőgazdaság
Privátbankár.hu | 2024. december 6. 08:46
2024-ben a hazai mezőgazdaság teljes kibocsátása 4 ezer milliárd forint felett alakult, az előző évitől 8 százalékkal maradt el, közölte péntek reggel a KSH.
Agrár Megoszt egy fontos szakmát Magyar Péter terve
Szirmai S. Péter | 2024. december 6. 05:47
Jogi és közgazdasági nonszensz, politikai öngyilkosság lenne a zártkertek kisajátítása. Így értékelte lapunk kérdésére Máhr András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének főtitkár-helyettese Magyar Péter Debrecenben bejelentett földreformötletét.
Agrár NER-hektár: Lázár János és Mészáros Lőrinc hatalmas földüzletet kötött egymással
Vég Márton | 2024. december 4. 07:12
Mészáros Lőrinc cégbirodalma átvette Lázár János nagybátyjának Hódmezővásárhely környéki földjeit. Az üzletre az építési és közlekedési miniszternek is rá kellett bólintania.
Agrár Villányi Merlot a világ tetején
Natív tartalom | 2024. november 27. 16:48
A Jammertal Borbirtok tulajdonosa hitvallása valóban naggyá tette Villányt, hiszen 2021-ben a Jammertal Borbirtok 2015-ös Cassiopeia Merlot-ja kapta a legmagasabb pontszámot a Concours Mondial de Bruxelles 2021 (CMB) nemzetközi borversenyen. Ez lett abban az esztendőben a világ legjobb vörösbora. Erről a hitvallásról, sikerről, munkáról, jó borokról beszélgettünk dr. Szűcs Róberttel.
Agrár Spórolna egy jó pár ezrest? Már csak pár napja maradt 400 ezer autósnak
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 09:05
Néhány napon belül el kell döntenie több mint 400 ezer személyautó üzemben tartójának, hogy lecseréli-e év végi évfordulós kötelező biztosítását, vagy sem. Az Insura.hu biztosításközvetítő adatai szerint aki eddig cserélt, jól járt: a meglévő biztosító által megajánlott 51 900 forint átlagdíjhoz képest csak átlagosan 33 ezer forintos kgfb-díjat kell fizetniük a jövő évre.
Agrár A lengyel gazdák szerint Ukrajna Dél-Amerikában lenne?
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 12:46
A dühödt mezőgazdák az EU és a dél-amerikai Mercosur közötti szabadkereskedelmi szerződés ellen egynapos blokáddal tiltakoztak.
Agrár Gabonaválság fenyegeti Európát
Bózsó Péter | 2024. november 22. 15:01
Egy sor tényező várhatóan a gyenge 2007 év utáni legalacsonyabb szintre fogja csökkenteni az EU gabonatermelését, ami megkongatta a vészharangot az ágazatban.
Agrár Dühös traktorosok lepik el London utcáit
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 16:01
Brit farmerek járműveikkel tiltakoznak az úgynevezett „traktoradó” ellen a brit fővárosban.
Agrár Az ukrán állam hallal kezdi az import élelmiszerek helyettesítését
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 19:51
Ukrajna import helyettesítési folyamatot kezdeményez az élelmiszerek állami beszerzésében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG