4p

De a Duna-deltában nagy kikötői beruházás indul a kivitel felpörgetéséért.

Az ukrán vállalkozások a tavaly júliustól indult termelési és értékesítési évben március végéig csak 37,6 millió tonna gabonát exportáltak, ez 16,25 századdal elmarad a megelőző termelési évben rögzített mennyiségtől – közölte a hét végén az ukrán agrárminisztérium. A jelentést idéző UNN ukrán hírszolgálati iroda viszont hozzáfűzte: ha csak a márciusokat nézzük, akkor az idei már kiváló, összesen 5,35 millió tonnát tudtak kiszállítani, ami majdnem háromszorosa a tavalyi azonos hónapban rögzített mennyiségnek.

Jövőre várhatóan már több gabonát  tudnak betakarítani Ukrajnában. Fotó: Pixabay
Jövőre várhatóan már több gabonát tudnak betakarítani Ukrajnában. Fotó: Pixabay

A hamarosan befejeződő termelési-értékesítési évben 12,88 millió búzát, 2,28 millió tonna árpát és 22,16 millió kukoricát exportáltak. Ezen kívül 17,5 ezer tonna rozsot és 115,5 ezer tonna lisztet is külföldre vittek.

Ezeket a mennyiségeket látva a kelet-európai termelők ellenakcióba kezdtek Brüsszelben. A múlt héten több szomszédos ország kormánya uniós védelmet és támogatást sürgetett, de erre egyelőre nem kaptak hivatalos választ. A petícióról és a brüsszeli tervezetről az alábbi cikkben írtunk részletesen:

Nincsenek pontos adatok arról, hogy milyen gyorsan érkezhet meg a kárenyhítést célzó uniós ellentételezés. Egyelőre egy 56,3 millió eurós csomagról van szó, aminek a nagy részét, csaknem 30 millió eurót a lengyel gazdák kapják, utána Bulgária következik, 16,7 millió euróval, a maradékból juthat pár millió euró a magyaroknak és másoknak. A lengyeleknek annyival is könnyebb a helyzetük, hogy a varsói kormány 128 millió eurónyi forrást különített el a költségvetésből.
 
Nem csupán az exportszámok maradnak el a megelőző években rögzítettektől, de a gabona és az olajos magvak termelése is. A minap Kijevben rendezett gazdasági fórumon Julia Szviridenko gazdasági miniszter azt közölte, hogy 65 millió tonna körül lehet az idei termés, ez 5 millió tonnával kevesebb mint 2022-ben volt. Emlékeztetett, hogy a termőterület egy része, mintegy 2,6 millió hektár gyakorlatilag aknamező, így ez eleve kiesik. 

A gabona és a hüvelyesek esetében összesen 44,3 millió tonna betakarításával számol az ukrán agrártárca, a tavalyi mezőgazdasági szezonban 53,1 millió tonnát tettek a magtárakba. A múlt héten közzétett előrejelzése szerint a 2022-es 18,2 millió tonnával szemben az olajos magvaknál már 19,2 millió tonna lehet a termés, s ennél is nagyobb javulás lehet a cukorrépánál, a tavalyi 9,7 millió tonnához képest idén már 11,3 millió tonnával számolnak.

Hatalmas károk a mezőgazdaságban

A háborúban okozott közvetlen gazdasági károkat tekintve a mezőgazdaság a negyedik helyen áll. Az eltelt több mint 13 hónapban kicsit több mint 9 milliárd dolláros kárt szenvedett az ország, a termőterület tizedrésze használhatatlanná vált, részben az említett aknásítás miatt.

Ugyanakkor hosszabb távon – és főleg a háború befejeződése után – viszonylag gyorsan elérhetik és talán meg is haladhatják a háború előtti termelési értékeket. Ez részben a különféle nemzetközi pénzügyi források felhasználásával, valamint állami beruházási alap segítségével válhat valóra. De addig is néhány magáncég az exportot támogató infrastrukturális beruházásokra készül a nyugati és a déli megyében. Nyugaton a vasúti átrakókat akarják fejleszteni, délen viszont a tengeri szállításhoz szükséges intermodális csomópontokat akarnak kialakítani.

A legfrissebb hír a Duna deltájában lévő Izmail kikötő fejlesztéséről szól. Az Ascet Shipping LLC egy nagy terminált épít ott, a projekt első ütemében egy ötezer tonna kapacitású létesítményt, amire 500 ezer dollárt költenek.

Mikola Hapejev vezérigazgató azzal indokolta a beruházást, hogy az államtól nem várhatja el egy magánvállalat, hogy raktárakat építsen és bővítse a rakodó kapacitást, miközben a védelemre kell költeni, amit csak lehet. Nemrégiben telket vett a cége a kikötő közelében és hamarosan nekilátnak a kivitelezésnek. A megvásárolt terület 15 kilométerre van a kikötőtől és 20 ezer tonna kapacitású raktárakat lehet építeni rajta. A háború kezdete előtt a vállalat logisztikai szolgáltatásokat végzett hét ukrajnai kikötőben (Bergyanszk, Mikolajev, Odessza, Mariupol, Herszon, Dnyipro és Zaporizzsja), de a harcok kirobbanása után a kapacitásai nagy részét az ország nyugati felébe menekítette.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Nagy pénzt lehet keresni lenézett növényekkel és állatokkal
Buksza blog | 2025. április 1. 07:54
Aki azzal szidalmazza embertársait, hogy alacsonyabb rendűnek tartott állatokhoz hasonlítja őket, annak érdemes figyelembe vennie, hogy például a hernyók kiváló alapanyagai a bioélelmiszereknek.
Agrár Az orosz műtrágyaexport nyer a fekete-tengeri megállapodással
Bózsó Péter | 2025. március 29. 17:12
Oroszország kedden bejelentette, az Egyesült Államok beleegyezett bizonyos nyugati szankciók és korlátozások enyhítésébe az élelmiszer-, műtrágya- és hajózási szektorban.
Agrár Húsvét előtti pánik: hiába olcsóbb, de lesz elég sonka?
Szirmai S. Péter | 2025. március 26. 05:47
Egyszerre három súlyos, nagy gazdasági károkat okozó betegség, valóságos állatkór-attak nehezíti a húsvéti készülődést az élelmiszergazdaságban. A szarvasmarháktól a sertéseken át a juhokig, kecskékig a fő nagytestű haszonállatok veszélybe kerültek a száj- és körömfájás, a kiskérődzők pestisének megjelenésével. Ráadásul a madárinfluenza is megjelent a hazai baromfiállományban.
Agrár Nem késett a Spar közlése a vele szembeni versenyhivatali fellépés után
Privátbankár.hu | 2025. március 10. 10:29
Nem sokkal azután, hogy a GVH kiadta, versenyfelügyeleti eljárást indít az élelmiszerlánc ellen, a Spar közölte: közel 220 millió forintot fordított tavaly társadalmi ügyek támogatására.
Agrár A Lidl, a Spar és a Tesco ellen is versenyfelügyeleti eljárás indult
Privátbankár.hu | 2025. március 10. 09:56
A GVH azt gyanítja, hogy megtévesztő kereskedelmi kommunikációt folytatnak egyes „teljes kiőrlésűként” hirdetett termékeikkel kapcsolatban.
Agrár Megtalálhatták a megoldást az emberiség egyik legégetőbb gondjára
Kollár Dóra | 2025. február 22. 14:48
A vízhiányos területeken fellélegezhetnek, ha ez a módszer valóban működőnek bizonyul.
Agrár Veszteségből menekülő gazdák: mit vessünk az idén?
Szirmai S. Péter | 2025. február 19. 15:01
Közeleg a tavasz, nehéz döntés vár a termelőkre. Milyen növényt vessenek és mit ne, hogy a klímaváltozás és a piaci sokkok ellenére idén már elkerüljék a veszteséget.
Agrár Miért ennyire drága az alma? És lesz olcsóbb?
Szirmai S. Péter | 2025. február 18. 09:32
Az importnál is gyorsabban drágul a hazai alma. A folyamat az idén is megállíthatatlannak látszik, amit nem csak a klímaváltozás, a tavalyi rossz termés, az elmúlt 30 év ágazati hibáitól visszaesett termelés is garantál.
Agrár A Lidl-ben szokott vásárolni? Akkor most nagyon boldog lesz
Privátbankár.hu | 2025. február 17. 12:38
Olcsóbb lesz a tej és a tejtermékek.
Agrár Elkezdett drágulni egy alapélelmiszer, beavatkozik a kormány – de nem Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. február 14. 10:08
A japán állam belenyúl a rizstartalékába.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG