4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A mostani kormányzása alatt, vagyis 2010 óta háromszoros volt a drágulás országszerte.

Talán véletlen, de tény, hogy az OTP Jelzálogbank éppen 2010-et, vagyis Orbán Viktor legutóbbi hatalomra kerülésének évét vette kiindulási évként, ehhez mérte a termőföld árának alakulását, amikor felrajzolta Termőföld Értéktérképének friss változásait. Nos, nagy számok jöttek ki és a lényeg: a dinamikus drágulásé volt az eltelt bő évtized, átlagosan háromszor kerül most többe egy hektárnyi terület, mint 11-12 évvel ezelőtt.

Járási átlagárak. Forrás: OTP Jelzálogbank
Járási átlagárak. Forrás: OTP Jelzálogbank

 
Nem meglepő, ha a földesurak - nagyon sok köztük volt vagy jelenlegi, főleg kormánypárti országgyűlési képviselő – egyre másra vásárolták a földeket az elmúlt években. Tavaly sem pihentek, az OTP szerint 36 százalékkal több tranzakció zajlott le, mint 2020-ban, és figyelem: 22 százalékkal nagyobb termőföld-terület cserélt gazdát, mint a megelőző évben.

Tavaly közel 7 százalékos volt az árnövekedés (1,672 millió forintról 1,787 millió forintra emelkedett az átlagár hektáronként), s ezzel a 11 év alatt összesen háromszorosára hízott az átlagár. Az idei adatok még nem ismertek, de már most látszik, hogy a termőföld sok gazda számára menekülés az infláció elől, a kereslet sem lanyhult, ez még magasabbra hajtja az árakat. 

Átlagos szántóárak a megyékben. Forrás: OTP Jelzálogbank
Átlagos szántóárak a megyékben. Forrás: OTP Jelzálogbank

A NAV ingatlanforgalmi adatbázisa szerint – ebből dolgozott az OTP Jelzálogbank is - a legnagyobb mértékben (28 százalékkal) Nógrád megyében emelkedtek az árak, s még Somogy megye áll 20 százalék feletti értékkel. A másik végletként minimális, 2 százalék körüli csökkenést Hajdú-Bihar és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében látunk, előbbiben a magas bázishoz képest alig volt elmozdulás. 

„A legdrágább megye 2021-ben Békés lett 2,36 millió forintos hektárárral. Ezen kívül Hajdú-Bihar, Tolna, Fejér és Győr-Moson-Sopron megye lépte át a kétmilliós szintet. Tavaly Nógrád először mozdult el az árlista utolsó helyéről, átadva azt Borsod-Abaúj-Zemplén megyének, ahol 1,23 milliós átlagos hektárárat láthattunk” – mondta Valkó Dávid, az OTP Jelzálogbank vezető elemzője.

Tavaly azok jártak a legjobban, akiknek erdő van a birtokában, ők bő 12 százalékos értéknövekedést könyvelhettek el. A szántók 7 százalékos áremelkedését a szőlők, gyepterületek és a kert-gyümölcsös kategória egységesen 4-5 százalék közötti drágulása követte.

A vonzó piac még több befektetőt hódít el, a megelőző évi 37,3 ezerről 2021-ben 50,6 ezerre nőtt az adásvételek száma. A tranzakciószám csak Baranyában csökkent, 4 százalékkal, közben Borsod-Abaúj-Zemplén és Zala megyében több mint megkétszereződött az adásvételek száma. Bár nem írta az OTP, de itt nyilván a már említett viszonylagos olcsóság tette befektetésre érdemessé a szabad területeket. Igaz ugyanakkor, hogy nem beszélhetünk óriási táblák felvásárlásáról, ez már a korábbi években sem volt jellemző, sőt, tavaly átlagosan kisebb földterületek cseréltek gazdát egy-egy tranzakcióban.

Míg 2016-ban hét megyében is meghaladta a forgalom a tízezer hektárt, azóta egyetlen megye sem volt ekkora eladási volumen közelében. A legnagyobb területet, mintegy 5,7 ezer hektárt ismét Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében értékesítettek 2021-ben. A másik véglet Baranya és Komárom-Esztergom megye 6-800 hektárral. Az eladott termőföld-terület öt megyében csökkent az elmúlt évben, a legnagyobb arányban, 15 százalékkal Baranyában. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében viszont több mint kétszeres volt a bővülés.

A lakások és a termőföld értéknövekedése. Forrás: OTP Jelzálogbank
A lakások és a termőföld értéknövekedése. Forrás: OTP Jelzálogbank
Korábbi cikkeinkben kiemeltük, hogy a gazdák zöme, így a parlamenti képviselők többsége is igencsak ráfeküdt a szántókra, azt találták a leginkább jövedelmezőnek hosszú távon is. Tavaly sem volt ez másként, az országos forgalom bő kétharmadát adó szántó művelési ágban 17 százalékkal nőtt a forgalom; a NAV szűrt adatbázisa szerint nagyjából 32,6 ezer hektár volt az eladott szántóterület mérete 2021-ben. A népszerűségi sorban mindig is hátrébb lévő más művelési ágak azonban felzárkózóban vannak, jól látszik ez abból, hogy az erdő-és gyepterületek forgalma 27-30, míg a szőlőké 40, a gyümölcsösöké pedig 71 százalékkal emelkedett.

Már többször utaltunk arra, hogy a kormány a szabályozási oldal könnyítésével is árfelhajtó hatást ért el. Tavaly lépett életbe az osztatlan közös tulajdon felszámolását célzó rendelet, s idén kezdett kiteljesedni. Ezzel megnyílt az út sok tízezer hektár tulajdoni viszonyának az egyszerűsítéséhez, s így nőtt a forgalomképességük. Szabó István, az OTP Agrárágazati Igazgatóságának ügyvezető igazgatója szerint a termőföld-piacra ugyancsak hatása lehet a 2023-tól új szabályok szerint induló EU-s támogatási ciklusnak. Úgy látja, hogy közép- és hosszabb távon a generációváltás miatti földforgalom további erősödése várható.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Lehullt a lepel: ezért nálunk drágult a legjobban az élelmiszer az EU-ban
Szirmai S. Péter | 2024. április 9. 14:18
Az Európai Unióban Magyarországon rakódik a legtöbb adóteher az élelmiszerek árára, ezért itthon szinte már minden élelmiszer drága – emlékeztet Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége (FÉSz) elnöke. Ezért is kevés a nyereség, elmaradtak a fejlesztések, probléma van a magyar élelmiszeripar hatékonyságával, versenyképességével.
Agrár Kisebb lesz az élelmiszer-infláció az Erste szerint
Szirmai S. Péter | 2024. április 3. 19:29
Lecsendesedik az élelmiszer-infláció, de gyorsul a koncentráció. Ezt előlegezték meg szerdán az Erste Elemzői Klubjában, amelyet az élelmiszerárak alakulásáról, inflációs kilátásokról tartottak.
Agrár Nagyot gurított az egyik legnagyobb hazai mezőgazdasági cég
Privátbankár.hu | 2024. április 2. 13:53
Jelentősen megemelkedett az export aránya az árbevételből az UBM Csoportnál. Az orzság egyik legnagyobb agrárcége kivitele további bővítését tervezi.
Agrár A franciák és a lengyelek még szigorúbbak lennének az ukránokkal
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 06:31
Franciaország és Lengyelország kedden az Ukrajnából származó élelmiszerek behozatalának szigorúbb visszaszorítását szorgalmazta, hogy megakadályozzák az EU mezőgazdasági piacainak destabilizációját és a dühös gazdák további felháborodását.
Agrár Újabb fordulat a bolti kasszáknál, a pénztárosok legyőzik a riválisaikat
Buksza blog | 2024. március 19. 10:39
Várhatóan Európában is vissza fognak szorulni az önkiszolgáló pénztárak, ahogy az az Egyesült Államokban már elkezdődött. A magyarázat ugyanis univerzális: nagy a lopási és a félreszkennelési veszteség.
Agrár Valami mázsaszámra bűzlik Prágában
Privátbankár.hu | 2024. március 7. 13:02
Cseh gazdák trágyát szórtak kormányzati épületek elé Prágában csütörtökön, felújítva korábbi tiltakozásukat a cseh főváros utcáin.
Agrár Bortragédia Spanyolországban, 2,5 millió eurónyi italt tettek tönkre
Privátbankár.hu | 2024. február 20. 06:39
Öt tartály tartalma ment kárba, bosszú is állhat a háttérben.
Agrár Traktorok borították fel a menetrendet Prágában
Privátbankár.hu | 2024. február 19. 12:47
Fennakadásokat okozott a prágai közlekedésben hétfő reggel az a több száz traktor és más mezőgazdasági gép, amelyekkel a cseh gazdák vonultak be a mezőgazdasági minisztérium épületéhez, hogy felhívják a figyelmet az agrárium problémáira.
Agrár Csúcson az MBH AgrárTrend Index
Szirmai S. Péter | 2024. február 13. 18:42
Nyugodtabb évre számíthat 2024-ben a hazai agrobiznisz. Mintegy 2700 milliárd forintos pályázati forrás érkezik, kisebb az infláció, a jobb tervezhetőség javítja az agrárkilátásokat. Ez derül ki a kedden bemutatott MBH AgrárTrend Indexből.
Agrár Kevesebb pénzből is több profitot csinált a PepsiCo
Privátbankár.hu | 2024. február 9. 15:25
A PepsiCo Inc., a világ egyik legnagyobb üdítőital-gyártója csökkenő bevételről és növekvő profitról számolt be pénteken közzétett negyedik negyedéves pénzügyi jelentésben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG