4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A mostani kormányzása alatt, vagyis 2010 óta háromszoros volt a drágulás országszerte.

Talán véletlen, de tény, hogy az OTP Jelzálogbank éppen 2010-et, vagyis Orbán Viktor legutóbbi hatalomra kerülésének évét vette kiindulási évként, ehhez mérte a termőföld árának alakulását, amikor felrajzolta Termőföld Értéktérképének friss változásait. Nos, nagy számok jöttek ki és a lényeg: a dinamikus drágulásé volt az eltelt bő évtized, átlagosan háromszor kerül most többe egy hektárnyi terület, mint 11-12 évvel ezelőtt.

Járási átlagárak. Forrás: OTP Jelzálogbank
Járási átlagárak. Forrás: OTP Jelzálogbank

 
Nem meglepő, ha a földesurak - nagyon sok köztük volt vagy jelenlegi, főleg kormánypárti országgyűlési képviselő – egyre másra vásárolták a földeket az elmúlt években. Tavaly sem pihentek, az OTP szerint 36 százalékkal több tranzakció zajlott le, mint 2020-ban, és figyelem: 22 százalékkal nagyobb termőföld-terület cserélt gazdát, mint a megelőző évben.

Tavaly közel 7 százalékos volt az árnövekedés (1,672 millió forintról 1,787 millió forintra emelkedett az átlagár hektáronként), s ezzel a 11 év alatt összesen háromszorosára hízott az átlagár. Az idei adatok még nem ismertek, de már most látszik, hogy a termőföld sok gazda számára menekülés az infláció elől, a kereslet sem lanyhult, ez még magasabbra hajtja az árakat. 

Átlagos szántóárak a megyékben. Forrás: OTP Jelzálogbank
Átlagos szántóárak a megyékben. Forrás: OTP Jelzálogbank

A NAV ingatlanforgalmi adatbázisa szerint – ebből dolgozott az OTP Jelzálogbank is - a legnagyobb mértékben (28 százalékkal) Nógrád megyében emelkedtek az árak, s még Somogy megye áll 20 százalék feletti értékkel. A másik végletként minimális, 2 százalék körüli csökkenést Hajdú-Bihar és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében látunk, előbbiben a magas bázishoz képest alig volt elmozdulás. 

„A legdrágább megye 2021-ben Békés lett 2,36 millió forintos hektárárral. Ezen kívül Hajdú-Bihar, Tolna, Fejér és Győr-Moson-Sopron megye lépte át a kétmilliós szintet. Tavaly Nógrád először mozdult el az árlista utolsó helyéről, átadva azt Borsod-Abaúj-Zemplén megyének, ahol 1,23 milliós átlagos hektárárat láthattunk” – mondta Valkó Dávid, az OTP Jelzálogbank vezető elemzője.

Tavaly azok jártak a legjobban, akiknek erdő van a birtokában, ők bő 12 százalékos értéknövekedést könyvelhettek el. A szántók 7 százalékos áremelkedését a szőlők, gyepterületek és a kert-gyümölcsös kategória egységesen 4-5 százalék közötti drágulása követte.

A vonzó piac még több befektetőt hódít el, a megelőző évi 37,3 ezerről 2021-ben 50,6 ezerre nőtt az adásvételek száma. A tranzakciószám csak Baranyában csökkent, 4 százalékkal, közben Borsod-Abaúj-Zemplén és Zala megyében több mint megkétszereződött az adásvételek száma. Bár nem írta az OTP, de itt nyilván a már említett viszonylagos olcsóság tette befektetésre érdemessé a szabad területeket. Igaz ugyanakkor, hogy nem beszélhetünk óriási táblák felvásárlásáról, ez már a korábbi években sem volt jellemző, sőt, tavaly átlagosan kisebb földterületek cseréltek gazdát egy-egy tranzakcióban.

Míg 2016-ban hét megyében is meghaladta a forgalom a tízezer hektárt, azóta egyetlen megye sem volt ekkora eladási volumen közelében. A legnagyobb területet, mintegy 5,7 ezer hektárt ismét Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében értékesítettek 2021-ben. A másik véglet Baranya és Komárom-Esztergom megye 6-800 hektárral. Az eladott termőföld-terület öt megyében csökkent az elmúlt évben, a legnagyobb arányban, 15 százalékkal Baranyában. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében viszont több mint kétszeres volt a bővülés.

A lakások és a termőföld értéknövekedése. Forrás: OTP Jelzálogbank
A lakások és a termőföld értéknövekedése. Forrás: OTP Jelzálogbank
Korábbi cikkeinkben kiemeltük, hogy a gazdák zöme, így a parlamenti képviselők többsége is igencsak ráfeküdt a szántókra, azt találták a leginkább jövedelmezőnek hosszú távon is. Tavaly sem volt ez másként, az országos forgalom bő kétharmadát adó szántó művelési ágban 17 százalékkal nőtt a forgalom; a NAV szűrt adatbázisa szerint nagyjából 32,6 ezer hektár volt az eladott szántóterület mérete 2021-ben. A népszerűségi sorban mindig is hátrébb lévő más művelési ágak azonban felzárkózóban vannak, jól látszik ez abból, hogy az erdő-és gyepterületek forgalma 27-30, míg a szőlőké 40, a gyümölcsösöké pedig 71 százalékkal emelkedett.

Már többször utaltunk arra, hogy a kormány a szabályozási oldal könnyítésével is árfelhajtó hatást ért el. Tavaly lépett életbe az osztatlan közös tulajdon felszámolását célzó rendelet, s idén kezdett kiteljesedni. Ezzel megnyílt az út sok tízezer hektár tulajdoni viszonyának az egyszerűsítéséhez, s így nőtt a forgalomképességük. Szabó István, az OTP Agrárágazati Igazgatóságának ügyvezető igazgatója szerint a termőföld-piacra ugyancsak hatása lehet a 2023-tól új szabályok szerint induló EU-s támogatási ciklusnak. Úgy látja, hogy közép- és hosszabb távon a generációváltás miatti földforgalom további erősödése várható.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Újabb győzelem Putyinnak: beiktatták a focistából lett elnököt Georgiában
Privátbankár.hu | 2024. december 29. 11:36
A Nyugat-barát elnök elhagyta az elnöki palotát, a Moszkva-barát beköltözhet.
Agrár Durván drágult az ukránok karácsonyesti menüje
Mester Nándor | 2024. december 27. 11:16
Tavalyhoz képest 41 százalékkal kerül többe a hagyományos vacsora. A legdrágább idén is a ritka hal, a babbal dúsított céklaleves, a borscs és a kutia, egyfajta müzli.
Agrár Rajtunk folyathatják át a közép-ázsiaiak a mézüket?
Szirmai S. Péter | 2024. december 25. 16:56
Bár sok gazdaságban már veszteséges a szántóföldi növénytermesztés és csökkent a szektor kibocsátása, jó évet zár a magyar agrárdiplomácia.
Agrár Lecsapott az élelmiszerbiztonsági kommandó
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 11:31
Megvannak a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés első eredményei.
Agrár Óriási változás jön januártól – befellegezhet a mutyizóknak
Szirmai S. Péter | 2024. december 23. 06:29
A visszaélések miatt jövőre megint módosul a termőföldvásárlás, bérlet és használat szabályozása, ráadásul 2025. január 15-től már teljesen elektronikus lesz az ingatlannyilvántartás.
Agrár “Bennünket Villány tesz naggyá!” – véli a Jammertal bor birtok tulajdonosa
Privátbankár.hu | 2024. december 10. 19:02
Fiatal borászok, bátorság, szorgalom és kiváló stratégia. Mindez a világ bortérképére helyezte a villányi borvidéket. A siker titkáról beszélgetünk Dr. Szűcs Róberttel, a Jammertal bor birtok tulajdonosával.
Agrár Nagyot zuhant a magyar mezőgazdaság
Privátbankár.hu | 2024. december 6. 08:46
2024-ben a hazai mezőgazdaság teljes kibocsátása 4 ezer milliárd forint felett alakult, az előző évitől 8 százalékkal maradt el, közölte péntek reggel a KSH.
Agrár Megoszt egy fontos szakmát Magyar Péter terve
Szirmai S. Péter | 2024. december 6. 05:47
Jogi és közgazdasági nonszensz, politikai öngyilkosság lenne a zártkertek kisajátítása. Így értékelte lapunk kérdésére Máhr András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének főtitkár-helyettese Magyar Péter Debrecenben bejelentett földreformötletét.
Agrár NER-hektár: Lázár János és Mészáros Lőrinc hatalmas földüzletet kötött egymással
Vég Márton | 2024. december 4. 07:12
Mészáros Lőrinc cégbirodalma átvette Lázár János nagybátyjának Hódmezővásárhely környéki földjeit. Az üzletre az építési és közlekedési miniszternek is rá kellett bólintania.
Agrár Villányi Merlot a világ tetején
Natív tartalom | 2024. november 27. 16:48
A Jammertal Borbirtok tulajdonosa hitvallása valóban naggyá tette Villányt, hiszen 2021-ben a Jammertal Borbirtok 2015-ös Cassiopeia Merlot-ja kapta a legmagasabb pontszámot a Concours Mondial de Bruxelles 2021 (CMB) nemzetközi borversenyen. Ez lett abban az esztendőben a világ legjobb vörösbora. Erről a hitvallásról, sikerről, munkáról, jó borokról beszélgettünk dr. Szűcs Róberttel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG