3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Jegor Gajdar volt szovjet miniszterelnök egyik előadása nyomán a Szovjetunió összeomlásának okairól ír Zsiday Viktor alapkezelő az Alapblogon. Az akkori szituáció valóban kísértetiesen hasonlít a putyini Oroszországéhoz, a kulcs a zuhanó olajár.

Az írás szerint a Szovjetunió azért bukott meg, mert egyetlen komoly exportcikke volt: az olaj, viszont nem tudott elég élelmiszert (gabonát) termelni. Tehát a szibériai olajkincset kenyérre cserélték. Mindaddig, amíg az olajárak magasak voltak, rendben is mentek a dolgok, de utána kezdett eldurvulni a helyzet.

Amikor 1985-ben a szaúdiaknak elege lett abból, hogy minden OPEC-tag titokban túllépi a kvótáját, és csak ők tartják be az egyezményt, elárasztották olajjal a piacot, aminek hatására 25-ről 10-re esett az árfolyam. „A szovjet reakció ugyanaz volt, mint amit Putyin is valószínűleg csinál mindenhol”, írja az alapkezelő, „Ukrajnában, Szíriában, Iránban”. Támogatták az arab terrorizmust, amely az olajkitermelő területeken folytatott támadásokkal magasan tartotta az energiaárakat.

Ám egyszerűen nem volt elég olajbevétel, ami fedezze a gabonaimportot, folyamatossá vált a hiány. 1985-től 88-89-ig még külföldi hitelekből életben tartották a rendszert (mint nálunk Kádár), de aztán jött az elkerülhetetlen összeomlás – írja Zsiday Viktor.

A Putyin-rendszert is az elmúlt sok-sok évben a növekvő olajárak tartották életben, ami folyamatosan növekvő jólétet hozott, így a lakosság támogatta Putyint. Most viszont Oroszország ördögi körbe került: az olajárak esése miatt nem tudja növelni a lakossági fogyasztást, ami miatt nő az elégedetlenség, „ami miatt keménykedni kell”. Emiatt elmegy a bizalom, ami tőkemenekítést indukál, így nem lesz elég befektetnivaló tőke otthon, ami az egyébként is összeomló növekedési kilátásokat még tovább rontja, recessziót okoz, ami miatt nő a lakossági elégedetlenség, nő a tőkemenekítés – így a blogbejegyzés.

A német Handelsblatt.com két legutóbbi tudósítása ezzel kísértetiesen összecseng: A hétfői újabb olajár-esést azzal magyarázzák, hogy hírek terjedtek el, Szaúd-Arábia és az OPEC nem fogják termelés-visszafogással magasan tartani az olajárat. Ezt azóta hivatalos helyeken is megerősítették. Sőt egyenesen arról írnak, hogy a szaúdiak és az oroszok küzdenek az uralomért az olajpiacon.

Gázvezeték Ukrajnában. Fotó: Wikipedia.

Szaúd-Arábiának eszerint a hetek óta csökkenő olajár miatt már régen csökkentenie kellett volna az olajkitermelését, ám nem tette, mert meg akarja tartani piaci részesedését. Ez az oroszoknak azért is nagyon fáj, mert komoly hadigépezetet tartanak fegyverben.

A múlt héten Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter már arról beszélt, hogy át kell alakítani az orosz hadsereg felújítására, modernizálására vonatkozó terveket „a megváltozott gazdasági szituációnak megfelelően”. A több éves program során 2020-ig a felszerelés 70 százalékát újították volna meg 576 milliárd dollárért.

Nemrég egy volt orosz gazdasági miniszter is a Szovjetunióhoz hasonlította Oroszország gazdaságát, az olajár mellett "szerkezeti problémákat" említve.

(Frissítés: az említett Alapblog-cikknek készült egy folytatása is.)

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Horvátország döntő lépésre szánta el magát a száj- és körömfájás betegség miatt
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 13:59
Horvátország feloldja a ragadós száj- és körömfájás betegség miatt bevezetett intézkedések egy részét, de további rendelkezéseket vezet be a kockázatok megelőzése érdekében – közölte a horvát mezőgazdasági, erdészeti és halászati minisztérium csütörtökön.
Agrár Kilátástalan helyzetbe kerültek az állattartók – itt a figyelmeztetés
Szirmai S. Péter | 2025. április 25. 15:01
A ragadós száj- és körömfájás vírus hazai megjelenése súlyos következményekkel jár az állattartók számára. A járvány miatt bevezetett korlátozások, valamint a kormányzat termelőellenes politikája komoly veszteségeket okoz, miközben a külpiacok bizalma is megrendült – figyelmeztet a MOSZ.
Agrár Kiakadtak a magyar behozatal miatt Ausztriában – akcióban a húsipar?
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 13:52
Áll a bál Ausztriában.
Agrár Porkávét iszik? Van egy rossz hírünk
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 09:04
A vietnámi termesztők ünnepelhetnek, de a robusta kávé fogyasztói foghatják a fejüket.
Agrár Továbbterjedt korunk járványa
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 08:14
Most egy rábapordányi szarvasmarha-telepet kellett a ragadós száj- és körömfájás vírus miatt zár alá venni és megkezdeni a felszámolását.
Agrár Ez a profiknak ma is aranybánya
Szirmai S. Péter | 2025. április 14. 19:06
Csúcson a burgonya ára, mégis évről évre csökken a hazai termelés és nő az import. Pedig a profiknak ma is aranybánya a krumpli, igaz, hatalmas befektetés árán.
Agrár Románia behozatali stopot rendelt el Magyarország irányából
Privátbankár.hu | 2025. április 12. 11:12
Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA). 
Agrár Osztrák katonákat rendeltek a határhoz
Privátbankár.hu | 2025. április 12. 10:48
A Szlovákiában és Magyarországon kitört száj- és körömfájás miatt hétfőtől az osztrák fegyveres erők 28 katonája is részt vesz a határellenőrzési feladatokban – írja a védelmi minisztérium közleménye.
Agrár Kártalanítást ígér a kormány az állattenyésztés újraindításához a járvány elmúltával
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 06:50
A kormány támogatja az állatállományok újratelepítését.
Agrár Globális gombafertőzés fenyeget
Szirmai S. Péter | 2025. április 10. 15:01
Hamarosan luxuscikk lehet a banán! Erre készíti fel a fogyasztót Novák Zsombor humánökológus, a Kék Bolygó alapítvány greendex.hu-portálján, mert egy gomba pusztítja az ültetvényeket.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG