3p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az idei év aszályos időjárásának következményeként olyat látni a hazai termények piacán, amire még sosem volt példa – írja kiadványában az Equilor.

Az aratási előrejelzések szerint Magyarországon kukoricából nem fog megteremni a belföldi felhasználáshoz szükséges mennyiség, ezért importra szorulhat az ország. A napraforgó esetében is kérdéses a helyzet, valószínűleg ott is importra szorulnak majd a feldolgozók, ha teljes kapacitással akarnak dolgozni.

Kukoricából a magyar belföldi igény (takarmány, ipari, élelmiszeripari) 4,2-4,5 millió tonna/év. Átlagos években a magyar termés 7-9 millió tonna körül alakul, de még sosem fordult elő, hogy ne teremjen annyi Magyarországon, hogy ne legyen export felesleg a belső felhasználáson túl. Idén azonban az előrejelzések szerint a termés 3,2-3,4 millió tonna lehet, de pesszimista vélemények szerint talán a 3 milliót sem fogjuk elérni. A tavalyi évből itt maradt átmenő készleteket is figyelembe véve mindenesetre kijelenthető, hogy importra fog szorulni Magyarország .

A kereslet-kínálatot figyelve az tapasztalható, hogy a magyar termelők nem értékesítik az idei termésüket, ami piaci hiányt okoz. Ennek és a magas áraknak köszönhetően ömlik be az export, jóval olcsóbban, mint a magyar termelőiár-elvárás. A kérdés jelenleg az, hogy az import logisztikailag képes lesz-e lépést tartani az igényekkel, illetve, hogy a magas beszerzési árak miatt mennyivel csökkenhet mind az ipari, mind a takarmány felhasználás. A kínálati oldalt vizsgálva a legnagyobb mennyiséget Magyarország Ukrajnából tudná importálni, de eddig – mivel a korábbi években erre nem volt szükség – nem voltak kiépülve azok a logisztikai kapacitások (vasút, teherautós határátkelők), melyek támogatnák a megnövekedett igényeket.

Képünk illusztráció. Fotó: Pixabay
Képünk illusztráció. Fotó: Pixabay

A februárban kirobbant orosz-ukrán háború következményeként hónapokig leállt az ukrán gabona exportja a Fekete-tenger felé, és ebben az időszakban már elkezdődött az ukrán termények kivitele nyugati irányban Lengyelország, Szlovákia, Magyarország, Románia felé. Egészen augusztusig az ukrán áru alapvetően csak átutazott Magyarországon a nyugat-európai vásárlók felé, bár már akkor is egy része a magyar végfelhasználóknál landolt, jelenleg azonban a bejövő kukorica teljes mennyisége a magyar igényeket elégíti ki.

Az ukrán terményekre nemcsak hazánknak, hanem Nyugat-Európának is szüksége van, így szükséges lenne növelni a szárazföldi szállítási kapacitásokat, hiszen a 3 hónapja megnyitott fekete-tengeri szállítási folyosó jövője bizonytalan. Az elmúlt hónapokban folyamatosan növekszik az áteresztő kapacitás, ami segíti kielégíteni a keresletet és kordában tartani az árakat olyankor, amikor Magyarországnak is szüksége van import kukoricára.

A napraforgó esetében a kukoricáéhoz hasonló lehet a helyzet, azonban ezen a területen még bizonytalan, hogy szükség lesz-e az import. A búza esetében azonban jobb a helyzet: a magyarországi betakarított mennyiség bár nem érte el az átlagot, mégis jóval több lett, mint a belső igény, így exportálni is tudnánk. Azt tapasztalni azonban, hogy a kereskedelem az aratás óta nagyon lelassult, mert akik akartak, bevásároltak pár hónapra előre aratáskor. A mostani árak, melyeket az export piacok alapján számolnak a kereskedők, jóval alacsonyabbak, mint korábban volt, így nem találkoznak a termelők elképzelésével, akik a pár héttel ezelőtti árak felett szeretnének eladni.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Trump egy hónap haladékot adott Mexikónak, íme mit kap cserébe
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:16
Donald Trump beleegyezett a vámok egy hónapos szüneteltetésébe. Persze nem ingyen. 
Agrár Mi lesz a tojásárakkal?
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 11:57
Drasztikusan megemelkedtek a tojástermelés költségei, ráadásul visszaszorulóban vannak a ketreces tartásból származó tojások.
Agrár Ön őstermelő? Akkor most örülhet
Privátbankár.hu | 2025. január 25. 17:07
2025-ben a minimálbér 9 százalékos növekedésével az őstermelők személyi jövedelemadó fizetési kedvezményeihez kapcsolódó értékhatárok is emelkednek. Ez közel 390 ezer őstermelőt érint kedvezően.
Agrár Miért ilyen drága a sárgarépa?
Szirmai S. Péter | 2025. január 23. 05:42
A régiós és a hazai répaapály miatt két éve aranyáron mérik a sárgarépát. Tényleg fordulatot hozna a rebesgetett áfacsökkentés?
Agrár Újabb győzelem Putyinnak: beiktatták a focistából lett elnököt Georgiában
Privátbankár.hu | 2024. december 29. 11:36
A Nyugat-barát elnök elhagyta az elnöki palotát, a Moszkva-barát beköltözhet.
Agrár Durván drágult az ukránok karácsonyesti menüje
Mester Nándor | 2024. december 27. 11:16
Tavalyhoz képest 41 százalékkal kerül többe a hagyományos vacsora. A legdrágább idén is a ritka hal, a babbal dúsított céklaleves, a borscs és a kutia, egyfajta müzli.
Agrár Rajtunk folyathatják át a közép-ázsiaiak a mézüket?
Szirmai S. Péter | 2024. december 25. 16:56
Bár sok gazdaságban már veszteséges a szántóföldi növénytermesztés és csökkent a szektor kibocsátása, jó évet zár a magyar agrárdiplomácia.
Agrár Lecsapott az élelmiszerbiztonsági kommandó
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 11:31
Megvannak a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés első eredményei.
Agrár Óriási változás jön januártól – befellegezhet a mutyizóknak
Szirmai S. Péter | 2024. december 23. 06:29
A visszaélések miatt jövőre megint módosul a termőföldvásárlás, bérlet és használat szabályozása, ráadásul 2025. január 15-től már teljesen elektronikus lesz az ingatlannyilvántartás.
Agrár “Bennünket Villány tesz naggyá!” – véli a Jammertal bor birtok tulajdonosa
Privátbankár.hu | 2024. december 10. 19:02
Fiatal borászok, bátorság, szorgalom és kiváló stratégia. Mindez a világ bortérképére helyezte a villányi borvidéket. A siker titkáról beszélgetünk Dr. Szűcs Róberttel, a Jammertal bor birtok tulajdonosával.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG