A romániai piacon 2021-ben még szinte egyáltalán nem volt ukrán tojás. Azt követően, hogy az orosz hadsereg lerohanta Ukrajnát, az ottani termelők új piacok után kezdtek nézni, s elindult a romániai export. Így 2023-ban már több mint 850 tonna tojás érkezett a háború sújtotta államból, ami hozzávetőleg 40 kamionnyi rakománynak felel meg – vette át a Ziarul Financiar (ZF) román gazdasági lap hírét a Maszol – Új Magyar Szó erdélyi magyar nyelvű hírportál.
A teljes tavalyi tojásimport meghaladta a 12 ezer tonnát, értéke nagyjából 40 millió euró volt. Idén 48 százalékkal több tojás érkezett Ukrajnából, mint tavaly – állítja a Romániai Szárnyastenyésztők Egyesülete (UCPR). Az ukrán tojás elkezdte kiszorítani a piacról a lengyel és a magyar árut, ez azonban nem vigasztalja a hazai termelőket.
„Most Ukrajnából jön a tojás, míg korábban Lengyelországból és Magyarországról jött, ahol szubvencionálják a termelést. (...) Nem kérhetek 0,85 lejt (70 forint) a tojás darabjáért, ha jön a nagybani kereskedő és 0,80 lejért adja, mert Ukrajnából van, és olcsóbb – mondta Costel Buzatu, a Temes megyei Avitea Const ügyvezetője. Állítása szerint a lengyel és a magyar tojás darabját 0,50 lejért (40 forint) is kínálják az ottani termelők, ami a bőkezű szubvencióknak köszönhető. Az ukrán tojás még olcsóbb, mert az ország nem tagja az Európai Uniónak, ezért a termelőkre vonatkozó szabályozás sokkal lazább, így alacsonyabbak a költségek.
A ZF számításai szerint tavaly a lengyel tojás tonnája 2500 euróba került, míg az ukrajnainak a tonnánkénti ára mindössze 1800 euró volt. Románia tavaly közel 10 ezer tonna tojást importált Lengyelországból, míg Magyarországról 1800 tonnát. A magyar import 500 tonnával csökkent 2021-hez képest. Ezt javarészt az ukrán import váltotta fel.