4p

Az Európai Unió keddtől újra vámokat vezetett be az ukrán cukor és tojás importjára.

Az Európai Bizottság hétfőn, július 1-jén bejelentette, hogy keddtől az ukrán cukor és tojás behozatala már nem lesz vám-, és kvóta mentes, mivel importjuk meghaladta a Kijev számára nyújtott kereskedelmi előnyökről szóló rendeletben rögzített határt - írja az Euractiv.

A cukorrépa jobban szereti az ukrán talajt?
A cukorrépa jobban szereti az ukrán talajt?
Fotó: proagro.com.ua

2022 óta az EU úgynevezett autonóm kereskedelmi intézkedéseket vezetett be, amelyek liberalizálták az Ukrajnából érkező importot, hogy segítsenek az országnak háborús erőfeszítéseiben.

Az olcsó ukrán termékek beáramlása miatt - különösen a közeli uniós országokban: Romániában, Lengyelországban, Szlovákiában, Magyarországon és Bulgáriában - a gazdák tiltakozni kezdtek, és emiatt az EU úgynevezett „vészféket” vezetett be az importra.

Ezek a vészintézkedések magukban foglalják a 2016-os szabadkereskedelmi megállapodás szerinti vámkontingensek újra bevezetését Ukrajnával szemben. Ez akkor történik meg, ha az „érzékeny” termékek – tojás, baromfi, cukor, zab, kukorica, gabona és méz – importja meghaladja a 2021. július 1. és 2023. december 31. közötti átlagos mennyiséget.

A zab volt az első termék, amelyre újra bevezették a vámot, június 18-án. Idén több mint 6,440 tonnát importáltak január 1-je óta, átlépve a határt. A 89 eurós tonnánkénti vám 2025 júniusáig marad érvényben.

A piaci helyzet különösen a cukor esetében érzékeny, mivel a Kijevből érkező import a háború előtti körülbelül évi 20 ezer tonnáról 2022-2023-ban közel 500 ezer tonnára nőtt. A vám fehér cukor esetében 419 euró/tonna, nyers cukor esetében 339 euró/tonna lesz. A tojások esetében pedig kilogrammonként 30 cent.

Az élelmiszeripar sokallja, a répatermelők keveslik

„Ez az automatikus védelmi intézkedés gazdaságilag indokolatlan a cukor esetében, és nem összeegyeztethető az EU ígéretével, hogy támogatja Ukrajnát és megnyitja az utat a csatlakozás felé” – állította Yuriy Sharanov, az európai cukorfelhasználók bizottságának (CIUS) elnöke, aki felszólította az EU-t, hogy mielőbb állítsa vissza a szabadkereskedelmet. Az agrár-élelmiszeripari vállalatok képviselője szerint ezt a mechanizmust az európai választások nyomására vezették be, hatástanulmányok készítése nélkül.

Az európai cukorrépa termelők szerint az EU egyre inkább függ az importtól – szerintük a növényvédőszerek korlátozásának hatásai miatt –, de az európai termelők számára tisztességtelen importverseny miatt is.

„Ukrajnában a cukorrépát nagygazdaságokban termesztik, amelyek 220 ezer hektárt is elérnek, míg Franciaországban legfeljebb 170 hektáron termesztik a gazdák. A termelési körülmények teljesen különbözőek” – mondta Timothé Masson, a francia cukorrépa-termelők szövetségének (CGB) szakértője az Euractivnak.

Bár Franciaország nagyon kevés ukrán cukrot importál, ez nem így van Spanyolország és Olaszország esetében, amelyek eddig jelentős vásárlói voltak a francia és német cukornak, de azt egyre inkább az ukrán piacról szerzik be.

Vagy el kell törölni a behozatalt biztosító kvótákat, vagy ugyanazokat a normákat kell alkalmaznunk Ukrajnára” – foglalta össze Masson, hozzátéve, hogy a nagyon alacsony, háború előtti importszintekre való visszatérés mostanra már illuzórikussá vált”.

Izzasztó csatlakozási tárgyalások

A vámok újbóli alkalmazása mindössze két nappal azután történt, hogy az EU megkezdte a tagsági tárgyalásokat Kijevvel, ami jelzi a tárgyalások nehézségét - írta a Financial Times. Taras Kacska, Ukrajna kereskedelmi képviselője a lapnak elmondta, hogy a vámok összhangban vannak a jelenlegi megállapodással, de kormánya tárgyalásokat folytat Brüsszellel azok enyhítéséről. Egy uniós diplomata megjegyezte: „A kormányok mind azt mondják, hogy támogatják Ukrajna csatlakozását, de majd meglátjuk. A mezőgazdasági tárgyalások nagyon nehezek lesznek.”

Dmitry Grozoubinski, az ExplainTrade tanácsadó cég igazgatója szerint a vámintézkedés rossz hír Ukrajna EU-csatlakozási kilátásai szempontjából.

„Ukrajna félelmetes mezőgazdasági szereplő. Még háború közben is versenyképes. Nincsenek támogatásai, krónikus alulfinanszírozottsága van, krónikus korrupcióval, nincs gépesítve, és bonyolult a földtulajdon. Képzeljük el mi lesz, ha megnyeri a háborút és beáramlanak a befektetések!”

Az Európai Bizottság figyelmeztette azokat a tagállamokat, amelyek blokkolták az ukrán áruk behozatalát, de eddig nem indított jogi eljárást, amely bírósági perekhez vezethetne.

 

 

 

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Az orosz műtrágyaexport nyer a fekete-tengeri megállapodással
Bózsó Péter | 2025. március 29. 17:12
Oroszország kedden bejelentette, az Egyesült Államok beleegyezett bizonyos nyugati szankciók és korlátozások enyhítésébe az élelmiszer-, műtrágya- és hajózási szektorban.
Agrár Húsvét előtti pánik: hiába olcsóbb, de lesz elég sonka?
Szirmai S. Péter | 2025. március 26. 05:47
Egyszerre három súlyos, nagy gazdasági károkat okozó betegség, valóságos állatkór-attak nehezíti a húsvéti készülődést az élelmiszergazdaságban. A szarvasmarháktól a sertéseken át a juhokig, kecskékig a fő nagytestű haszonállatok veszélybe kerültek a száj- és körömfájás, a kiskérődzők pestisének megjelenésével. Ráadásul a madárinfluenza is megjelent a hazai baromfiállományban.
Agrár Nem késett a Spar közlése a vele szembeni versenyhivatali fellépés után
Privátbankár.hu | 2025. március 10. 10:29
Nem sokkal azután, hogy a GVH kiadta, versenyfelügyeleti eljárást indít az élelmiszerlánc ellen, a Spar közölte: közel 220 millió forintot fordított tavaly társadalmi ügyek támogatására.
Agrár A Lidl, a Spar és a Tesco ellen is versenyfelügyeleti eljárás indult
Privátbankár.hu | 2025. március 10. 09:56
A GVH azt gyanítja, hogy megtévesztő kereskedelmi kommunikációt folytatnak egyes „teljes kiőrlésűként” hirdetett termékeikkel kapcsolatban.
Agrár Megtalálhatták a megoldást az emberiség egyik legégetőbb gondjára
Kollár Dóra | 2025. február 22. 14:48
A vízhiányos területeken fellélegezhetnek, ha ez a módszer valóban működőnek bizonyul.
Agrár Veszteségből menekülő gazdák: mit vessünk az idén?
Szirmai S. Péter | 2025. február 19. 15:01
Közeleg a tavasz, nehéz döntés vár a termelőkre. Milyen növényt vessenek és mit ne, hogy a klímaváltozás és a piaci sokkok ellenére idén már elkerüljék a veszteséget.
Agrár Miért ennyire drága az alma? És lesz olcsóbb?
Szirmai S. Péter | 2025. február 18. 09:32
Az importnál is gyorsabban drágul a hazai alma. A folyamat az idén is megállíthatatlannak látszik, amit nem csak a klímaváltozás, a tavalyi rossz termés, az elmúlt 30 év ágazati hibáitól visszaesett termelés is garantál.
Agrár A Lidl-ben szokott vásárolni? Akkor most nagyon boldog lesz
Privátbankár.hu | 2025. február 17. 12:38
Olcsóbb lesz a tej és a tejtermékek.
Agrár Elkezdett drágulni egy alapélelmiszer, beavatkozik a kormány – de nem Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. február 14. 10:08
A japán állam belenyúl a rizstartalékába.
Agrár Egymillió ember hiányzik az ukrán földekről
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 06:42
Az összes munkaerő-szükséglet több mint felét jelenti ez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG