Az Európai Bizottság hétfőn, július 1-jén bejelentette, hogy keddtől az ukrán cukor és tojás behozatala már nem lesz vám-, és kvóta mentes, mivel importjuk meghaladta a Kijev számára nyújtott kereskedelmi előnyökről szóló rendeletben rögzített határt - írja az Euractiv.
Fotó: proagro.com.ua
2022 óta az EU úgynevezett autonóm kereskedelmi intézkedéseket vezetett be, amelyek liberalizálták az Ukrajnából érkező importot, hogy segítsenek az országnak háborús erőfeszítéseiben.
Az olcsó ukrán termékek beáramlása miatt - különösen a közeli uniós országokban: Romániában, Lengyelországban, Szlovákiában, Magyarországon és Bulgáriában - a gazdák tiltakozni kezdtek, és emiatt az EU úgynevezett „vészféket” vezetett be az importra.
Ezek a vészintézkedések magukban foglalják a 2016-os szabadkereskedelmi megállapodás szerinti vámkontingensek újra bevezetését Ukrajnával szemben. Ez akkor történik meg, ha az „érzékeny” termékek – tojás, baromfi, cukor, zab, kukorica, gabona és méz – importja meghaladja a 2021. július 1. és 2023. december 31. közötti átlagos mennyiséget.
A zab volt az első termék, amelyre újra bevezették a vámot, június 18-án. Idén több mint 6,440 tonnát importáltak január 1-je óta, átlépve a határt. A 89 eurós tonnánkénti vám 2025 júniusáig marad érvényben.
A piaci helyzet különösen a cukor esetében érzékeny, mivel a Kijevből érkező import a háború előtti körülbelül évi 20 ezer tonnáról 2022-2023-ban közel 500 ezer tonnára nőtt. A vám fehér cukor esetében 419 euró/tonna, nyers cukor esetében 339 euró/tonna lesz. A tojások esetében pedig kilogrammonként 30 cent.
Az élelmiszeripar sokallja, a répatermelők keveslik
„Ez az automatikus védelmi intézkedés gazdaságilag indokolatlan a cukor esetében, és nem összeegyeztethető az EU ígéretével, hogy támogatja Ukrajnát és megnyitja az utat a csatlakozás felé” – állította Yuriy Sharanov, az európai cukorfelhasználók bizottságának (CIUS) elnöke, aki felszólította az EU-t, hogy mielőbb állítsa vissza a szabadkereskedelmet. Az agrár-élelmiszeripari vállalatok képviselője szerint ezt a mechanizmust az európai választások nyomására vezették be, hatástanulmányok készítése nélkül.
Az európai cukorrépa termelők szerint az EU egyre inkább függ az importtól – szerintük a növényvédőszerek korlátozásának hatásai miatt –, de az európai termelők számára tisztességtelen importverseny miatt is.
„Ukrajnában a cukorrépát nagygazdaságokban termesztik, amelyek 220 ezer hektárt is elérnek, míg Franciaországban legfeljebb 170 hektáron termesztik a gazdák. A termelési körülmények teljesen különbözőek” – mondta Timothé Masson, a francia cukorrépa-termelők szövetségének (CGB) szakértője az Euractivnak.
Bár Franciaország nagyon kevés ukrán cukrot importál, ez nem így van Spanyolország és Olaszország esetében, amelyek eddig jelentős vásárlói voltak a francia és német cukornak, de azt egyre inkább az ukrán piacról szerzik be.
„Vagy el kell törölni a behozatalt biztosító kvótákat, vagy ugyanazokat a normákat kell alkalmaznunk Ukrajnára” – foglalta össze Masson, hozzátéve, hogy a nagyon alacsony, háború előtti importszintekre való visszatérés mostanra már illuzórikussá vált”.
Izzasztó csatlakozási tárgyalások
A vámok újbóli alkalmazása mindössze két nappal azután történt, hogy az EU megkezdte a tagsági tárgyalásokat Kijevvel, ami jelzi a tárgyalások nehézségét - írta a Financial Times. Taras Kacska, Ukrajna kereskedelmi képviselője a lapnak elmondta, hogy a vámok összhangban vannak a jelenlegi megállapodással, de kormánya tárgyalásokat folytat Brüsszellel azok enyhítéséről. Egy uniós diplomata megjegyezte: „A kormányok mind azt mondják, hogy támogatják Ukrajna csatlakozását, de majd meglátjuk. A mezőgazdasági tárgyalások nagyon nehezek lesznek.”
Dmitry Grozoubinski, az ExplainTrade tanácsadó cég igazgatója szerint a vámintézkedés rossz hír Ukrajna EU-csatlakozási kilátásai szempontjából.
„Ukrajna félelmetes mezőgazdasági szereplő. Még háború közben is versenyképes. Nincsenek támogatásai, krónikus alulfinanszírozottsága van, krónikus korrupcióval, nincs gépesítve, és bonyolult a földtulajdon. Képzeljük el mi lesz, ha megnyeri a háborút és beáramlanak a befektetések!”
Az Európai Bizottság figyelmeztette azokat a tagállamokat, amelyek blokkolták az ukrán áruk behozatalát, de eddig nem indított jogi eljárást, amely bírósági perekhez vezethetne.