Nincs elegendő traktoros, kombájnos és agrármérnök – fakadt ki a héten Dmitro Szolomcsuk parlamenti képviselő, a törvényhozás agrárbizottságának tagja. Szerinte a mozgósítás miatt egyre súlyosabb a munkaerőhiány, ráadásul a kisebb gazdaságokat még nem sikerült bevonni az ágazatot segítő programokba.
„Katasztrofális a helyzet a kis és közepes méretű gazdaságokban, egyszerűen nincs, aki betakarítson vagy szedje a gyümölcsöket. Ha egy agrármérnök esetleg mégis jelentkezne, akkor érte egyszerre akár 100 cég is versenyez és nagyon magas fizetést ígér” – mondta az UNN ukrán hírügynökségnek. Utalt arra, hogy így nagyon nehéz lesz az átállás a korszerűbb agrártechnológiákra és az organikus terményekre. Ráadásul a termelők jelentős része a kiszámíthatatlan áramellátás miatt is szenved és ez megemeli a költségeiket.
A gazdasági minisztérium szerint az egész gazdaság küszködik az emberhiánnyal. Júliusi számításai szerint legalább 4,5 millióval több foglalkoztatott kellene ahhoz, hogy elérjék az évi 7 százalékos GDP-növekedési ütemet 2030-ra.
Szolomcsuk egyébként ütemes drágulást jósolt az élelmiszereknél, főleg a gyengébb idei gabonatermést látván a világpiacon. Az ukrán export 5-7 százalékkal nőtt az elmúlt hónapokban 2023 azonos időszakához képest, ezt nehéz lesz tartani, részben az említett munkaerőhiány miatt is - fűzte hozzá. Az odesszai kikötő ugyanakkor jól teljesít, az oroszok most kisebb intenzitással támadják az ország déli részét, köztük Odesszát és környékét.
Folytatódik az aknamentesítés
Eddig mintegy 310 ezer hektáron végezték el az aknamentesítést Ukrajnában. A kormány 3,5 milliárd hrivnyát (1 hrivnya=8,86 forint) különített el erre a célra, közel 2200 műszaki dolgozó végzi ezt a munkát folyamatosan az ukránok által ellenőrzött területeken. Több nyugati ország is segítséget nyújt ebben, egyes államok pénzt adnak, mások szakértőket.
Bor-és szőlőtermelőket, valamint kertészeteket is támogat a kijevi kabinet, hogy növelhessék a kapacitásaikat. Augusztus elején a kabinet egyszerűsítette a vissza nem térítendő támogatásokra vonatkozó kérelmek feltételeit, egyebek között eltörölte a szőlők kötelező öntözését.
Kevesebb engedély szükséges az üvegházi gazdálkodáshoz és a gyümölcsösök újratelepítéséhez, ezen kívül jelentősen növelték a támogatandó bogyósok és a barackosok területét, pontosították, hogy mely időszakokban kötelező idénymunkásokat alkalmazni a támogatás elnyeréséhez.