7p
Az alacsony kamatviszonyok közepette a befektetési alapok számítanak az egyik legfontosabb megtakarítási alternatívának. Sok pénzügyi csoportnál kínálnak ma már külföldi alapokat is. Milyen előnyeik lehetnek, mit érdemes róluk tudni, miben különböznek a hazaiaktól?

1. Megvédhetnek a forintgyengüléstől

Két és fél éves csúcs közelében mozgott a forint árfolyama az utóbbi napokban, így időszerű azzal kezdeni, hogy a külföldi alapok semmilyen, vagy csak minimális magyar, illetve forintkitettséggel rendelkeznek. Lehetnek forintban kibocsátott külföldi befektetési jegyek is, illetve devizában denominált magyarországi alapok is léteznek szép számmal. A külföldi kínálatból vehetünk akár forintos, akár devizás alapokat is, sőt, újabban egyre több szolgáltató jelenik meg forintra fedezett sorozatokkal. Ez utóbbi különösen azoknak az ügyfeleknek előnyös, akik a devizamozgásoktól függetlenül nagyságrendileg az adott piac teljesítményét szeretnék megkapni, és nem szeretnék, hogy a forint ingadozása befolyásolja azt.

Mindenesetre ha valaki akár devizában, vagy akár forintban szeretne takarékoskodni, érdemes a külföldi alapok között is szétnéznie.

2. Hatalmas lehet a kínálat

Míg Magyarországon néhány száz befektetési alap működik, addig külföldön több tízezer, sokkal nagyobb a kínálat, a változatosság. A külföldi alapok olyan befektetési témákat is lefednek, amelyekre nálunk nem érdemes külön befektetési alapot létrehozni.

Ilyen lehet egy-egy földrajzi régió (Németország, Ausztrália, Kanada, Kolumbia, Thaiföld), egy-egy gazdasági ágazat (biotechnológia, közlekedés, aranybánya-vállalatok), befektetési eszköz (jelzáloglevelek, osztalékrészvények), esetleg egy-egy deviza (például svájci frankban vagy akár kínai jüanban denominált kötvények).

3. Mi is könnyen elérhetjük a világszínvonalat

Egyrészt nem kell mélyen a zsebünkbe nyúlni ahhoz, hogy külföldi alapokba fektethessünk, másrészt akár ugyanazt az alapot kaphatjuk meg, mint bármely Nyugat-Európai ügyfél. Egy sor olyan befektetési alap elérhető hazánkban, amelyeket akár a neves külföldi nagy privátbankokban is árulnak.

Az összeállítás a Fidelity Wordwide Investment támogatásával készült

4. Nagy tőke, nagy diverzifikáció

A külföldi alapok általában, átlagosan sokkal nagyobbak, mint a hazaiak. Így akár olyan befektetéseket is elérnek, amelyeknél magas lehet a belépési korlát (pl. egyes infrastruktúra alapok), vagy rendelkezhetnek bizonyos kvótákkal, mint például ahogyan a kínai A-részvényekbe történő befektetés működik. Bizonyos befektetéseknél nem mindegy, hogy az alap mekkora, hiszen vannak olyan befektetési célpontok, amik egy kis alapnak nagyok lehetnek, viszont egy nagy alap esetén még kellő diverzifikációt lehet elérni (például az ingatlanalapok esetén).

 

(Fotó: 123rf.com)

Jobban meg tudják osztani pénzüket ágazatok, régiók, befektetési eszközök, devizák között, ami a kockázat szétterítésén keresztül – egy bizonyos határig – jótékony hatással lehet a nettó eszközérték alakulására. (Diverzifikáció.) Ezzel a kiugró nyereség lehetősége ugyan csökken, de a kiugró veszteségé is, a teljesítmény egyenletesebb lehet. Egy értékpapír-kibocsátó esetleges csődje nem okoz nagy zuhanást az árfolyamban.

 

5. A külföldi piacok likvidebbek

A nagyobb likviditás, azaz egy adott értékpapír, tőzsde nagyobb forgalma is csökkenti a befektetők kockázatait. Adott esetben könnyebben és jobb áron lehet ezáltal egy értékpapírt megvenni vagy eladni.

Ugyanakkor ez nem minden esetben igaz, mert vannak olyan külföldi alapok is, amelyek kevésbé likvid piacon mozognak (például small cap, azaz kis kapitalizációjú részvények piaca). Másrészt vannak olyan magyarországi alapok is, amelyek a külföldi piacokon fektetnek be, így szintén részesednek ebből az előnyből.

6. Hordozhatóak a külföldi alapok

Az EGT-ben (Európai Gazdasági Térség, azaz az EU, Svájc, Norvégia és még pár kis ország) létrehozott alapok néhány minimális további feltétel teljesítése esetén forgalomba hozhatók Magyarországon is. Ilyen feltétel például egyes dokumentumok, főleg a KIID nevű „kiemelt befektetői információ” lefordítása magyar nyelvre.

Az egyes alapokra ettől még a bejegyzésük helye szerinti jogszabályok irányadók, azonban az EU (illetve az EGT) sok tekintetben harmonizálta már a jogszabályokat, nagyon nagy eltérések már nincsenek az egyes országok között. Találkozhatunk furcsa fogalmakkal, például egy alapnak sok országban jellemzően részalapjai vannak, nem alapcsaládokat hoznak létre, vagy fact sheet-nek nevezik a legfontosabb információk összefoglalóját, de alapvetően ezek a fogalmak általában megfeleltethetők az itteni szabályoknak.

7. Sok van belőlük, de hol?

Mivel a külföldi alapokat már eléggé könnyű importálni, egyes pénzügyi csoportok tucatjával kínálják ezeket fiókhálózatukban, interneten, ám sokszor csak kiemelt ügyfeleknek, a privátbanki üzletágakban. Előny tehát, hogy sok van belőlük, de hátrány, hogy nem mindenütt, nem mindegyikhez lehet hozzáférni. Ha alaposan körülnézünk, akkor találhatunk olyan bankokat vagy akár on-line platformokat, ahol egy sor magas színvonalú külföldi és hazai befektetési alap egyaránt elérhető.

8. Éves, havi jelentések, árfolyamok

Amint említettük, a szabályok hasonlóak a hazaiakhoz. Az európai külföldi alapoknál is találkozhatunk hasonló éves, havi jelentésekkel, KIID-nek nevezett befektetői információkkal, napi nettó eszközérték-közzététellel, mint Magyarországon. A dokumentumok egy része azonban csak angolul, illetve helyi nyelveken, például németül érhető el.

A hazai pénzügyi csoportok által forgalmazott befektetési jegyekkel kapcsolatban azonban kérhetjük a forgalmazó segítségét, ha kérdéseink merülnének fel.

9. Jobb a track record, a hírnév

A Magyarországon működő több száz befektetési alap java része az utóbbi pár évben jött létre, tíz évnél hosszabb múltja csak töredéküknek van. A külföldi alapkezelők hosszabb időszakra tudnak hozamokat felmutatni (szakszóval: hosszabb a track record-juk), ezáltal jobban meg lehet ítélni eredményességüket. Némelyik alapkezelő – ha az egész alap, vagy annak egy-egy sorozata nem is – már több évtizedes múltra tekinthet vissza. (Ami nem jelent garanciát a jó teljesítményre, de valószínűsíti azt.)

Magyarországon az is előfordul, hogy néhány alapot alig van mivel összehasonlítani, mert a maga kategóriájában egyedülálló. Külföldi adatbázisokban (Például Morningstar) sokkal népesebb a mezőny. Sokféle szakmai díj is van, amelyet a jobb alapkezelők elnyerhetnek.

10. Óriási elemzői háttér

Több száz portfólió-menedzser és még több elemző dolgozik világszerte a legnagyobb alapkezelőknél. A hazai alapkezelők lehetőségei jóval szerényebbek.

11. Adózni sem nehéz márf

Az adózás még könnyebb lett hosszú távú befektetéseknél 2012 óta. Míg NYESZ-re (nyugdíj-előtakarékossági számlára) csak forintban kibocsátott befektetési jegyeket tehetünk, TBSZ-re (tartós befektetési számla) devizásat is. Így legalább öt naptári évig tartva a befektetést, nem kell árfolyamnyereség-adót vagy kamatadót fizetni, három év után pedig alacsonyabbat. Mivel egyre több külföldi alap elérhető forintban, a NYESZ-ünk esetében is egyszerű a forintos portfóliót külföldi alapokkal megtűzdelni.

A törvény a befektetők tájékoztatásáról

„119. § (1) Más EGT-államban engedélyezett ÁÉKBV* által forgalomba hozott kollektív befektetési értékpapír magyarországi forgalomba hozatalához, illetve folyamatos forgalmazásához az ÁÉKBV-nek a nyilvántartásba vételi helye szerinti előírásoknak kell megfelelnie azzal, hogy Magyarországon is a befektetők rendelkezésére kell bocsátani minden olyan információt és dokumentumot, amit az ÁÉKBV székhely szerinti tagállamában a befektetők rendelkezésére kell bocsátania. A kiemelt befektetői információt magyar nyelven, az egyéb információkat és dokumentumokat az ÁÉKBV választása szerint magyar nyelven, a Felügyelet által elfogadott nyelven vagy a nemzetközi pénzügyi piacokon általában használt nyelven kell elkészíteni. A kiemelt befektetői információt a befektető erre irányuló kérése esetén a szerződés megkötésekor díjmentesen, írásbeli formában át kell adni.”

* ÁÉKBV=Átruházható értékpapírokkal foglalkozó kollektív befektetési vállalkozások.

(Forrás: Complex, 2014. évi XVI. Törvény)

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27870 27660 28050 -0,46% 0 0 5 860 463 040 HUF 2025-07-04 17:09:12
MOL 3016 2984 3018 -0,13% 0 0 613 841 250 HUF 2025-07-04 17:05:12
MTELEKOM 1768 1756 1780 -0,45% 0 0 160 290 776 HUF 2025-07-04 17:05:27
RICHTER 10180 10180 10290 -0,39% 0 0 944 902 950 HUF 2025-07-04 17:07:59
OPUS 593 586 593 +1,02% 0 0 69 759 679 HUF 2025-07-04 17:05:06
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok A fiatalok szeretik, ha nem egy vonatra ültetik fel őket és zakatoltatják a piacokkal
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 4. 14:11
A Privátbankár.hu – Alapkezelő Klasszis 2025 szavazáson a Legjobb Hosszú Kötvény Alap kategóriában első cég két szakértőjével, Simon Péter vezérigazgatóval és Gyetvai Károly értékesítési vezetővel átbeszéltük mindazokat a kérdéseket, amelyek ebben a gyorsan változó világban a befektetőket foglalkoztathatják.
Befektetési alapok Egy városnyi magyar mondott nemet az állampapírokra
Herman Bernadett | 2025. július 3. 05:42
Miközben az Államadósság Kezelő Központ szerint töretlen a bizalom, 48 ezerrel csökkent a lakossági befektetők száma. A névértékes adatok szépek, a piaci értékes számok már nem annyira. 
Befektetési alapok Új világrend jöhet, új nagyhatalmakkal, kriptovalutákkal
Herman Bernadett | 2025. július 2. 14:09
Mennyire érzik az amerikaiak a saját pénztárcájukon a vámokat, érdemes-e még az amerikai részvénypiacra befektetni, milyen világvaluta jöhet a dollár után, és elnézi-e Donald Trump Magyarországnak, hogy az ellenség Kínával üzletel – erről mondja el a véleményét Kardos Zsolt, a VIG Alapkezelő portfólió-menedzsere, aki amerikai részvényalapjával harmadik helyezést ért el a Privátbankár Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Helyén maradhat a forint, ha odafönt el nem tolják
Eidenpenz József | 2025. július 1. 15:15
A magyar részvények még mindig vonzónak számítanak, és a forint is stabil maradhat, ha a gazdaságpolitika kitart mellette. Nyugdíjas éveinkre gondolva érdemes nem csak részvényt tartani, a Gránit Alapkezelő vegyes és ingatlanalapokkal is csökkenti a kockázatokat. Interjú Mandl Gergellyel, a Gránit Alapkezelő és a díjnyertes Harmónia Vegyes Alap szenior portfóliómenedzserével.
Befektetési alapok Hogyan jöhet ki Magyarország jól a vámháborúkból?
Izsó Márton - Herman Bernadett | 2025. június 18. 15:15
Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Mi vár Európára Trump vámpolitikájában, Magyarország hogyan jöhet ki a helyzetből?
Herman Bernadett | 2025. június 17. 15:01
Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el egy május végi interjúban véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Hold Alapkezelő: Aki tud hosszú távon gondolkodni, tartson több részvényt vagy részvényalapot
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. június 16. 15:01
A Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán a szakma által az Év Alapkezelőjének választott Hold Alapkezelő két szakemberével, Móricz Dániel befektetési vezetővel és Tuli Péter intézményi üzletágvezetővel részletesen kielemeztük a jelenlegi pénz- és tőkepiaci folyamatokra ható tényezőket.
Befektetési alapok Évi 2-3 százalékkal leértékelődő forint mellett vonzó a devizabefektetés
Eidenpenz József | 2025. május 28. 19:01
A K&H Értékpapír rendszeres ETF befektetési programját azoknak ajánlják, akik rendszeresen szeretnének félretenni, és a magas hozam érdekében mernek vállalni némi kockázatot. A programban devizaalapú befektetések szerepelnek, amik hozamát növelheti a forint évi átlagos 2-3 százalékos leértékelődése is. Interjú Horváth Istvánnal, a K&H Értékpapír vezérigazgatójával.
Befektetési alapok Infláció vagy növekedés? Mi aggasztja most jobban a szakértőket?
Izsó Márton - Herman Bernadett | 2025. május 28. 09:23
Bebesy Dániellel, az Erste Alapkezelő kötvényportfólió-menedzserével a világpiacon zajló feszültségekről és azok magyar gazdaságra gyakorolt hatásáról beszélgettünk. A szakértő devizás kötvényalapjával harmadik helyezést ért el az idén a Privátbankár.hu szavazásán.  
Befektetési alapok Az agresszív vámokkal a Trump-adminisztráció a saját szavazóit lövi lábon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 22. 09:31
Gyurcsik Attilával, a Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán első, második és harmadik helyeket is elért Accorde Alapkezelő vezérigazgatójával részletesen átbeszéltük a világban most zajló geopolitikai feszültségeket és a most észszerűnek tűnő befektetési stratégiákat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG