Nick Price, a Fidelity Emerging Markets Fund vezető portfólió menedzsere arra ösztönzi a befektetőket, hogy igyekezzenek hosszabb távon és aktív alapkezelésben gondolkodni. Szerinte a pénz- és részvénypiacokra az utóbbi időben jellemző volatilitásnak több oka is van. Ilyenek például az egyes feltörekvő piacokon kialakult kedvezőtlen makrogazdasági körülmények, egyes országok folyó fizetési mérleghez kapcsolódó és költségvetési hiányának növekedése, valamint a Fed által eddig folytatott mennyiségi könnyítés fokozatos kivezetését övező általános aggodalom is.
Mibe érdemes fektetni?
A ciklikus fogyasztási cikkek részvényeinek értékelései részben azért alacsonyabbak, mert, − ahogy nevükből is sejthető − a kapcsolódó üzletágak ciklikusabban működnek. Azonban érdemes olyan vállalatokba fektetni a Fidelity szerint, amelyek különböző ágazatokban és országokban tevékenykednek, és kedvező keresletnek örvendenek.
Egyes légitársaságok forgalmának például kimondottan jót tesz, hogy számos feltörekvő piacon a fogyasztók egyre többet költenek szabadidős tevékenységekre. A panamai székhelyű Copa Airlines például az egyik legnagyobb regionális légi közlekedési vállalat, mely Közép- és Dél-Amerikában üzemelteti járatait. Mivel a régióban nincs erős vetélytársa, az éves utaslétszáma és árképzési lehetőségei valószínűleg 20%-kal javulhatnak, ráadásul így a működési költségeit is jobban ellenőrzése alatt tudja tartani. Kínában a New Oriental Education nevű oktatási magánvállalkozás azt használja ki, hogy az országban nő a jó minőségű oktatás iránti igény, és a kormány támogatja a belső fogyasztás által előidézett gazdasági növekedést. A vállalkozás annak köszönhetően válik egyre vonzóbb befektetési célponttá, hogy a bevételét újabban nem a rendkívül tőkeigényes, gyors bővülési programja, hanem a meglévő iskolák és oktatási központok nyereségességének javítása révén igyekszik növelni. Ez hozzájárul a vállalkozás nyereségességi profiljának javításához, és ezáltal remélhetőleg a részvényeseknek jutó hozam is nőhet.
Miket érdemes kerülni?
A számos ágazatra jellemző túlkínálat és a Kínában zajló egyensúlyteremtési próbálkozások miatt továbbra is óvatosan közelít a Nick Price a nyersanyagrészvényekhez. Az alapban a pénzügyi papírok is alulsúlyozottak, ami jól tükrözi, hogy az ingatlanpiaci hitelek óriási arányát és a hiteltúlkínálatot illető aggályai miatt kínai bankokban és ingatlanvállalkozásokban nincs is kitettségük. Az FF Emerging Markets alap alulsúlyozott még az energiaszektorban is: nincs kitettségük az olyan ágazati nagyágyúkban, mint a Petrobras, és néhány orosz energiaipari részvényben, melyekre jelenleg nagyon rossz hatással van a jelentős mértékű állami beavatkozás. Nagy fenntartással kezelik azokat a vállalatokat is, melyek hitelállományában komoly hányadot képviselnek a nem helyi devizában jegyzett tételek – főleg, ha az illető országra amúgy is kedvezőtlen makrogazdasági körülmények jellemzőek.