Talán ez a növekedés természetes is, hiszen az év utolsó hónapja a TBSZ és a NYESZ hónapja. A fejlett világ tőzsdéi enyhén emelkedtek, a fejlődő világ tőzsdéi stagnáltak. A pesti börze ebben a hónapban jóval lekörözte az átlagokat és jelentősen emelkedett. A devizapiacon a forint az euróhoz képest stabil volt, a dollárhoz képest azonban némileg gyengült a decemberben - közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) a Privátbankárral.
A befektetési alapok esetében az elmúlt hónapban a tőkeáramlások eredője 60 milliárdos pozitívumot mutat. Az egyes kategóriákon belül ebben a hónapban az ingatlanalapoknál kiugróan magas volt a tőkebeáramlás, de a pénzpiaci, a vegyes és a tőkevédett alapok kivételével mindent kerestek a befektetők. A tőkeáramlás és a hozamok eredőjeként a BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 117 milliárd forinttal, azaz 2,06 százalékkal növekedett decemberben. A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 5.804 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban. Január közepén érdemes visszatekinteni az elmúlt évre, kisebb számadást készíteni. Észrevehetjük, hogy 2016 a befektetési alapok vagyona szempontjából inkább a stagnálás évének tűnik, hiszen egész évben egy szűk sávon belül mozgott az alapokban kezelt vagyontömeg, amit a lenti ábra nagyon jól szemléltet. A kategóriákon belül azért jelentős átrendeződést láthatunk: zsugorodó pénzpiaci és garantált vagyon, ezzel szemben növekedés a származtatott, az árupiaci és az ingatlanalapoknál. 2016-ot tekintve 1,4 százalékkal növekedett a befektetési alapokban kezelt vagyon.
A pénzpiaci alapok vagyona 1,8 százalékkal csökkent decemberben, ami az elmúlt hónaphoz képest növekedés, de az év korábbi hónapjaihoz képest már mérséklődés. Legnagyobb tőkekiáramlás a hazai likviditási alapoknál volt látható, ami jól jellemzi az elmúlt évet. A pénzpiaci alapoknál éves szinten 26,1 százalékos csökkenést tapasztalhattunk, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy az induló állomány háromnegyede maradt meg. A jelenlegi kamatkörnyezetben indokolt, hogy a befektetők a magasabb hozamot biztosító befektetési alapokat keresik.
A kötvényalapokba közel 6,6 milliárdnyi tőkét invesztáltak a befektetők. Ez elsősorban a hazai rövid futamidejű kötvények érdeme ahová csaknem 5 milliárdnyi tőke érkezett. A szabad futamidejű kötvényekbe 1,8 milliárd forint tőke áramlott, míg a hosszú futamidejű kötvényalapoknál inkább csak átrendeződést láthattunk. A kötvényalapok összvagyona a hozamok és a tőkeáramlások eredőjeként 1 százalékkal lett több decemberben. Az év egészét tekintve a kötvényalapoknál 3 százalékos növekedést tapasztalhattunk.
A vegyes alapokból ezúttal 4,5 milliárd forintnyi tőke áramlott ki az elmúlt hónapban, köszönhetően elsősorban a kiegyensúlyozott alapoknak. A hozamok azonban ezúttal kedvezően alakultak, így a vagyon ebben a hónapban fél százalékkal tudott emelkedni. 2016 egészét nézve 2,5 százalékos csökkenést láthattunk.
A részvényalapokba 2,2 milliárdnyi tőke érkezett. A hozamok ezen jelentősen tudtak javítani, így összességében a részvényalapok vagyona 5,2 százalékkal lett több, mint az elmúlt hónapban. Az év egészét tekintve 7,3 százalékos növekedést tudtak felmutatni a részvényalapok.
A tőkevédett alapokból 5 milliárdnyi tőke távozott, amin a hozamok nem tudtak javítani, így a vagyonváltozás mínusz 4,1 százalék lett. Az elmúlt év másik vesztese – a pénzpiaci alapok mellett – a garantált alapok voltak, ahol éves szinten 28,1 százalékkal csökkent a vagyontömeg. A befektetők a lejáró tőkevédett alapjaikból felszabadult pénzüknek minden bizonnyal más kategóriát választottak.
Az abszolút hozamú alapokba ebben a hónapban 7,6 milliárdnyi friss tőke érkezett, ami meglepő módon szinte forintra egyezik az elmúlt hónapi friss pénz összegével. Ezúttal a hozamok is igen jól alakultak, így a vagyon nagysága 4,4 százalékkal tudott növekedni decemberben. Az év egészét tekintve 12,4 százalékos növekedést láthatunk.
A származtatott alapok esetében ebben a hónapban a visszaváltásokat az értékesítések nyolc milliárd forinttal haladták meg, ráadásul a hozamok is pozitívan alakultak, így a vagyonváltozás december hónapban 7,3 százalékos volt. A kategória vagyonváltozása év eleje óta csaknem elérte a 132 százalékot, amellyel az év legjobban keresett terméke lett az alapok között. Azt azonban meg kell említeni, hogy a kategória részesedése az alapok vagyonában még csak 2,9 százalék.
Az ingatlanalapokba ebben a hónapban igen jelentős tőke érkezett, aminek nagysága 57,5 milliárd forint volt. A hozamok is hozzá tudtak tenni a pozitív irányhoz, így a kategória vagyonváltozása 8,1 százalék lett. Az év egészét tekintve 41,7 százalékos növekedést láthatunk, amely igazán reprezentatív és elsősorban a stabil hozamoknak köszönhető.
Az árupiaci alapoknál a kategória méretéhez képest jelentős tőkebeáramlást tapasztalhattunk, amely elérte a 2,5 milliárd forintot. A hozamok is kedvezően alakultak, így a kategória vagyona 11 százalékkal növekedett. 2016 egészét figyelembe véve is diadalmenet a kategória útja, hiszen éves szinten 97,1 százalékkal növekedett a vagyon, ami azt jelenti, hogy csaknem megduplázódott. Itt még inkább el kell mondani, hogy a kategória súlya nem nagy, mindössze fél százalék.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban tőkebeáramlás volt tapasztalható és a hozamok is kedvezően alakultak, így a vagyon 2,5 százalékkal gyarapodott. Éves szinten itt is jelentős a gyarapodás, a vagyon 51,8 százalékkal növekedett.