A Bamosz tagjai által kezelt befektetési alapok összvagyona 229 milliárd forinttal, 6,5 százalékkal csökkent novemberben, ami egyrészt a 157,2 milliárd forintos nettó visszaváltásokból állt, másrészt az értékpapírpiacok jellemzően negatív teljesítményéből tevődött össze, utóbbi a kötvényalapokat sújtotta elsősorban. A visszaváltásokból 140 milliárd forint a zártkörű részvényalapokból távozott, ami a nyugdíjpénztári vagyonátadás utóhatása. A hónap végén a Bamosz-tagok összesen 3306 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
A pénzpiaci alapok viszonylag jól vészelték át a novemberi állampapír-piaci viszontagságokat, azonban itt is megfigyelhető, hogy a befektetők a biztonságosabb alapok irányába mozdultak el: míg a hazai likviditási alapokba 10,6 milliárd forint új befektetés történt, addig az egyéb, kicsit hosszabb befektetési futamidővel rendelkező hazai pénzpiaci alapokból 6,3 milliárd forint távozott. A visszaváltások miatt szintén csökkent négymilliárd forinttal a nemzetközi pénzpiaci alapok vagyona, ezen belül is elsősorban az eurós alapoké. A hozamoknak köszönhetően a pénzpiaci alapok összvagyona alig változott.
A hazai alapok összes tőkéje |
A kötvényalapokat igencsak megviselte az államkötvények jelentős árfolyamesése, a MAX kötvényindex például több mint négy százalékkal esett. Ez önmagában jelentős veszteséget okozott, amihez társult húszmilliárd forintnyi visszaváltás. A két tényező együttesen tíz százalékos csökkenést okozott a kötvényalapok vagyonában.
A részvénypiacokon novemberben az emelkedés újra megtorpant, a főbb nemzetközi piacok jellemzően inkább csökkentek. A nem túl vidám piaci összkép ellenére a nyilvános részvényalapoknál pozitív tőkebeáramlás volt tapasztalható, bár jelentős eltérések mutatkoztak a különböző részpiacokba fektető alapoknál.
Az egyéb, jelentősebb részt képviselő befektetési alap kategóriák közül a tőkevédett alapoknál és az abszolút hozamú alapoknál egyaránt kisebb, fél százalék körüli visszaváltás volt tapasztalható. A nyilvános ingatlanalapoknál ugyanakkor némileg erősödött a már egy ideje tartó tőkekivonási trend, novemberben hétmilliárd forint távozott. Az árupiaci alapoknál szerény mértékű nettó visszaváltások voltak, de a piacok gyenge teljesítménye miatt komolyabb, nyolc százalékot meghaladó vagyoncsökkenés következett be.