Ugyanazt kapjuk, csak forintban
A Fidelity International szerint elmúlt az az idő, hogy külföldi alapot csomagolnak az alapkezelők egy magyar termékbe. A magyar ügyfelek ma már ugyanannak az alapnak a sorozatait érik el forintban (vagy akár euróban és dollárban), mint például egy német, egy svájci vagy akár egy távol-keleti befektető. Az alapok költségszerkezete is hasonló (legfeljebb a fedezett sorozatoknál a fedezés költsége lehet a különbség, amely mindössze néhány bázispontos mértékű).
Globális alapkezelőként a Fidelity már 14 termékét helyezte át helyi devizába. Az elmúlt egy évben a globális osztalékrészvény és a globális rugalmas vegyes alapok voltak a legnépszerűbb termékek, hiszen a széleskörű, átfogó befektetésekre vágyók itt mérsékeltebb kockázattal találnak lehetőségeket az egyes kategóriákon belül. Az alapok forintosítása egy új trendet is elindított a befektetők körében, sok csatornánál a devizás megoldások értékesítése is felfelé vette az irányt.
Ne feledkezzünk meg a feltörekvőkről!
A közeljövőben sok minden befolyásolhatja a piacokat, köztük az amerikai elnökválasztás, a Brexit-tárgyalások, a Bank of England, Bank of Japan és az Európai Központi Bank tevékenysége vagy az olaszországi népszavazás. Ha mozgalmas területekről beszélünk, természetesen nem feledkezhetünk el a feltörekvő piacokról, ahol az adatok arra utalnak, élénkül a növekedés. Bár az egyes országok vegyes képet rajzolnak, de van néhány látványosabb fénypont is.
„India átlagon felüli növekedést ért el; ez az egyetlen ország, amelynek gyártói beszerzési menedzser indexe érdemi bővülést jelez, sőt, több mint egyéves rekordját is megdöntötte, a szolgáltatói BMI pedig négy éve nem állt ilyen jól. Oroszország összesített BMI-je némileg csökkent, de még mindig bővülést jelez, az új megrendelések szintje három éves csúcson áll. Az ázsiai országok a folyó fizetési mérlegeket tekintve is ellenállóbbnak tűnnek: Korea, Tajvan és Thaiföld rekord-közeli többlettel rendelkezik. Kína mindig kérdéses, de úgy néz ki, ott is stabilizálódott a helyzet. Erős belföldi fundamentális mutatók, limitált kínai függőség, alacsony eladósodottság, a monetáris lazítást lehetővé tevő mozgástér, és kedvezően alakuló devizaárfolyam – ezek lesznek a kulcsszavak a jövőben a fejlődő piacokon” – mondta el Al-Hilal István, a Fidelity International magyarországi értékesítési vezetője.
A Fidelity szerint pár éve még elképzelhetetlen lett volna, hogy a fenti piacok termékei egy külföldi alapkezelő kínálatában forintos változatban is elérhetőek és népszerűek is legyenek. A számok azt mutatják, a magyar piac mára megérett az ilyen jellegű befektetésekre is.