Idén a Takarékinvest-alapok, azaz a Takarék Alapkezelő alapjai november közepéig 6,5 milliárd forint értékben bővültek a tőkebeáramlás miatt, és csak november első felében 500 millió forinttal nőtt az állomány – írja a cégcsoport közleménye. Az állománybővülés az utóbbi hónapokban töretlen volt, miközben a piacon tavasz óta összességében csökkent a befektetésijegy-állomány a Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adatai szerint - teszik hozzá.
A befektetési alapokból nem vontak ki eddig érzékelhető mennyiségben megtakarítást az év végéig fennálló kedvezményes végtörlesztési lehetőség miatt – állítja a cég. „A kedvezmény törvénybe iktatását követő egy-két hétben tapasztaltunk némi állománycsökkentést, de az akkor kivett pénzek többszörösét fektették azóta be a TakarékBank 100 százalékos tulajdonában álló Takarék Alapkezelő Zrt. befektetési alapjaiba, sőt a takarékokhoz áramló friss pénzösszeg is nagyobb az átlagosnál, s ebből az alapokba is jutott” – idézi a sajtóközlemény Breznay Endrét, a TakarékBank pénz- és tőkepiaci üzletágának vezetőjét.
Lehet, hogy a többség az utolsó pillanatra halasztja a kedvezményes visszafizetésről a döntést, s ennek kapcsán megtakarításai mozgósítását - írja még a cég közleménye. Az írás szerint összesen mintegy 28 milliárd forint van takarék-alapokban.
A Bamosz adatai szerint ugyanakkor az alapcsalád zászlóshajója, azaz a messze legnagyobb konstrukciója a likvidvitási alap volt (ez tőkéjének legalább 70 százalékát bankbetétbe fekteti), ez az alap november 25-én 23,8 milliárd forinttal tetőzött, a december 2-ai nettó eszközértéke viszont csak 22,7 milliárd forint volt. Vagyis ha csak a közelmúltban is, de határozott csökkenés indult meg nála, ám ennek az alap jellegénél fogva számos oka lehet – határidős marginszámlák likviditásváltozása, mezőgazdasági szezonalitás stb. -, egyáltalán nem biztos, hogy ennek a jelenségnek van köze a végtörlesztéshez.