A Bamosz-tagok által kezelt alapok összvagyona 49 milliárd forinttal, egy százalékkal növekedett májusban, elsősorban az alapok elért hozamának köszönhetően. A kezelt vagyon növekedése ezúttal szerényebb volt, mivel a pénzpiaci, az árupiaci, a garantált és a zártkörű alapoknál kisebb-nagyobb csökkenést tapasztalhatunk.
A hónapban összességében 15 milliárdnyi friss tőke érkezett az alapokba, ezen belül a legtöbb friss pénz a kötvény- és a vegyes alapokba. A hónap végén összesen 5067 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
Kapcsolódó cikkünk:Itt az euró-befektetések reneszánsza és a bankbetétek újjászületése? |
A pénzpiaci alapok vagyona 1,1 százalékkal csökkent, ami érthető, hiszen a befektetők a nagyobb hozamot keresik a befektetési alapoknál a jelenlegi piaci környezetben. A csökkenést a hazai likviditási alapoknál történt visszaváltások okozták, ahol a tőkekiáramlás meghaladta a 25 milliárdot.
A kötvényalapok továbbra is népszerűek. Az utóbbi hónapokban főleg a rövid futamidejű hazai kötvényalapokat keresik a befektetők és így volt ez májusban is. A tőkebeáramlás 28,8 milliárd forint, nagyobb részben a rövid kötvényeknek köszönhető. A vagyongyarapodás a hozamokkal együtt 3,5 százalék volt.
A magyar tőzsdeindex a világpiaci trendekkel összhangban, de annál jóval nagyobb mértékben emelkedett. A részvényalapokba 2,3 milliárdnyi friss tőke érkezett és a hozamok is szépen alakultak, így összességében vagyonuk 4,7 százalékkal lett több. A tőkevédett alapokból ezúttal 18,2 milliárdnyi tőke távozott.
Az abszolút hozamú alapoknál a növekedés csökkent, de panaszra nincs ok, a tőkebeáramlás most is 8,3 milliárdot tett ki. A vagyongyarapodás a hozamokkal együtt 1,4 százalék volt.
Az ingatlanalapok ezúttal átlagos teljesítményt nyújtottak. A tőkebeáramlás 4,3 milliárdot tett ki, amin némileg még a hozamok is javítottak. A vegyes alapokba jelentős értékű, 22,2 milliárd forintnyi tőke áramlott be az elmúlt hónapban, ami a második legmagasabb érték. A hozamokkal együtt a vagyon 7,2 százalékkal növekedett, ez a legmagasabb érték a kategóriák között.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban is folytatódott a tőkekiáramlás, ezúttal 15 milliárd forint értékben.