6p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Idén még nehezebb lesz megtalálni a jó beszállási pontokat a kötvény- és részvénypiacokon, ezért sokkal nagyobb hangsúly helyeződhet a szigorú kockázatkezeléssel működő abszolút hozamú alapokra. A biztonság és a kiszámíthatóan gyarapodó hozamok szerepe egyre inkább felértékelődik az előző években tapasztalt kedvező tőkepiaci környezet után – véli Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő befektetési vezetője.

Privátbankár: Számos várakozás látott napvilágot a 2015-ös kilátásokat illetően. Most, hogy elindult az év hogyan látják az előttünk álló időszakot a Generalinál?

Pallag Róbert: Az infláció/defláció kérdésköre tűnik az egyik legfontosabbnak a 2015-ös évre előrenézve. Mind az amerikai, mind az európai makrogazdasági adatok kezdik felülteljesíteni a várakozásokat, amennyiben az olajárak megtalálják a mélypontokat, és megkezdődnek az EKB európai államkötvény vásárlásai, elindulhat az inflációs várakozások emelkedése, ez pedig a hosszabb hozamoknál a nyomott vagy történelmi mélységben lévő szintekről látható emelkedést hozhat.

A globálisan alacsony hozamkörnyezetben a részvénypiacok kockázatarányosan továbbra is a legvonzóbb eszközosztályt jelenthetik. Bár az iránymutató amerikai részvényindexek történelmi csúcs közelben zárták az évet és az S&P 500 árazása meghaladja az átlagos historikus értéket, a stratégák többsége jellemzően 2200 pont körüli záró értékkel számol év végén, mindez pedig 6-7 százalék körüli felértékelődési potenciál. Az európai részvénypiacok a 2014-es gyengébb teljesítmény után idén képesek lehetnek ennél nagyobb (akár 8-10 százalékos) emelkedésre is.

PB: Meddig maradhat fent a kockázatosabb eszközosztályt támogató környezet?

PR: A német tíz éves hozamok történelmi mélységben, 0,5% alatt vannak, a konszenzus az európai QE-vel együtt is 1% közeli értéket valószínűsít 2015 végére. Amennyiben a kínai lassulás és/ vagy az orosz-ukrán recesszió nem vezet globális hangulatromláshoz a tőkepiacokon (a problémák eszkalálódása a devizapiaci tartalékok jelentős csökkenése, a bankok megrohanása, további gazdasági szankciók bevezetése és az IMF segítség késlekedése esetén technikai államcsődöt is okozhat), addig az emelkedő trend folytatására számítunk. Az ismert kockázatok miatt azonban gyakrabban köszönthetnek be korrekciós időszakok majd, a befektetőknek sajnos ezzel is újra meg kell barátkozniuk.

PB: Érdekes mozgásokat láthattunk tavaly az olaj piacán. Érdemes lehet már gondolkodni vételi pozíciók felvételén?

PR: Az olajárak valóban egyre érdekesebb szintre érnek, az utolsó negyedéves átlagár-várakozásokból kiindulva a 65-70 dolláros árszint elérése is lehetséges idén. Miközben az olajár augusztus eleje óta lényegében feleződött, az amerikai olajpapír-index mindössze 20% körüli esésnél tart, tehát valamikor az első negyedévben már érdemes lehet az olajat longolni néhány szelektív olajrészvény mellett.

PB: Meddig lehet még a dollár erősödésére spekulálni?

PR: A kedvenc, legtöbb stratéga által javasolt pozíció 2015-re az USD vétel EUR és JPY eladással szemben. A feltörekvő piaci devizák, közöttük a forint egyértelműen sérülékenyek, amíg kitartanak a masszív dollárvételek. A túlzott pozícionáltság és az EKB kötvényvásárlási lépéseivel kapcsolatos felfokozott várakozások miatt egyre inkább fennáll a hirtelen korrekciók veszélye az erősödő USD trendben, a következő évekre tekintve azonban annyira látványos eltérés van az amerikai és az euró-zóna jegybankjainak monetáris szemlélete között, hogy indokoltnak tűnik a dollárpozíciók további tartása.

PB: Teljesítmény szempontjából tavaly a részvény, a kötvény és abszolút hozamú alapok vitték a prímet. Idén hogyan válasszunk alapot?

PR: Minden befektetőnek el kell döntenie, hogy mit tart fontosabbnak: elsődlegesen a biztonságot tartja szem előtt vagy kiemelkedő hozam elérése érdekében tudatosan vállal magasabb kockázatot. A mi abszolút hozamú alapjaink egyértelműen a biztonságra helyezik a hangsúlyt, és ebből az ígéretből a jövőben sem engednek. A Generali Csoport konzervatív szemlélete és hagyományai valamint a magyar lakosság kockázatvállalási attitűdje szerencsésen találkozik esetünkben. Ennek megfelelően bankbetétek, pénzpiaci és államkötvény befektetések, valamint más abszolút hozamú alapok helyett/ mellett a megtakarítások megosztása, diverzifikálása érdekében ajánljuk ezen alapjainkat a befektetőknek.

PB: Mitől tekinthetőek biztonságosnak a Generali abszolút hozamú alapjai? És milyen hozamelvárásokat tartanak reálisnak?

PR: A piaci környezet függvényében fogalmazzuk meg hozam elvárásainkat, melyek jelenleg 5-6%-os éves nettó hozam elérését célozzák meg. Stratégiánknak több fontos pillérje van, melyek együttesen biztosítják, hogy a befektetőink ne szenvedhessenek el egyik napról vagy egyik hónapról a másikra több százalékos veszteségeket; célunk pedig a negyedévről negyedévre történő kiegyensúlyozott építkezés.

A kockázatos eszközök (elsődlegesen részvények, magas hozamú kötvények, nyersanyagok) összesített kitettségét a legkedvezőbbnek gondolt piaci környezetben sem tartjuk magasabban, mint az alap méretének egyharmada – mindez önmagában is mérsékli a váratlan, hirtelen bekövetkező piaci események jegyértékre gyakorolt hatását. Alacsony, jellemzően 1% körüli egyedi pozícióméretekkel dolgozunk, melyek kiválasztását nagyon körültekintő fundamentális és technikai elemzés előzi meg. Kiemelt szerepet tulajdonítunk a likviditásnak, emiatt elsődlegesen nem a régiós tőkepiacokra, hanem a globálisan iránymutató fejlett amerikai és európai piacokra, az ott történő eseményekre fókuszálunk. Alacsony tranzakciós költségekkel aktív portfólió menedzselést folytatunk, a szigorú kockázatkezelést megfelelően beállított stop-szintek biztosítják.

PB: A Generali termékpalettájáról melyik alapokat emelné ki?

PR: A Generali IPO Abszolút Hozam Alap nem származtatott alapként egyre több nyugdíjpénztár, egyesület megtakarítási portfóliójának részét képezi, és az elmúlt három évben a kockázat-hozam szempontokat figyelembe véve számos szélesebb eszköztárral rendelkező származtatott alapnál nyújtott érdemben kedvezőbb teljesítményt. A pozitív eredmények és visszajelzések hatására az Alap mérete az elmúlt egy évben 1,3 milliárd forintról 8 milliárd forint fölé emelkedett (kockázati mutatóként az elmúlt egy éves szórása 3,1%-os).

Az átnevezés előtt álló Generali Abszolút Hozam Származtatott Alap a 2013 októberében történt portfóliómenedzser-váltás óta a hazai paletta egyik legjobbja, 1 milliárd Ft-ról 3,5 milliárd Ft-ra növelve nettó eszközértékét (kockázati mutatóként az elmúlt egy éves szórása 3,5%-os).

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27770 27100 27840 +0,62% 27760 27780 1 527 049 660 HUF 2025-07-09 09:38:30
MOL 2986 2978 3000 -0,47% 2986 2994 25 734 322 HUF 2025-07-09 09:37:52
MTELEKOM 1768 1762 1776 +0,23% 1766 1768 16 542 100 HUF 2025-07-09 09:32:57
RICHTER 10140 10090 10170 +0,60% 10130 10140 36 679 890 HUF 2025-07-09 09:37:11
OPUS 594 594 596 -0,34% 594 596 6 604 700 HUF 2025-07-09 09:38:34
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Itt a fordulat: visszatért a lakosság az állampapírpiacra
Herman Bernadett | 2025. július 8. 10:05
A boltok helyett az értékpapírpiacon vásároltak be a családok májusban. Vettek mindent: állampapírt, befektetési jegyet, részvényt, de még a vállalati kötvényeket is, amelyeket úgy kerültek a Quaestor-botrány óta, mint a pestist. 
Befektetési alapok Van még tartalék a magyar részvényekben
Eidenpenz József | 2025. július 7. 15:08
Még mindig van tér a BUX emelkedésére, bár már most hatalmas növekedésen van túl az index – mondja Dudás Máté, az Erste Alapkezelő Zrt. szenior portfólió-menedzsere. A térségbeli részvényeket leginkább a háború húzza vissza, de még egy hosszan tartó konfliktus esetén is szép nyereséggel működhetnek a magyar tőzsdei vállalatok. A forintárfolyam viszont, úgy néz ki, mindenkinek jó azon a szinten, ahol van.
Befektetési alapok A fiatalok szeretik, ha nem egy vonatra ültetik fel őket és zakatoltatják a piacokkal
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 4. 14:11
A Privátbankár.hu – Alapkezelő Klasszis 2025 szavazáson a Legjobb Hosszú Kötvény Alap kategóriában első cég két szakértőjével, Simon Péter vezérigazgatóval és Gyetvai Károly értékesítési vezetővel átbeszéltük mindazokat a kérdéseket, amelyek ebben a gyorsan változó világban a befektetőket foglalkoztathatják.
Befektetési alapok Egy városnyi magyar mondott nemet az állampapírokra
Herman Bernadett | 2025. július 3. 05:42
Miközben az Államadósság Kezelő Központ szerint töretlen a bizalom, 48 ezerrel csökkent a lakossági befektetők száma. A névértékes adatok szépek, a piaci értékes számok már nem annyira. 
Befektetési alapok Új világrend jöhet, új nagyhatalmakkal, kriptovalutákkal
Herman Bernadett | 2025. július 2. 14:09
Mennyire érzik az amerikaiak a saját pénztárcájukon a vámokat, érdemes-e még az amerikai részvénypiacra befektetni, milyen világvaluta jöhet a dollár után, és elnézi-e Donald Trump Magyarországnak, hogy az ellenség Kínával üzletel – erről mondja el a véleményét Kardos Zsolt, a VIG Alapkezelő portfólió-menedzsere, aki amerikai részvényalapjával harmadik helyezést ért el a Privátbankár Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Helyén maradhat a forint, ha odafönt el nem tolják
Eidenpenz József | 2025. július 1. 15:15
A magyar részvények még mindig vonzónak számítanak, és a forint is stabil maradhat, ha a gazdaságpolitika kitart mellette. Nyugdíjas éveinkre gondolva érdemes nem csak részvényt tartani, a Gránit Alapkezelő vegyes és ingatlanalapokkal is csökkenti a kockázatokat. Interjú Mandl Gergellyel, a Gránit Alapkezelő és a díjnyertes Harmónia Vegyes Alap szenior portfóliómenedzserével.
Befektetési alapok Hogyan jöhet ki Magyarország jól a vámháborúkból?
Izsó Márton - Herman Bernadett | 2025. június 18. 15:15
Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Mi vár Európára Trump vámpolitikájában, Magyarország hogyan jöhet ki a helyzetből?
Herman Bernadett | 2025. június 17. 15:01
Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el egy május végi interjúban véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Hold Alapkezelő: Aki tud hosszú távon gondolkodni, tartson több részvényt vagy részvényalapot
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. június 16. 15:01
A Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán a szakma által az Év Alapkezelőjének választott Hold Alapkezelő két szakemberével, Móricz Dániel befektetési vezetővel és Tuli Péter intézményi üzletágvezetővel részletesen kielemeztük a jelenlegi pénz- és tőkepiaci folyamatokra ható tényezőket.
Befektetési alapok Évi 2-3 százalékkal leértékelődő forint mellett vonzó a devizabefektetés
Eidenpenz József | 2025. május 28. 19:01
A K&H Értékpapír rendszeres ETF befektetési programját azoknak ajánlják, akik rendszeresen szeretnének félretenni, és a magas hozam érdekében mernek vállalni némi kockázatot. A programban devizaalapú befektetések szerepelnek, amik hozamát növelheti a forint évi átlagos 2-3 százalékos leértékelődése is. Interjú Horváth Istvánnal, a K&H Értékpapír vezérigazgatójával.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG