Privátbankár: Számos várakozás látott napvilágot a 2015-ös kilátásokat illetően. Most, hogy elindult az év hogyan látják az előttünk álló időszakot a Generalinál?
Pallag Róbert: Az infláció/defláció kérdésköre tűnik az egyik legfontosabbnak a 2015-ös évre előrenézve. Mind az amerikai, mind az európai makrogazdasági adatok kezdik felülteljesíteni a várakozásokat, amennyiben az olajárak megtalálják a mélypontokat, és megkezdődnek az EKB európai államkötvény vásárlásai, elindulhat az inflációs várakozások emelkedése, ez pedig a hosszabb hozamoknál a nyomott vagy történelmi mélységben lévő szintekről látható emelkedést hozhat.
A globálisan alacsony hozamkörnyezetben a részvénypiacok kockázatarányosan továbbra is a legvonzóbb eszközosztályt jelenthetik. Bár az iránymutató amerikai részvényindexek történelmi csúcs közelben zárták az évet és az S&P 500 árazása meghaladja az átlagos historikus értéket, a stratégák többsége jellemzően 2200 pont körüli záró értékkel számol év végén, mindez pedig 6-7 százalék körüli felértékelődési potenciál. Az európai részvénypiacok a 2014-es gyengébb teljesítmény után idén képesek lehetnek ennél nagyobb (akár 8-10 százalékos) emelkedésre is.
PB: Meddig maradhat fent a kockázatosabb eszközosztályt támogató környezet?
PR: A német tíz éves hozamok történelmi mélységben, 0,5% alatt vannak, a konszenzus az európai QE-vel együtt is 1% közeli értéket valószínűsít 2015 végére. Amennyiben a kínai lassulás és/ vagy az orosz-ukrán recesszió nem vezet globális hangulatromláshoz a tőkepiacokon (a problémák eszkalálódása a devizapiaci tartalékok jelentős csökkenése, a bankok megrohanása, további gazdasági szankciók bevezetése és az IMF segítség késlekedése esetén technikai államcsődöt is okozhat), addig az emelkedő trend folytatására számítunk. Az ismert kockázatok miatt azonban gyakrabban köszönthetnek be korrekciós időszakok majd, a befektetőknek sajnos ezzel is újra meg kell barátkozniuk.
PB: Érdekes mozgásokat láthattunk tavaly az olaj piacán. Érdemes lehet már gondolkodni vételi pozíciók felvételén?
PR: Az olajárak valóban egyre érdekesebb szintre érnek, az utolsó negyedéves átlagár-várakozásokból kiindulva a 65-70 dolláros árszint elérése is lehetséges idén. Miközben az olajár augusztus eleje óta lényegében feleződött, az amerikai olajpapír-index mindössze 20% körüli esésnél tart, tehát valamikor az első negyedévben már érdemes lehet az olajat longolni néhány szelektív olajrészvény mellett.
PB: Meddig lehet még a dollár erősödésére spekulálni?
PR: A kedvenc, legtöbb stratéga által javasolt pozíció 2015-re az USD vétel EUR és JPY eladással szemben. A feltörekvő piaci devizák, közöttük a forint egyértelműen sérülékenyek, amíg kitartanak a masszív dollárvételek. A túlzott pozícionáltság és az EKB kötvényvásárlási lépéseivel kapcsolatos felfokozott várakozások miatt egyre inkább fennáll a hirtelen korrekciók veszélye az erősödő USD trendben, a következő évekre tekintve azonban annyira látványos eltérés van az amerikai és az euró-zóna jegybankjainak monetáris szemlélete között, hogy indokoltnak tűnik a dollárpozíciók további tartása.
PB: Teljesítmény szempontjából tavaly a részvény, a kötvény és abszolút hozamú alapok vitték a prímet. Idén hogyan válasszunk alapot?
PR: Minden befektetőnek el kell döntenie, hogy mit tart fontosabbnak: elsődlegesen a biztonságot tartja szem előtt vagy kiemelkedő hozam elérése érdekében tudatosan vállal magasabb kockázatot. A mi abszolút hozamú alapjaink egyértelműen a biztonságra helyezik a hangsúlyt, és ebből az ígéretből a jövőben sem engednek. A Generali Csoport konzervatív szemlélete és hagyományai valamint a magyar lakosság kockázatvállalási attitűdje szerencsésen találkozik esetünkben. Ennek megfelelően bankbetétek, pénzpiaci és államkötvény befektetések, valamint más abszolút hozamú alapok helyett/ mellett a megtakarítások megosztása, diverzifikálása érdekében ajánljuk ezen alapjainkat a befektetőknek.
PB: Mitől tekinthetőek biztonságosnak a Generali abszolút hozamú alapjai? És milyen hozamelvárásokat tartanak reálisnak?
PR: A piaci környezet függvényében fogalmazzuk meg hozam elvárásainkat, melyek jelenleg 5-6%-os éves nettó hozam elérését célozzák meg. Stratégiánknak több fontos pillérje van, melyek együttesen biztosítják, hogy a befektetőink ne szenvedhessenek el egyik napról vagy egyik hónapról a másikra több százalékos veszteségeket; célunk pedig a negyedévről negyedévre történő kiegyensúlyozott építkezés.
A kockázatos eszközök (elsődlegesen részvények, magas hozamú kötvények, nyersanyagok) összesített kitettségét a legkedvezőbbnek gondolt piaci környezetben sem tartjuk magasabban, mint az alap méretének egyharmada – mindez önmagában is mérsékli a váratlan, hirtelen bekövetkező piaci események jegyértékre gyakorolt hatását. Alacsony, jellemzően 1% körüli egyedi pozícióméretekkel dolgozunk, melyek kiválasztását nagyon körültekintő fundamentális és technikai elemzés előzi meg. Kiemelt szerepet tulajdonítunk a likviditásnak, emiatt elsődlegesen nem a régiós tőkepiacokra, hanem a globálisan iránymutató fejlett amerikai és európai piacokra, az ott történő eseményekre fókuszálunk. Alacsony tranzakciós költségekkel aktív portfólió menedzselést folytatunk, a szigorú kockázatkezelést megfelelően beállított stop-szintek biztosítják.
PB: A Generali termékpalettájáról melyik alapokat emelné ki?
PR: A Generali IPO Abszolút Hozam Alap nem származtatott alapként egyre több nyugdíjpénztár, egyesület megtakarítási portfóliójának részét képezi, és az elmúlt három évben a kockázat-hozam szempontokat figyelembe véve számos szélesebb eszköztárral rendelkező származtatott alapnál nyújtott érdemben kedvezőbb teljesítményt. A pozitív eredmények és visszajelzések hatására az Alap mérete az elmúlt egy évben 1,3 milliárd forintról 8 milliárd forint fölé emelkedett (kockázati mutatóként az elmúlt egy éves szórása 3,1%-os).
Az átnevezés előtt álló Generali Abszolút Hozam Származtatott Alap a 2013 októberében történt portfóliómenedzser-váltás óta a hazai paletta egyik legjobbja, 1 milliárd Ft-ról 3,5 milliárd Ft-ra növelve nettó eszközértékét (kockázati mutatóként az elmúlt egy éves szórása 3,5%-os).