1,5 százalékkal csökkent az összvagyon
84 milliárd forintot vettek ki a magyarok a befektetési alapokból júniusban (legalábbis ennyivel több pénzt vettek ki, mint amennyit betettek). A befektetők ebben a kamatkörnyezetben továbbra is szabadulnak a pénzpiaci alapoktól, ahonnan 63 milliárd forint áramlott ki, viszont keresik, az ingatlan és a származtatott alapokat. Ebbe a két kategóriába sorrendben 14 és 5,5 milliárd forintnyi tőke érkezett.
A befektetéseken is vesztettek valamennyit az alapkezelők a hónapban (a fejlett világ tőzsdéi gyengültek, a fejlődőek kisebb emelkedést mutattak, a pesti börze indexe a kettő közötti átlagot produkálta, a forint gyengült). Így a tőkeáramlás és a hozamok eredőjeként a BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 85 milliárd forinttal, azaz 1,5 százalékkal csökkent júniusban.
A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 5 632 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban - közölte a Privátbankár.hu-val a szövetség.
Így teljesítettek az egyes kategóriák
A pénzpiaci alapok vagyona 5,9%-kal csökkent köszönhetően elsősorban a hazai likviditási alapoknak. A tőkekivonás csak ebben az alkategóriában megközelítette a 48,5 milliárd forintot. Gyakorlatilag csak az euró övezeti likviditási alapokba érkezett friss tőke, megközelítve a 4 milliárd forintot. A kategória egészét tekintve a tőkekiáramlás 62,8 milliárd forint lett.
A kötvényalapokból 9,1 milliárdnyi tőkét vontak ki a befektetők. A rövid futamidejű kötvényből 11,5; a hosszú futamidejű kötvényalapokból 11, milliárdnyi tőke távozott. Ezzel szemben a szabad futamidejű kötvényekbe 3,5 milliárd forint tőke áramlott. A kötvényalapok összvagyona a hozamok és a tőkeáramlások eredőjeként 0,1 százalékkal lett kevesebb.
Ami most nagyon megy: az állampapír Hat hónap alatt 960 milliárd forinttal nőtt a lakosságnál lévő állampapírok állománya - ezzel ki is pipálhatja az évet a költségvetés >> |
A vegyes alapokból 11,2 milliárd forintnyi tőke áramlott ki az elmúlt hónapban. A hozamok sem hoztak ezúttal eredményt, így a vagyon ebben a hónapban 1,6%-kal csökkent.
A részvényalapokból 8,8 milliárdnyi tőke távozott, a hozamoknak azonban ezen javítani nem tudtak. Összességében a részvényalapok vagyona 4,5%-kal lett kevesebb, mint az elmúlt hónapban.
A tőkevédett alapokból 5,2 milliárdnyi tőke távozott, viszont a hozamok itt kedvezően alakultak, így a vagyonváltozás az átlagosnál jobb lett, a mínusz 1%.
Az abszolút hozamú alapokból ebben a hónapban a befektetők 6,2 milliárdnyi tőkét vontak ki. A hozamok nem alakultak kedvezően, így a kategória vagyonváltozása mínusz 1,1 százalék lett.
A származtatott alapokba 5,5 milliárd forint friss tőke érkezett, a kategória vagyona összességében 3,3%-kal változott pozitív irányba.
Az ingatlanalapoknál ebben a hónapban is tőkebeáramlást tapasztalhattunk, amelynek nagysága 14 milliárd, ami a legmagasabb érték a hónapban. A hozamok ehhez még hozzá is tettek, így a kategória vagyonváltozása elérte a plusz 2,5%-ot.
Az árupiaci alapoknál a kategória méretéhez képest is jelentéktelen, mindössze 71 millió forintos tőkebeáramlás volt. A hozamok azonban igen kedvezően alakultak, aminek köszönhetően a kategória vagyona 6%-kal növekedett.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban kisebb tőkekiáramlás volt tapasztalható. A hozamok pozitívan alakultak, így a nettó eszközérték stagnált.