Szinte minden kategóriában növekedett az alapok összvagyona és volt, ahol kiugró mértékben. A hónap nyertesei az abszolút hozamú alapok, de a kötvény és a vegyes alapok is igen szépen teljesítettek.
98 milliárddal emelkedett a vagyon
Októberben volt a legolcsóbb az amerikai dollár már több mint egy éve, a lakosság pedig 8,6 milliárd forint értékű dollárt helyezett el csak a hazai befektetési alapokban. Az euró is eléggé népszerű volt, több mint tízmilliárd ment oda. Leginkább megint a legalacsonyabb kockázatú alapokat kedvelték, de ismét nagyon népszerű volt a másik véglet is, az abszolút hozamú alapok világa is. |
A BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 98 milliárd forinttal, azaz 3,1 százalékkal növekedett októberben. A nettó eszközérték két befektetési alap kategóriát leszámítva emelkedett, de összességében igen optimista kép rajzolódott ki a hónap folyamán. A tőkebeáramlás általános volt a hónap folyamán, itt tendencia nem rajzolódott ki. A hónap végén a BAMOSZ tagok összesen 3.280 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
A nyilvános nyíltvégű „hagyományos” értékpapír alapok adják az összvagyon többségét (63,2 százalékát). Az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon az elmúlt hónapban összességében 2,77 százalékkal nőtt, ezen belül az egyes kategóriákban is hasonló tendenciákat láthatunk.
Az egyes kategóriák teljesítménye
A pénzpiaci alapoknál közel 27 milliárd forintos tőkebeáramlást történt. A hazai és euróövezeti pénzpiaci alapokba is 10-10 milliárd forint érkezett. Ennek köszönhetően összességében 2,46%-os növekedés következett be ennél a kategóriánál.
A kötvényalapoknál még nagyobb 4,62%-os eszközgyarapodás történt. Az alkategóriákban átlagos eredmények születtek, de a hazai rövid kötvényalapokhoz közel 5 milliárdnyi friss tőke érkezett, ami kiugró és említésre méltó esemény.
A tőzsdék esetében a fejlett és a fejlődő régió is közel azonos arányban (0,6%) csökkent, a hazai index azonban ezzel ellentétes és szépnek mondható teljesítménnyel büszkélkedhet. Ezzel együtt a részvényalapoknál átlag alatti növekedést láthattunk csak. A tőkebeáramlás 2 milliárdnyi és a hozamokkal együtt 1,12%-os emelkedést tapasztalhattunk a részvényalapok vagyonában.
A tőkevédett alapok ebben a hónapban az egyik negatív kivételt képviselték. Jelentős friss tőkét nem tudtak vonzani. A vagyonváltozás a kategóriában – 2,2%-ot tett ki.
Az abszolút hozamú alapok már huzamosabb ideje vonzóak a befektetők számára, de ebben a hónapban robbanást láthattunk, hiszen 10,2 milliárd forintnyi friss tőke érkezett. Ennek az alapkategóriának a növekvő népszerűségét jelzi, hogy nem egy rövid fellángolást, hanem már hosszabb ideje tartó folyamatos, az átlagot meghaladó vagyonnövekedést láthatunk. A kategória vagyongyarapodása a hónapban 6,42%-os volt.
A nyilvános ingatlanalapokat a hónap során kisebb visszaváltások és csekély, 0,2%-os vagyonnövekedés jellemezte.
A kisebb kategóriákat illetően a vegyes alapok kiugróan jól teljesítettek. A 3,7 milliárd forintos tőkebeáramlás és a hozamok együttesen 4,1%-kal növelték a vagyont. Az árupiaci alapok esetében visszaváltásokat tapasztalhattunk, így a negatív hozamokkal együtt 5,6%-os eszközcsökkenést könyvelhettek el a hónap végére.
A zártkörű alapok esetében is tapasztalhattunk tőkebeáramlást. A pozitív hozamokkal együtt itt is növekedett a nettó eszközérték.