Európa harmadik legnagyobb biztosítója 37%-os csökkenésről számolt be az idei első 9 hónap nettó eredményét illetően, köszönhetően a görög leírásoknak. A Generali hozzátette: a teljes éves üzemi eredménye csak az alsó szélét súrolja majd az idei profit-előrejelzéseinek.
A társaság nettó eredménye 825 millió euró volt, kissé alacsonyabb a Reuters poll becslésénél, miután a befektetéseiből közel 824 millió eurót le kellett írnia, melyből 329 millió euró görög kötvényekhez kapcsolódott – közölte a társaság pénteken.
Működési eredménye 1%-kal, 3,1 milliárd euróra csökkent, amely összhangban áll az elemzői várakozásokkal. A nem-életbiztosítások erős teljesítményét ellensúlyozták az élet üzletágat sújtó piaci zavarok.
Nyugodt életkép Sienából. Rámehet a gatyájuk is?
A Generali azt nyilatkozta: várhatóan az idei év működési eredménye a korábbi 4-4,7 milliárd eurós prognózis alsó végén helyezkedik majd el. A Generali befektetési portfoliójában igen jelentős részt foglalnak el az olasz államkötvények, amely negatívan érintheti a társaság szolvencia mutatóját: a 2010 év végi 132%-ról, a 9. hónap végére 118%-ra csökkent.
Nem háríthatják az ügyfeleikre a szuverén adósságokból származó veszteségeiket az olasz biztosítók, amennyiben a befektetéseiken elért hozam nem éri el a garantált minimum szintet – állítja a Fitch. Habár az olasz államadósság „A+/negatív” besorolása alapján a Fitch úgy véli, hogy az olasz államkötvények nemfizetési kockázata relatíve alacsony, szélsőséges esetben azonban előfordulhat, hogy az államkötvények nem fizetnek, ekkor pedig a biztosítóknak kell viselniük a veszteségeket, ha a portfoliók hozama nem éri el a garantált minimumot. Az olasz életbiztosítók által kínált életbiztosítási termékek a befektetéseken elért hozamok 85%-át jellemzően az ügyfeleknek adják, és 15%-át tartják meg. Számos életbiztosítási a termék esetében azonban az abszolút hozam minimálisan garantált szintjét szerződésben rögzítik. Amennyiben a hozamok nem érik el ezt a szintet, úgy a biztosítónak saját tőkéje terhére kell kifizetniük azt. A Fitch szerint az olasz biztosítók rosszabb helyzetben vannak, mint például német társaik, mivel nem rendelkeznek a korábbi évek nem realizált nyereségére képzett tőketartalékkal. Az olasz vállalatok jellemzően hazai államkötvények után nem realizált nyereségekre képeznek tartalékot, melyet a garanciavállalások fedezetére használnak fel, amennyiben a befektetéseken nem realizálnak kellő hozamot. Ez a tartalék azonban az elmúlt hónapokban jelentősen megcsappant az olasz államadósság hitelkockázati felárainak megugrása miatt, amely lenyomta a meglévő kötvények értékét – tette hozzá a Fitch. A hitelminősítő szerint abban az esetben, ha az olasz államkötvények nemfizetővé válnak, a rajtuk realizált veszteség akár a biztosítók tőkemegfelelését is nagyobb mértékben veszélyeztetheti, mint amekkora a nyereségmegosztás alapján várható lenne. Ez az egyik feltételezés, amely alátámasztja az élet- és nem-életbiztosítási ágazat negatív kilátásait. |
Június végén 50,9 milliárd eurónyi olasz államkötvénnyel rendelkezett a Generali, amely az olasz pénzintézetek közül az egyik legnagyobb kitettségnek felelt meg. A piaci volatilitás kezelésére a társaság folyamatosan csökkentette részvénypiaci kitettségét. Eközben a fixhozamú befektetések továbbra is stabilitást mutatnak 2010 év végéhez képest.