Azonban az Europ Assistance (EA) és biztosító partnerei – így a Európai Utazási Biztosító Zrt., Groupama Garancia Biztosító Zrt., Magyar Posta Biztosító Zrt., CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt., Uniqa Biztosító Zrt. – tapasztalatai alapján sokan nem számolnak az utas-, illetve az úgynevezett síbiztosítás megkötésével.
Az Europ Assistance Magyarország közel 2000 egészségügyi esetben nyújtott segítséget biztosító partnerei ügyfeleinek. A cég statisztikáiban jól látható, hogy a síelők által kedvelt Ausztriában is közel 230 baleset, vagy megbetegedés történt tavaly télen.
A sípályákon nemcsak önhibánkból kerülhetünk balesetveszélyes helyzetekbe. Különösen a kezdő síelőkre jellemző, hogy nem is ismerik a sí-kresz előírásait, de sokan egyszerűen csak gondatlanságból, az előírások betartásának elmulasztásával veszélyeztetnek másokat.
Különösen a kezdő síelőkre jellemző, hogy nem is ismerik a síkresz előírásait, de sokan egyszerűen csak gondatlanságból, az előírások betartásának elmulasztásával veszélyeztetnek másokat. A „FIS 10” (a FIS a Nemzetközi Sí Szövetség angol rövidítése) szabályai az alpesi országokban síelőkre kötelező érvényűek, de betartásuk a pályák biztonsága és a súlyos balesetek elkerülése érdekében is nélkülözhetetlen. A 10 szabályról itt talál részleteket >>> |
A legtöbben ütközés vagy elesés közben sérülnek meg, a balesetek kivédése sokszor szerencse kérdése. A leggyakoribb sérülések a végtagokat, a vállövet és a fejet érintik. Az életveszélyes sérüléseket elkerülhetjük megfelelő védőeszközök, például fejvédő sisak használatával, melynek használata gyermekek számára kötelező, felnőtteknek pedig erősen ajánlott – írja az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság honlapja.
Ha megtörténik a baj...
Amennyiben megtörtént a baj, mindenképpen hívjunk segítséget a mielőbbi orvosi ellátás érdekében. Ha van érvényes biztosítási kötvényünk, a biztosítónk megszervezi a kezelést, és téríti a felmerülő költségeket. Ha viszont nem kötöttünk előzőleg utasbiztosítást, sokszor jön a „feketeleves” - hogy miért is?
Akár milliós költségekkel is szembesülhetünk, hiszen a népszerű Ausztriában az egészségügyi költségek már néhány napos kezelés esetén is több ezer euróra rúghatnak, és ezt az összeget biztosítás hiányában a sérülteknek kell megtéríteniük.
A tévhit
Gyakori tévhit, hogy az EEK (Európai Egészségügyi Kártya) egyenlő szolgáltatásokat nyújt egy biztosítással, azonban tudni kell, hogy az EEK-t csak szerződött szolgáltatók – például bizonyos kórházak – fogadják el, és kezeléstípusonként különböző mértékű önrész is fizetendő a beteg által, ami akár 80-100%-a is lehet a több ezer eurós normál térítési díjnak (lásd alábbi grafikonunkat, ahol direkt a legdrágább kezeléseket - vagyis a legrosszabb esetet - vettük górcső alá, a térítési díjak természetesen esettől függően eltérnek, de a nagyságrend hasonló - A szerk.).
A sípályákon igen gyakori speciális helikopteres mentést, vagy a láb- és fejsérültek hazaszállítását például az EEK egyáltalán nem fedezi, ami viszont nélkülözhetetlen, hiszen az ilyen típusú sérülteket általában nem lehet normál járművel hazaszállítani. Így nem nehéz megbecsülni, hogy egy súlyosabb sérülés – például csonttörés – kezelése milliós tétel is lehet a járulékos kórházi, gyógyszer, szállás, és utazási költségek hozzáadásával.