A Generali Biztosító a 18-75 év közötti magyar lakosság körében online kutatást végzett azért, hogy feltérképezze, milyen tapasztalatokkal rendelkeznek a jogi viták terén.
Sok a munkajogi probléma
A felmérésből kiderült, hogy a megkérdezettek 51 százaléka volt már olyan helyzetben, hogy neki vagy családjának ügyvédi segítséget kellett igénybe vennie. A legtöbben (43%) szerződés, azon belül is főként adásvételi szerződés elkészítéséhez igényelték ügyvéd közreműködését, a megkérdezettek harmada (34%) öröklési ügyben, míg több mint minden negyedik válaszadó válás, illetve gyermekelhelyezés kapcsán kért jogi segítséget. A felmérésben résztvevők mintegy ötöde fordult munkajogi problémával ügyvédhez.
Forrás: Generali Biztosító
Előfordult például, hogy egy ügyfél szülési szabadság után szeretett volna visszamenni dolgozni munkaadójához, de az postán küldött neki egy, a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésére vonatkozó megállapodást, már aláírva. Az ügyfél pert indított munkáltatója ellen, és végül több millió forintos kártérítést kapott.
Van, aki a pertől sem ijed meg
A megkérdezett munkavállalók 29 százaléka fél attól, hogy egy esetleges hosszabb kényszerszabadság miatt főnöke elbocsátaná, és további 14% komolyan tart attól is, hogy jogtalanul vádolják meg gondatlan károkozással munkaadói. Utóbbi esetben a válaszadók több mint fele rögtön megbízna egy független ügyvédet, 47 százalékuk pedig be is perelné munkáltatóját.
Negyven százalék próbálná meg békés úton rendezni az ügyet, feletteséhez fordulva (24%), a közvetlen munkatársak (9%) vagy a HR (7%) segítségét kérve. A kutatásból az is kiderült, hogy a munkavállalók tizede nem tenne semmit egy ilyen szituációban.
Ha nincs pénz az ügyvédre
Az utóbbi meglepő adat hátterében állhat az, hogy a bajba került munkavállaló esetleg nem rendelkezik a jogérvényesítéshez szükséges anyagi háttérrel, vagy nem tudja, kihez fordulhatna hatékony segítségért. Ilyenkor például segíthet a jogvédelmi biztosítás, melynek keretében jogi tanácsot, peres vagy peren kívüli képviseletet vehet igénybe a biztosított, valamint a biztosítási összeg erejéig az eljárás költségeinek megtérítését is kérheti a biztosítótól.
Természetesen nem csak munkajogi esetekre vonatkozik mindez, kiterjed számos más, a mindennapi életben előforduló jogi esetre is – mondta Hajas Gábor, a Generali Biztosító vagyonbiztosítási igazgatója. És nem csak vitás helyzetek megoldására, hanem azok megelőzése érdekében jogi tanácsadásra is igénybe vehető a jogvédelmi biztosítás. Így például, ha a munkáltató kezdeményezi a munkaszerződés módosítását, akkor jogi szakemberrel véleményeztethető annak jogszerűsége - tette hozzá.