Az egyetlen igazán jó hír az, hogy a megyei jogú városokban viszont 34 százalékkal nőtt a lakásépítések száma, ha összevetjük 2011 és 2012 első félévét. Bár a nem megyei jogú vidéki városokban 13 százalékkal csökkent a használatbavételi engedélyek száma, ami ugyan országosan kisebb visszaesés, a megyei és nem megyei jogú vidéki városokat egyben vizsgálva már 5 százalékos növekedés mutatkozik a lakásépítésekben az idei első félévben a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva.
A KSH adatai szerint 2011-ben 87,700 adásvételt bonyolítottak le a hazai lakáspiacon. Ez mindössze 3 százalékos zsugorodás 2010-hez viszonyítva, így egyértelmű stagnálásról beszélhetünk. Az Otthon Centrum most kiadott elemzése szerint az adásvételek stagnálnak, az újépítésű lakás eladások pedig egyre kisebb részarányt tesznek ki az össz-eladásokból; 2011-ben az összes lakáseladás mintegy 4,4 százaléka volt újépítésű.
Lefeleződött a budapesti lakáseladás
Budapesten az első félévben mindössze 780 lakást adtak át és ez ötöde a 2009 első félévében mértnek. Ez az alig 800 lakás, 2011 első féléve és 2012 első féléve között összehasonlítva, 54 százalékos visszaesést jelent. A budapesti drasztikus csökkenés mögött az értékesítési célú lakások számának visszaesése, vagyis gyakorlatilag az ingatlanfejlesztői aktivitás leállása húzódik meg. Amíg 2007 és 2008 első félévében is 80 százalék fölött volt az értékesítésre épített lakások száma, addig ez az arány 2012 első félévében 50 százalékra csökkent.
Állami támogatások - gyenge hatásfokkal
Az idén meghirdetett szocpol és a lakásvásárláshoz igénybe vehető kamattámogatás eddig nem töltötte be a hozzá fűzött reményeket, egyelőre nincs keresletélénkítő hatásuk. A szocpol népszerűsége a szigorú feltételek, valamint a kis összegű támogatás miatt alacsony, míg a kamattámogatás rendszere a bankok számára előnytelen konstrukciók létrejöttét jelentette volna. Komolyabb keresletbővítő hatással csak akkor lehet számolni, ha kedvezően változik a gazdasági és finanszírozási környezet, nagy valószínűséggel legkorábban 2013-tól.
Építési telkek piaca
Budapesten leginkább a 10-15 millió forint közötti belterületi építési telkeket keresték, 500 és 900 négyzetméter között. Az ország keleti felében a 2 és 9 millió forint közötti építési telkeket keresték. A legtöbb érdeklődőt az 5 millió forintos, 500 négyzetméteres telkek érdekelték. Az ország nyugati felében a keleti országrészben tapasztalthoz nagyon hasonló kép rajzolódik ki, a keresők zöme itt is 2 és 9 millió forint közötti telkekről érdeklődik.