5p

Egyre több 26-40 év közötti magyar választja új hazának a kis skandináv országot. Főleg a szolgáltató ágazatokban dolgoznak, de tudunk mérnökökről és tanárokról is, akik az angollal jól elboldogulnak, hiszen a helyiek közül is sokan beszélik. A lakhatás azonban nem olcsó, még a hozzánk képest magas jövedelmekhez képest sem – derül ki európai lakáspiaci sorozatunk mostani részéből.

Két személyes hírrel kezdem: egy fodrász ismerősöm tetoválóiparban dolgozó lánya már négy éve él Dániában és persze nem akar hazajönni, egyik tanár rokonom pedig családostól most fog kiköltözni és új életet kezdeni – merthogy itthon lehetetlen fejlődni, megélni és előrejutni, pláne igaz ez a még iskolás gyerekekre, mert annyira a padlón van az oktatás, a politikai közhangulat szintén nyomasztó – mondták.

A Dán Statisztikai Hivatal szerint az elmúlt 3 évben mintegy 2500 magyar állampolgár kért letelepedési engedélyt, viszont nem tudjuk, hogy közülük mennyien származnak Erdélyből vagy a Vajdaságból. Volt olyan negyedév is 2021-ben, amikor csaknem 500-an adtak be ilyen kérelmet. 

Aalborg város középső részén is magasak a lakbérek. Fotó: Pixabay
Aalborg város középső részén is magasak a lakbérek. Fotó: Pixabay

Egy ilyen fontos döntésnél természetesen alaposan meg kell vizsgálni az életkörülményeket, köztük a lakhatási feltételeket. (Az egyéb életkörülményekről laptártsunk, az Mfor közölt érdekes részleteket.) Nos, ahogy sorozatunk eddigi részeiből is kiderülhetett, a nálunk sokkal fejlettebb nyugati országokban többnyire igen drága mulatság lakást venni, és bérelni sem olcsó. Nézzük, mi újság Dániában!

Dánia annyiban feltétlenül hasonlít a nyugat-európai államokra, hogy ott is lefékeződtek a lakásberuházások a magas hitelkamatok és a dráguló kivitelezési költségek miatt. Ugyanakkor például a jelzáloghitelezésben tervezett szigorítások várhatóan gátat szabnak a túl gyors árcsökkenésnek, ami a lakáspiac teljes bedőlését hozhatná. Az ilyesfajta szigorítás nem általánosan jellemző a tőlünk nyugatabbra található európai országokra.

A dániai lakásrakra az is stabilizáló hatású, hogy a háztartások nominális jövedelme ütemesen emelkedik és persze ott is van pénzromlás (júniusban 2,5 százalék volt év/év alapon), még ha nem is olyan nagy, mint Magyarországon. Az érintett hitelfelvevők egyébként általában jól fizetnek és a lakás árához mért hitelméret eleve kisebb az európai átlagnál, így nem annyira megterhelő. 

Két évvel ezelőtt rekordszámú adásvétel zajlott le a lakáspiacon, de tavaly nyártól már megakadt a szekér, 2022-ben végül nyolc éves mélypontra került ez a mutató. A használt és új lakások viszonylag gyorsan és növekvő számban kerültek a piacra, hosszabbodott az eladási idő, egyre több ingatlant kínáltak nyomott áron, így nem csoda, hogy 6 százalékkal esett az átlagár. Főleg Arhusban volt ennél is nagyobb zuhanás, ott ugyanis most is sok új lakás épül, így a kínálat nagyon megugrott már tavaly és még inkább növekszik idén.

Az általában erősen tőkehiányos első lakásukat vásárlók – a magyar kivándoroltak túlnyomó része is ide tartozik  – még biztosan nem tartják elég alacsonynak az árakat, így akár 2-3 évvel is kénytelenek elhalasztani a vételt. Különféle internetes beszámolók alapján is tudható, hogy honfitársaink általában több évig bérelnek, s csak ezután merül fel egyáltalán, hogy vehetnének is. Persze ehhez biztos és jól fizető munkahely kell, lehetőleg nem egyetlen keresőre kell alapozni a kinti életet.

A CBRE nemzetközi ingatlan tanácsadó cég arra számít, hogy a bérleti piaci stabil marad, sőt, egyre többen akarnak majd inkább bérelni, mint vásárolni a magas kínálati árak miatt. Ez tehát megtámaszthatja, sőt kicsit növelheti is a bérleti díjakat, bár ez nem lesz jellemző azokra a városokra, ahol az elmúlt években túlkínálat alakult ki. 

A bérlőknek jó hír, hogy a kormány maga is igyekszik szabályozni a piacot. Tavaly ősszel egy rendeletben átmenetileg 4 százalékban maximálta a bérleti díjak éves indexálását, ez jóval alatta volt az akkori 9-10 százalékos inflációnak. Azóta a fent már jelzett 2-3 százalék közé esett az éves pénzromlási ütem, de még nem tudni, feloldják-e ezt az index-plafont.

Nézzük a bérleti díjakat!

Természetesen Koppenhága vezet, a numbeo.com adatai szerint a központban egy aprócska stúdiólakást havi 12-13 ezer dán koronáért lehet kivenni (1 korona=52 forint), viszont elég nagy a sáv, 9-16 ezer korona, nyilván ez függ a bútorozottságtól és a lakás elhelyezkedésétől, műszaki állapotától és felszereltségétől is. 

Az egyhálós lakásokat érdemes a külső kerületekben keresni, ott 9 ezer korona környékén kínálnak ilyeneket. A háromhálósakért viszont ott is elkérnek 15 ezer koronát, nem beszélve a központról, ahol ugyanekkora méretű otthont átlag 20 ezer koronáért lehet bérelni.

Sok külföldi – főleg diák – választja az ismertebb, nagyobb lélekszámú városokat, például Odensét vagy Arhust, de még Aalborgot is. Nekik arra kell felkészülni, hogy eleinte a központban található kislakások esetén 6-8 ezer koronát kell letenni havonta, de ha megelégszenek a külső körzetekkel, akkor kijönnek 4,5-6 ezer koronából is. A háromhálós lakások 20-40 százalékkal is többe kerülnek a jelentősebb településeken.

A Privátbankár Európai Lakásmonitor összes cikkét itt olvashatja.

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Sejti, hol lehet ötször olcsóbb egy lakás Budapesthez képest? Mutatjuk
Privátbankár.hu | 2024. október 10. 08:16
Folytatódott, és tovább gyorsult a lakásdrágulás szeptemberben, de azért nem mindenhol azonos mértékben.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Árhullám van Szegeden, de most a lakásoknál
Mester Nándor | 2024. október 9. 18:48
Csaknem 10 hónapja néztünk rá utoljára a szegedi és a környékbeli lakásárakra és a trend egyértelmű: a kínai autógyár meglódította azokat. Nőtt a kereslet, közben új lakás- és infrastrukturális beruházások is a felszínre kerültek – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Óriási a tét Münchenben: eurómilliárdokat terelhetnek át Budapestre
Mester Nándor | 2024. október 8. 15:00
Az intézményi szervezetek idén sem akartak túl sok pénzt költeni nálunk irodaházakra, raktárakra vagy kereskedelmi központokra, de a térség egészében sem, sőt, még az amúgy kevésbé sérülékeny nyugat-európai piacokon sem nagyon. A Deloitte azonban bizakodó. A hétfőn kezdődött müncheni Expo Real nemzetközi szakmai kiállításon a magyar beruházók igyekeznek felkelteni az érdeklődést a magyar projektek iránt.
Ingatlan Tovább drágulhatnak a lakások a kormány miatt
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 16:05
Hogyan reagált a kormány az Airbnb betiltását szorgalmazó terézvárosi népszavazásra? Mi lesz a hosszú távú lakbérekkel? Csökkenhetnek-e a lakásárak, ha kisebb lesz a káosz a főváros belső kerületeiben? Miért lesz áremelkedés ha sokan a nyugdíjra félretett megtakarításaikból akarják fedezni a lakásvásárlást? Ezekre a kérdésekre is válaszolt Mester Nándor felelős szerkesztő a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Ingatlan Bealkonyult a toronyházaknak Kanadában, jön az európai modell?
Mester Nándor | 2024. október 5. 18:33
Lakhatási válság van az észak-amerikai ország több nagyvárosában. A kormány most új programmal próbálkozik, egyelőre kevés sikerrel.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Őrült árak vannak Szigetszentmiklóson és nem tudnak csökkenni
Mester Nándor | 2024. október 2. 19:31
Budapest déli agglomerációjának egyes településein már a főváros külső körzeteiben jellemző házárakkal találkozunk. A fővárosból való kiáramlás és a távolabbi megyékből jövő beáramlás továbbra is erős ebbe a térségbe, ami felerősíti a keresletet, tovább emelve az árakat. Ugyanakkor a közlekedési infrastruktúra erős lemaradásban van, Érden és Szigetszentmiklóson a túlépítettség jelei láthatók, az önkormányzatok már adminisztratív eszközökkel korlátozzák a betelepülést.
Ingatlan Érkezik a pénzeső a lakáspiacra
Privátbankár.hu | 2024. október 1. 14:29
A lakáspiaci kínálat szeptemberben 1,2 százalékos növekedést mutatott az előző hónaphoz képest a piacra lépő lakásvásárlók miatt, de éves szinten 4 százalékos csökkenés tapasztalható. A kereslet viszont az elmúlt hónapban 17 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, augusztushoz viszonyítva pedig 6 százalékkal erősödött. A növekvő kereslet folyamatosan apasztja az elmúlt 2 évben felhalmozódott kínálatot is. Az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások jövő évi adómentes lakáscélú felhasználása. 300 milliárd forintot hozhat a lakáspiacra, ami tovább gyorsíthatja az ingatlanok drágulását, ezért még hitelből is érdemes lehet mielőbb lépni, tekintettel a lakásárak várható emelkedésére.
Ingatlan Harmadával nőtt az Appeninn bevétele 
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 26. 15:18
Az első félévben.
Ingatlan Budapesten már 6,2 millió forintos négyzetméteráron is van családi ház
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 26. 13:55
Természetesen Budán, de Zuglóban is akad nagyon drága villa.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Vesztesek az ártéri házak tulajdonosai?
Mester Nándor | 2024. szeptember 25. 18:55
Elvileg azt gondolhatnánk, hogy az árvizek pusztító hatással vannak az ingatlanárakra is. De a közvetítők szerint az elmúlt 25-30 évben ez nem következett be és a mostani árvíz utóhatása sem lesz ilyen. Az viszont biztos, hogy a vevőjelöltek jobban megnézik, mennyire strapabíró egy adott lakóingatlan az ártereken vagy az ahhoz közeli településrészeken – derül ki sorozatunk mostani részéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG