6p

Kezd magára találni az intézményi befektetési piac Európában, nem ritka, hogy egy tranzakcióban 5-6 ezer vagy ennél is több lakás cserél gazdát. Közvetlen térségünkben messze nincsenek ilyen számok, a különféle alapok inkább irodákat, raktárakat és telkeket vesznek. Magyarországon siralmasan alacsony az aktivitás, legfeljebb december legvégén lehet majd olvasni újabb adásvételekről.

Fontos hír volt pár hete, hogy a Magyarországon is ismert (elsősorban Matolcsy György jegybankelnök fia, Ádám ingatlanügyletei kapcsán – a szerk.) GTC Németországban mintegy 450 millió euróért hatalmas ingatlancsomagot vett, amiben parkolók és kereskedelmi egységek mellett 5165 lakás is van. A cég felújítja a lakásokat és egy részüket emelt áron értékesíti.

Nyugat-Európában nem ritka az ilyen adásvétel, a különféle alapok régóta adnak-vesznek egyszerre sok ezer lakást. Most azonban üzenetértéke is volt ennek a tranzakciónak, ugyanis az elmúlt másfél évben nagyon visszafogták magukat és inkább a kontinens középső és keleti országaiban nézelődtek, ahol viszont versenyezniük kell a helyi befektetőkkel.

Korai lenne hatalmas visszapattanásról beszélni a közép- és kelet-európai térségben. De az jó hír, hogy az ebben a régióban is tapasztalt 2023-as visszaesés megállt, sőt az idei első háromnegyed évben a befektetési volumen elérte az 5 milliárd eurót, ami éves szinten 24 százalékos növekedés. Az év végére pedig elérhetjük a 7-7,5 milliárd eurót, bár ez még így is körülbelül 30 százalékkal elmarad a 10 éves átlagtól.

Magyarországon eddig alig 180 millió euró értékben cseréltek gazdát kereskedelmi ingatlanok. A nemzetközi tanácsadók szerint azonban több adásvétel is előkészületben van és várhatóan még idén lezárulnak, így akár 400 millió euróra is felmehet a végösszeg. Természetesen aki követi a hazai fejleményeket, annak ez a szám édeskevés, a Covid előtti jó években bőven egymilliárd euró feletti éves értékek voltak, egy-két évben alulról súroltuk a kétmilliárd eurót.

Takács Ernő, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) elnöke november végén, az Ingatlanfejlesztés napja alkalmából lapunknak megerősítette, hogy figyelembe véve az előkészítés alatt álló 400-500 millió eurónyi tranzakciókat, az idei eredmények 10-15 százalékkal is túlszárnyalhatják a tavalyit. Szerinte a folytatódó monetáris lazítás az USA-ban és Európában újabb lendületet adhat a piacoknak. 

A BDO Corporate Finance szakértői szerint Magyarországon jövőre az ipari-logisztikai szektor a fővárosban és a nagyobb városokban is folytatja terjeszkedését, idén a második félévben 340 ezer négyzetméter új terület átadása várható. Ez a dinamikus kínálatbővülés egyértelmű túlkínálati kockázat, ami a kihasználatlansági ráták emelkedéséhez vezethet. Éppen ezért azok számára, akik a piac ezen részére terveznek befektetni, célszerű figyelni a bérleti díjak alakulását és az új fejlesztésekre érkező keresletet.

Térségünkben azonban az elemzők meglehetősen borúlátóan ítélik meg a következő 2-3 évet. Például Silviu Pop, a Colliers CEE és Románia kutatási igazgatója így kommentálta a helyzetet: „Donald Trump győzelmével aggályok merültek fel Európában, mert sokak szerint visszatérhet a 2016-2020 közötti politikájához. Ez negatív hatással lehet Nyugat-Európára, különösen Németországra, amely térségünk legnagyobb exportpartnere, tavaly a kivitel 27 százalékát tette ki. Tőkekiáramlásra és az eurózóna iránti megnövekedett kockázati várakozásra számíthatunk, ami bizonytalanságot jelenthet Közép-Európa gazdaságaira és a helyi eszközök kockázati tényezőire is. Trump geopolitikai irányvonalának egyértelművé válása 2025 elején kulcsfontosságú lesz.”

Az látható, hogy az átárazásnak hívott árcsökkentés már elkezdődött több térségbeli országban. Régiónkban az elmúlt 18 hónapban kisebb volt a korrekció, mint Nyugat-Európában, ami lassabb helyreállást von maga után
Az látható, hogy az átárazásnak hívott árcsökkentés már elkezdődött több térségbeli országban. Régiónkban az elmúlt 18 hónapban kisebb volt a korrekció, mint Nyugat-Európában, ami lassabb helyreállást von maga után
Fotó: Privátbankár/Mester Nándor

Lengyelországot – mérete és elhelyezkedése miatt – mindig kiemelt figyelem övezi. Idén az első kilenc hónapban is messze a legtöbb pénzt ott költötték a befektetők, a teljes volumen 55 százalékáról van szó. A két legnagyobb üzletet is ott ütötték nyélbe, mindkettő az ipari ingatlanok piacán történt. De nem minden ország lehet boldog, hiszen például Szlovákia 63 százalékos csökkenést produkált 2023 azonos időszakához képest. Ugyanakkor Románia egyre jobban feljön, a korábban kissé elhanyagolt országot kezdik felfedezni a hazai és nemzetközi alapok, ott 190 százalékos volt a növekedés az első háromnegyed évben.

Az egyes részterületeket nézve megállapítható, hogy az irodaházak még mindig vezetnek, a teljes elköltött összeg 29 százalékát tették ki. Szinte ugyanennyi jutott a még mindig sztárnak számító ipari és logisztikai ingatlanokra és erősen feljött a kiskereskedelmi szektor, amely 26 százalékkal részesedett. Egyelőre lemaradásban van a hotel- és a lakásszektor.

Nagy változásokat látni a pénzek származási helyét tekintve. Erősödőben van az a trend, hogy a közép-európai országokban működő intézményi befektetők és most már ingatlanfejlesztők is elhagyják a hazájukat. A teljes közép- és kelet-európai befektetési volumen 30 százalékát például cseh befektetők tették ki, ők a mi térségünkben és Nyugat-Európában is bevásároltak. Egyre aktívabb néhány magyar ingatlanos cég is, például a Wing, a Futureal vagy a B+N Referencia. Ingatlanok vásárlása helyett ezek a társaságok jobbára cégek felvásárlásával terjeszkednek térségünkben és a kontinens déli és nyugati országaiban.

2025-re óvatos optimizmus figyelhető meg, mivel az árak stabilizálódni látszanak, és az Európai Központi Bank várható kamatcsökkentései ösztönözhetik a piaci aktivitást. Azonban a tranzakciós volumenek szélesebb körű helyreállása várhatóan csak 2025 harmadik vagy negyedik negyedévére várható – vélekedett több nagy tanácsadó cég az elmúlt hetekben lezajlott nemzetközi ingatlanos fórumokon.

Abban minden elemző egyetért, hogy a régió gazdasági növekedése (tekintettel Németország jelenlegi recessziójára), az árak stabilizálódása és az intézményi tőke visszatérése legkorábban  2026-ra jelez előre kedvezőbb piaci feltételeket. A jelenlegi tranzakciók az értéknövelt és opportunista stratégiákra összpontosítanak, különösen az újraárazott szektorokban, bár jelentős árazási különbségek maradnak, különösen a logisztikai szegmensben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Több mint 200 százalékkal drágultak a hazai lakások 2010 óta
Privátbankár.hu | 2025. január 10. 14:51
 Észtország mellett nálunk nőttek a legjobban a lakásárak az elmúlt 14 évben az EU-ban.
Ingatlan Idén beleugrana a lakásvásárlásba? Erre készülhet
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 15:49
Várhatóan 2025 sem lesz unalmas év a magyar ingatlanpiacon, hiszen egy sor tényező élénkítheti tovább a kínálatot és a keresletet. A szakemberek a forgalom további bővülésére és az árak emelkedésére számítanak idén is a lakáspiacon, az új intézkedések között szinte mindenki megtalálhatja a számára kedvezőt. Az OTP Ingatlanpont azt igyekezett összegyűjteni, hogy melyik program kinek lehet előnyös, mire számíthatnak az eladók, a vevők, a bérlők és a lakásfelújítók 2025-ben.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Érdemes 41 milliót adni egy garázsért?
Mester Nándor | 2025. január 8. 19:02
A 2024-es év elején meglódultak a garázsárak, majd nyártól megakadt a lendület, de a sokéves trend drágulást mutat. A fővárosban zárul az olló az átlagos méretű és nem kiemelkedő elhelyezkedésű ilyen ingatlanok árát tekintve, de ha nagy méretű és még tároló is jár hozzá, akkor 30-40 millió forintot is elkérnek érte – derül ki sorozatunk jubileumi, századik részéből.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Üdülő 1,5 milliárdért, maradhat?
Mester Nándor | 2025. január 1. 16:55
Legek jönnek 2024-ből. Megnéztük, hol ért vagy ér a legtöbbet egy családi ház, egy téglalakás, egy üdülőház, egy telek, egy raktár és egy garázs. Hoteleket, plázákat, irodaházakat és mezőgazdasági területeket nem vizsgáltunk, azok külön csoportot képeznek. Legtöbbször kínálati adatok álltak rendelkezésre és biztos, hogy nem teljes a kép, mert egyes tranzakciók nem jelennek meg a digitális térben, erre vigyáznak az eladók, a vevők és ügyvédeik. Ettől függetlenül érdemes böngészgetni, de vigyázat, nagy számokkal dolgoztunk!
Ingatlan Az ingatlanpiac tényleg repülőrajtot vehet januárban? Erős évre számít a Duna House
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:23
Jövőre több tényező miatt is még jobban felpöröghet az ingatlanpiac.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Robbanás lesz Kecskeméten, mert Lázár János is úgy akarja
Mester Nándor | 2024. december 18. 19:21
Lázár János építési és közlekedési miniszter november végén Kecskeméten is tudott nagyot ígérni: utakat szélesítenek (főleg a Mercedes gyárhoz vezetőket), intermodális pályaudvart alakítanak ki a vasútállomás felújításával párhuzamosan és befejeznek néhány más infrastrukturális építkezést. Nincs új a nap alatt, ezeknek a mintegy 600 milliárd forintos beruházásoknak egy része évek óta zajlik vagy előkészítés alatt van, a miniszter csak felmelegítette ezeket. Az viszont biztos, hogy szinte mindegyik hatással lesz az ingatlanpiacra.
Ingatlan Feltámadás előtt az Adventkor tömött európai outlet centerek
Mester Nándor | 2024. december 12. 15:21
A beruházók elindíthatnak néhány új projektet, az üzemeltetők között nagy mozgásokat látni.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Sok pénzbe kerül a gazdagréti panel karácsonyra
Mester Nándor | 2024. december 11. 19:21
Budapesten a panelekért fizetett négyzetméterár a tavalyi átlaghoz képest idén 13 százalékos drágulást mutat (790 ezer forint/négyzetméter), a panellakásra fordított átlagos összeg pedig megközelítette a 42 millió forintot. A slágerlakótelepek lakásainál a milliós négyzetméterár sem ritka. Röviddel az év vége előtt mi a budai oldalon néztünk körül.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kandallós házakban Budaörs verhetetlen a nyugati agglomerációban
Mester Nándor | 2024. december 4. 18:47
Mintegy 750-800 családi házból válogathatunk a Budapestet nyugatról határoló települések félkaréjában. Régóta célpontok ezek, a túlépítettség többüknél már feszítő. Magas áruk miatt csak kevesen engedhetik meg maguknak, hogy ott telepedjenek le, viszont akik megtehetik ezt, szívesen költenek ma még extrának számító műszaki megoldásokra, amelyek felértékelik az ingatlanukat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Szokatlan helyen húzza meg magát a Budapestre költözött vizes sportok nemzetközi szövetsége
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 11:11
Idén januárban a Dunamelléki Református Egyházkerület 1,4 milliárd forintos belvárosi ingatlant kapott az államtól új központjára, ám most érdekes módon mégis a World Aquatics, az úszás és a medencés sportok világszövetsége költözött be átmenetileg. Azt, hogy a két szervezet hogy talált egymásra, egyelőre nem lehet tudni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG