7p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ősz elejei második albérletkeresési hullám idején ismét érdemes elgondolkozni azon, hogy mi éri meg jobban: lakást bérelni vagy esetleg vásárolni. Vannak olyan városok, ahol csökkent a fedezetiidő-táv, így mondjuk az egyik szoba bérbeadásával szerzett jövedelmet is beszámítva öt évnél hosszabb bérlet helyett jobban járhatunk, ha megvesszük az adott lakást.

Lapunk ebben a sorozatban és ezen kívül is rendszeresen beszámol a lakásárak változásáról és a lakásbérleti piac hullámzásairól is. Ezekből a beszámolókból látszik, hogy az utóbbi tíz évben ugyan szinte folyamatosan és erősen nőttek a bérleti díjak és a lakásárak is, de ez olló inkább nyílt, semmint zárult a lakásárak javára, így az úgynevezett fedezetiidő-táv hosszabbodott. Ezt a kifejezést alkalmazzuk akkor, ha arra vagyunk kíváncsiak, hogy mennyi évet kell minimum eltölteni a lakásban a vásárlás és a bérlés költségeinek kiegyenlítődéséhez. 

Sok szempontot kell figyelni és mindig kellenek kompromisszumok is, bármit is választunk
Sok szempontot kell figyelni és mindig kellenek kompromisszumok is, bármit is választunk
Fotó: Pixabay

A második albérletkeresési hullámban sem a diákok, hanem inkább a pénzügyi hátteret adó szülők kerülnek igazi döntési helyzetbe. Azt kell kisakkozniuk, hogy – beszámítva a minimális diákéveket – mennyi ideig fog az adott ingatlanban lakni az egyetemista vagy főiskolás gyermekük. Van-e reális esély, hogy abban a városban, ahova jelentkezett, a későbbiekben legalább 2-3 évig dolgozhat, így tovább lakhat a választott otthonban. Természetesen nem mindegy, hogy mekkora hitelterhet vesznek a nyakukba, mert a kölcsön az költség, rontja a megtérülést. Igaz, ha fix kamatozású hitelt vesznek fel, akkor nem érheti őket meglepetés.

Manapság elterjedt gyakorlat, hogy mondjuk egy budapesti egyetemre felvett diák szülei inkább két-, de az is lehet, hogy háromszobás lakást vásárolnak. Azzal számolnak, hogy legalább egy szobát kiadnak egy évfolyamtársnak, továbbá feltételezik, hogy a vidékinél amúgy is több lehetőséget adó budapesti munkaerőpiacon a gyerek az egyetem 4-5 éve után talál magának állást, így még hosszabb ideig lakhat a lakásban, közben pedig az ingatlan értéknövekedése is neki kedvez. A szobakiadásból általában kifizethető a hitel, de ha két szobát is sikerül kiadni, akkor már pozitív a mérleg. Egyetlen szobáért manapság 40-60 ezer forintot is elkérnek. Viszont számolnia kell a bérbeadónak azzal a kockázattal, hogy a diákok nem fognak 2-3 évre szerződni, ehelyett általában csak egy évet vállalnak be, sőt, újabban a nyári hónapokra nem akarnak szerződni, tehát csak 10 hónapot fognak fizetni.

A vásárlás és a bérlet szempontjai

  • lakásárak és azok várható változása
  • bérleti díjak és azok várható változása
  • hitelfelvételi lehetőségek és díjak
  • időtáv
  • felértékelődési potenciál
  • alternatív befektetések költségei és hozamai
  • ügyvédi díjak
  • illeték
  • felújítási költségek
  • adók

Több bank rendszeresen végez felméréseket és vizsgálatokat arról, hogy miként változnak a fedezetiidő-távok. Így tett legutóbb az MBH Jelzálogbank is. Megállapították, hogy a fővárosi helyszíneken 8,4 év számított a legkedvezőbb számnak a 15. kerületben, míg számos kerületben bőven 20 év felett mozgott a fedezetiidő-táv. A vidéki egyetemi városokban Debrecen áll az élen, ott mindössze 7,8 évet rögzítettek, de például Szeged esetében meghaladta a 20 évet. Könnyebb helyzetben vannak azok, akik legalább a lakás egyik szobáját szeretnék a vásárlás után másnak bérbe adni, számukra a fedezetiidő-távok Budapesten 3,9 és 12,7 év között mozogtak. Öt év alatt maradt az időtáv például a 7., a 8., a 13., és a 15. kerületekben. 

A fenti időtávok megállapításánál a szakmai számításokat és szempontokat vették figyelembe. Egy 40 négyzetméteres lakást vettek alapul, a vételár felét tízéves futamidejű, 6,9 százalékos THM-es (ez a hitel összes költségét jelző mutató - a szerk.) hitelből fizették. Ehhez hozzátesszük, hogy vannak természetesen egyszeri költségek is a vételnél, ami nincs bérléskor. Mindenképpen kell 4 százalékos illetéket fizetni, kivéve, ha valaki az első lakását veszi, mert akkor csak 2 százalék ez a teher. Maga a hitelfelvétel adminisztrációs díja is legalább a vételár 1 százaléka, ugyanekkora lehet az amortizáció és a biztosítás is, ráadásul, ha használt lakást vásárolnak, akkor ott a felújítás a vételár 4-5 százaléka is lehet.

A bevételként elkönyvelt szobakiadásnál általában azt veszik figyelembe, hogy a díj az egész lakásra vonatkozó normál bérleti díj 30-35 százaléka. Fontos még, hogy mekkora inflációt és lakásdrágulást feltételezünk. Többé-kevésbé szakmai konszenzus van most abban, hogy a következő öt évre 3-4 százalékos inflációval és legfeljebb 4 százalékos lakásdrágulással lehet számolni. Ez tehát egy sereg feltételezés, de ezek a paraméterek kellenek ahhoz, hogy nagyjából összevethetők legyenek a bérlet és a vásárlás sokéves költségei.

A vásárlás egy hosszabb távú elköteleződést jelent, ami bizonyos kockázatokkal jár, hiszen a pénzt nem olyan egyszerű kivonni belőle. Például, ha a fiatal félbehagyja a tanulmányait, akkor gondoskodni kell a vásárolt ingatlanba beköltöző bérlőről. A bérlésnél más nehézségek merülnek fel, egyrészt minden évben meg kell találni a megfelelő bérleményt, másrészt számolni kell például az emelkedő bérleti díjakkal.

Tavalyhoz képest némileg javultak a lehetőségei az egyetemista gyermeküknek saját lakás vásárlását tervezőknek. A hitelkamatok például megindultak lefelé, ugyanakkor a korábbi évekhez képest még mindig magas szinten állnak, emellett az állampapírhozamok is magasnak számítanak, melyek összességében emelik a vásárlás költségeit a bérléshez képest.

De ne gondoljuk, hogy a bérleti díjat olyan könnyű lesz kifizetni az egyetemi évek alatt. Minden forrás azt mutatja, hogy egy kisebb lassulás után továbbra is emelkedő pályán vannak a díjak. Egy augusztus végi vásárlási vagy bérlési döntéshez jó tudni, hogy Budapesten már nettó 260 ezer forint a havi átlag. A legnagyobb kínálatot nyújtó kerületek sorát a 11. vezeti, 270 ezer forintos átlagos díjjal, mögötte a 13. áll, 250 ezer forinttal, a bronzérmes a 8. lett, 239 ezer forinttal. 

A KSH-ingatlan.com lakbérindexe szerint júliusban Budapesten belül eltérő mértékben nőttek a lakbérek. A budai hegyvidéki kerületekben (1.; 2.; 12.) látott júliusi 0,8 százalékos havi drágulással szemben a többi budai városrészben, a 3., a 11. és a 22. kerületben összesítve 3 százalékkal emelkedtek az átlagos lakbérek. A pesti oldalon a külső kerületekben volt a legjelentősebb bérletidíj-emelkedés, havi szinten 2,8 százalékot tett ki. 

Az egyetemeknek helyet adó városaink drágasági versenyét Debrecen vezeti, havi 230 ezer forinttal, majd Győr következik, 190 ezer forinttal, Szegeden 160 ezer, Pécsett 150 ezer forint, míg Miskolcon viszonylag alacsony, csak 110 ezer forint körüli az átlag. 

Fontos megjegyzés: A lakóingatlanok esetében a szakemberek a legtöbbször az úgynevezett piaci összehasonlító módszert alkalmazzák. Itt egyebek mellett az elhelyezkedést, a típust, a méretet, a műszaki állapotot, a hasonló paraméterekkel bíró ingatlanok lezárult tranzakciója során kialakult árat (és nem a kínálati/hirdetési árat), az értékesítési időpontot, a megközelíthetőséget, a fizikai és szociális infrastrukturális ellátottságot, a finanszírozottsági adottságokat (hitelek, jelzálog), a tulajdonjogi hátteret és a hasznosítási lehetőségeket veszik figyelembe. 

Lehetnek kevésbé számszerűsíthető tényezők is. Ilyen például az, hogy ha eladók vagyunk és tudjuk, hogy az adott környéken jelentős fejlesztések lesznek, új áruház, szabadidőközpont, iskola, park, elkerülő út lesz mondjuk 3 éven belül vagy ellenkezőleg: kiderül, hogy elmaradnak ezek a beruházások, esetleg lebontanak használaton kívüli ingatlanokat. 

------------
Az ebben a cikkben megjelölt ingatlanértékek közelítőek, nem helyettesítik a hivatalos értékbecslést és nem képezhetik semmilyen jogügylet alapját. Az értékek megjelölésénél és az értékmódosító tényezőknél az értékbecslési szakma által elfogadott általános szempontokat vettük figyelembe, azzal a megjegyzéssel, hogy minden egyes ingatlannal kapcsolatban felmerülhetnek más körülmények is, amelyek befolyásolhatják annak értékét. 

A Mennyit ér az ingatlanom? sorozat többi cikkét itt olvashatja

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Budapest csaknem fele már millió fölött
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 16:31
Az ingatlan.com augusztusi lakásárindexe szerint országosan és havi szinten alig változtak az árak, éves összevetésben viszont tovább gyorsult az ingatlanok drágulása.  A legtempósabb árnövekedés havi szinten a budapesti agglomerációban történt, ennek ellenére a Pest vármegyei éves drágulás a legkisebb a többi régióhoz képest. A legnagyobb éves felértékelődést továbbra is a Debrecent magában foglaló észak-alföldi régió mutatja. A VI. kerületi lakáspiacot már megcsapta az Aibnb-tiltásának a szele, mert a prémium minőségű ingatlanok kínálata nőtt, az áruk viszont csökkent. Tizenegy budapesti kerület szerepel a fővárosi aranycsapatban. Szeptember közepén ugyanis ezekben a városrészekben legalább 1 millió forintba kerülnek az átlagos négyzetméterárak.  A vármegyeszékhelyek között pedig öt olyan van, ahol 700 ezer forintot meghaladó szinten járnak az átlagos négyzetméterárak.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Tévedés túlértékelni az Airbnb szerepét Terézvárosban
Mester Nándor | 2024. szeptember 11. 18:54
Pár nap múlva kiderül, hogy mi lesz az Airbnb-szavazás eredménye a VI. kerületben. Ha a teljes tiltás kap többséget, akkor egy időre elvándorolhatnak a befektetők, de ez hosszú távon megfordulhat, egy nyugodtabbá váló környékre jöhetnek a hosszú távú bérletre utazó társaik. Kisebb üzlet, de kisebb a kockázat is - derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Unalmasak a hagyományos irodák? Van más is
Mester Nándor | 2024. szeptember 7. 14:58
Újabb ilyen központ nyílt Budapesten a közelmúltban, ami azt jelzi, hogy növekszik az egy épületben többféle irodahasználatra alkalmas terek aránya Magyarországon is. Külföldön már tőzsdei cégek is a bérlők között vannak, nálunk ez még várat magára. A zöld szempontok nagyobb arányú figyelembevétele azonban itthon is gyorsíthatja ezt a folyamatot.
Ingatlan Három ingatlanos hatása lehet a terézvárosi Airbnb-szavazásnak, az egyik sokaknak fájhat
Mester Nándor | 2024. szeptember 5. 15:04
Nagyon nem mindegy, milyen eredmény születik, részleges, vagy teljes tiltás vagy valamilyen köztes rendelkezés. Az sem mellékes, hogy mit lép a kormány, lesz-e az önkormányzatinál magasabb szintű kormányrendelet. Egy biztos: az ingatlanpiacot vastagon érinti, és nem csupán Terézvárosban. A befektetőket akár külföldre is terelheti.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Luxusvillám van, hova lőjem be az árat?
Mester Nándor | 2024. szeptember 4. 18:53
Magyarország követi a nyugati tempót és viszonylag gyorsan változnak a lakóingatlanok vásárlóinak preferenciái az egyes piaci szegmensekben. Ezt részben a technológia is segíti, ugyanakkor a lakások, házak vagy villák értékét a gazdasági szempontok mellett pszichológiaiak is befolyásolják – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Spanyol bevásárlóközpontot vett a magyar Gestor
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 4. 15:56
A magyar magántulajdonban lévő ingatlanbefektető és vagyonkezelő cég megvásárolta a Portal Mediterraneo Retail-Parkot. A tranzakcióban a Savills járt el közvetítőként.
Ingatlan Nem csökkenti az ingatlanárat és a bérleti díjat az Airbnb korlátozása - állítja egy elemzés
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 2. 19:09
A Felelős Szálláskiadók Szövetségének kutatása szerint egyetlen általuk vizsgált nagyvárosban sem csökkentek az ingatlanárak és bérleti díjak az Airbnb szigorú korlátozása után, és még a drágulás mértéke sem lassult.
Ingatlan Újabb raktárakat épít a belga beruházó Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 2. 14:16
Mintegy 15 ezer négyzetméternyi fejlesztés indult el.
Ingatlan Londonban vége egy korszaknak – és ennek sokan örülnek
Mester Nándor | 2024. szeptember 1. 18:33
Sokkal kevesebb luxuslakás épül, mint az elmúlt évtizedben.
Ingatlan Nőtt az árbevétel, de esett a profit a Duna House-nál
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 30. 10:21
Az ingatlanbefektetési tevékenység tekintetében viszont még az árbevétel is komoly visszaesést mutatott a cég idei második negyedéves beszámolója alapján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG