5p

Alig akarnak új beruházást indítani a fejlesztők. A bérleti szerődéseknél nagyon fontos lett az üzemeltetési költség. A bérlők közül sokan még mindig gondolkodnak, hogy mennyi legyen az otthoni és a benti munkavégzés aránya.

Lassan minden irodaházi bérlőt elérnek a magasabb üzemeltetési díjak. Mindegy, hogy valaki épp nem régen újította meg a bérleti szerződését vagy lejáróban van a megállapodása, azzal fog találkozni, hogy az irodaház üzemeltetője áthárítja a neki durván megemelkedett költségeket.

Jövőre adják át az irodáknak és hoteleknek is helyet adó Liberty komplexumot. Fotó: WING
Jövőre adják át az irodáknak és hoteleknek is helyet adó Liberty komplexumot. Fotó: WING

Kérdés, hogy mi lesz a reakciója a cégeknek erre. Vannak olyan hangok, hogy a rezsicsökkentés végével az irodai munkavégzés még azok számára is vonzóbbá válhat, akik eddig folyamatosan otthonról dolgoztak. Az biztosnak tűnik, hogy a következő hónapokban azonban nemcsak a munkavállalók, hanem a munkáltatók is igyekeznek majd csökkenteni az energiafelhasználásukat, így az energiahatékony irodaházak felértékelődnek. A szolgáltatott irodák iránt is várhatóan megnövekszik a kereslet, mivel a bérleti díjba foglalt üzemeltetési költségek révén pénzügyileg stabilabb lehetőséget tudnak nyújtani a bérlőknek – derül ki a New Work elemzéséből.

Az otthoni munkavégzés magasabb energiafogyasztást eredményez, különösen akkor, amikor a home office fűtésére vagy hűtésére van szükség. A közelmúltig a munkavállalók ritkán törődtek a növekvő energiaárakkal, mivel a bérek jellemzően növekedtek, a rezsiszámlák összege pedig nem nagyon változott.

Bárhogyan is alakuljon a közeljövő, az már most érzékelhető, hogy sok vállalkozás vezetője erősen elgondolkodik azon, hogy érdemes-e máshová, alacsonyabb üzemeltetési költséggel működő irodaházba költözni. Természetesen vannak ilyenek szép számmal, sőt, a tervek szerint újakat is átadnak, igaz, nem sokat  a következő 1-2 évben. Érdemes már most lekötni ezeket, a gyakorlat szerint a költözési döntést általában a tényleges költözés előtt egy évvel szokták meghozni, most pedig a bérlők vannak nyeregben.

Épp a napokban adták át a TriGranit új irodaházának, a Millennium Gardensnek az első ütemét a Millenniumi Városközpontban. Az ingatlan 21 600 négyzetméternyi bérterületet kínál. Jól halad az Atenor Baker street fantázianevű építkezése is a Hengermalom útnál és nagy erőkkel folytatódik a Property Market által vitt irodapark a BudaParton. Új beruházások azonban nem indulnak, túl kockázatos mostanában ez részben a kereslet visszaesése, valamint a megdrágult kivitelezési és hitelezési költségek miatt.  

Most az elmúlt évtizedet nézve talán a legnehezebb megbecsülnie egy bérlőnek, hogy pontosan mekkora területre van-lesz szüksége. Többen már most csökkentik a bérelt terület nagyságát, mások pedig arra ösztönözhetik a dolgozókat, hogy csökkentsék saját energiafogyasztásukat. 

Egy másik lehetőség a munkáltatók számára, hogy alkalmazottjaik egy részét vagy egészét szolgáltatott vagy flex irodákba költöztetik. A flex irodákban a hagyományos irodaházakhoz képest rugalmasabbak a bérleti feltételek, a közüzemi költségeket a bérleti díj tartalmazza (ellentétben a hagyományos irodaházakkal). Még ha a flex irodák üzemeltetői kénytelenek is emelni a díjaikat, hogy megbirkózzanak az emelkedő energiaárakkal, az ezeket választó bérlők nagyobb biztonsággal tervezhetnek előre – véli több szakértő.

A budapesti irodapiac egyik nagy híre volt a héten, hogy az Immofinanz eladta a hat épületből álló, mintegy 124 ezer négyzetméternyi bérterületű irodaportfólióját az S IMMO cégnek. Az osztrák eladó továbbra is jónak tartja az első osztályú irodaházak piacát nálunk, de inkább a térség kiskereskedelmi és irodai ingatlanjaiból szeretne válogatni. Van eladó jó pár a környező országban, különösen a kereskedelmi parkok lehetnek érdekesek, mert a válságos időkben is kiváló hozammal működtek.

A bérlők ugyan nem látnak belőle semmit, de az irodaházak üzemeltetője sokat tehet a folyamatos működésért. Még a fűtési szezon előtt ellenőrizni kell a teljes fűtési rendszert. Fontos a biztonsági szempontok szem előtt tartása mellett elvégezni a kazánok, gázégők ellenőrzését, a hálózat, a hőleadók átvizsgálását, a szelepek átmozgatását és az esetleges szűrőcseréket – emlékeztetett az ICON Real Estate. 

A cég felhívta a figyelmet, hogy az ablakok, ajtók esetében is fontos az időszakos karbantartás, ellenőrzés. Lényeges a zárszerkezetek, a szigetelések ellenőrzése, szükség szerinti javítása. A megfelelő izoláció sokat javíthat a fűtés hatékonyságán és ezáltal jelentős mértékű megtakarítást eredményezhet a költségekben. 

A téli időszakban már jelentősen ronthatja a komfortérzetet egy beázás, amelyet okozhat egy eltömődött eresz vagy egy sérült tetőelem, érdemes ezek karbantartását, javítását még az ősz elején elvégezni. Hasonlóképpen fontos a szigetelés esetleges sérüléseivel, hibáival idejekorán foglalkozni. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Robbanás lesz Kecskeméten, mert Lázár János is úgy akarja
Mester Nándor | 2024. december 18. 19:21
Lázár János építési és közlekedési miniszter november végén Kecskeméten is tudott nagyot ígérni: utakat szélesítenek (főleg a Mercedes gyárhoz vezetőket), intermodális pályaudvart alakítanak ki a vasútállomás felújításával párhuzamosan és befejeznek néhány más infrastrukturális építkezést. Nincs új a nap alatt, ezeknek a mintegy 600 milliárd forintos beruházásoknak egy része évek óta zajlik vagy előkészítés alatt van, a miniszter csak felmelegítette ezeket. Az viszont biztos, hogy szinte mindegyik hatással lesz az ingatlanpiacra.
Ingatlan Feltámadás előtt az Adventkor tömött európai outlet centerek
Mester Nándor | 2024. december 12. 15:21
A beruházók elindíthatnak néhány új projektet, az üzemeltetők között nagy mozgásokat látni.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Sok pénzbe kerül a gazdagréti panel karácsonyra
Mester Nándor | 2024. december 11. 19:21
Budapesten a panelekért fizetett négyzetméterár a tavalyi átlaghoz képest idén 13 százalékos drágulást mutat (790 ezer forint/négyzetméter), a panellakásra fordított átlagos összeg pedig megközelítette a 42 millió forintot. A slágerlakótelepek lakásainál a milliós négyzetméterár sem ritka. Röviddel az év vége előtt mi a budai oldalon néztünk körül.
Ingatlan Egyszerre ötezer lakást is lehet venni – na, vajon hol?
Mester Nándor | 2024. december 7. 16:51
Kezd magára találni az intézményi befektetési piac Európában, nem ritka, hogy egy tranzakcióban 5-6 ezer vagy ennél is több lakás cserél gazdát. Közvetlen térségünkben messze nincsenek ilyen számok, a különféle alapok inkább irodákat, raktárakat és telkeket vesznek. Magyarországon siralmasan alacsony az aktivitás, legfeljebb december legvégén lehet majd olvasni újabb adásvételekről.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kandallós házakban Budaörs verhetetlen a nyugati agglomerációban
Mester Nándor | 2024. december 4. 18:47
Mintegy 750-800 családi házból válogathatunk a Budapestet nyugatról határoló települések félkaréjában. Régóta célpontok ezek, a túlépítettség többüknél már feszítő. Magas áruk miatt csak kevesen engedhetik meg maguknak, hogy ott telepedjenek le, viszont akik megtehetik ezt, szívesen költenek ma még extrának számító műszaki megoldásokra, amelyek felértékelik az ingatlanukat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Szokatlan helyen húzza meg magát a Budapestre költözött vizes sportok nemzetközi szövetsége
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 11:11
Idén januárban a Dunamelléki Református Egyházkerület 1,4 milliárd forintos belvárosi ingatlant kapott az államtól új központjára, ám most érdekes módon mégis a World Aquatics, az úszás és a medencés sportok világszövetsége költözött be átmenetileg. Azt, hogy a két szervezet hogy talált egymásra, egyelőre nem lehet tudni.
Ingatlan Sírhatnak az építészek? A robotok elveszik a munkájukat?
Mester Nándor | 2024. november 30. 10:33
A mesterséges intelligencia (MI), a robotok és más nem hagyományos eszközök az építészeti tervezésbe is beszivárogtak. Kell-e félnie ezektől a szakmának? Még nem tudni, de nem sok jót sejtet nekik, hogy a digitális új hullám szélvészgyors, még csak kevés helyen oktatják az új megoldásokat, pedig már itt lenne az ideje.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Már nem olcsó a Wekerle sem
Mester Nándor | 2024. november 27. 18:47
Önálló életet él Kispesten belül az 1925-ben befejezett, majd 1950-ben a fővároshoz csatolt Wekerletelep, ahol anno 1007 ház épült 4412 lakással. A szigorú átalakítási vagy felújítási előírások behatárolják az ingatlantulajdonosok mozgásterét és befolyásolják a lakások értékét. A negyed ugyanakkor profitál abból, hogy a helyi önkormányzat masszív infrastrukturális és intézményfelújításokat végez már évek óta, a közlekedés javult, a telephez közel nagy bevásárlóközpont működik – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Ingatlant vásárolna befektetési céllal? Kiszámolták, mire számíthat
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:28
Több százalékponttal nőttek a lakáspiaci hozamok Magyarországon 2023-hoz képest, és bár Budapesten némileg magasabbak, a vidéki városokban is kedvezően alakult az elérhető nyereség.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Bombaerős lesz Budafok és még viszonylag olcsó is
Mester Nándor | 2024. november 20. 18:58
Idén az első 9-10 hónapban a négyzetméterárak átlagosan 9-10 százalékkal emelkedtek a budai kerületekben. Ezen belül a városrész északi és déli része vitte a prímet, Óbudán 20, Újbudán 15 százalékos volt a drágulás 2023 azonos időszakához képest. Mi most a XI. és a XXII. kerületet, két szomszédos körzetet vizsgáltuk meg és jelentős eltéréseket találtunk.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG