A kormány szerdán jelentette be: 10 milliárdos kerettel indul társasházi energetikai pályázat, amelyen már nem csak panelházak vehetnek részt. A legnagyobb házak ebből a körből kimaradnak, a 60 lakásosnál kisebb társasházakban 350-650 ezer forint juthat egy-egy lakásra, amit megújuló energiát használó rendszerek kiépítésére is lehet használni. Részletek >>
Ennyiből tényleg fel lehet újítani a lakást
A pályázat meghirdetése örvendetes, miután igen jelentős érdeklődés mutatkozik a lakásszövetkezeti, társasházi körből állami támogatású, energiahatékonyságot segítő pályázatok iránt - közölte a Privátbankár.hu megkeresésére a Lakásszövetkezetek és Társasházak Országos Szövetsége (LOSZ) elnöke, Farkas Tamás.
A pályázati kiírás tervezete a kormany.hu-n már megjelent >> |
A most megismert pályázat kiírási keretösszeg összességében 20 milliárd forint értékű energiahatékonysági beruházás megvalósítását teszi lehetővé. Azt egyelőre nem tudni, hogy a pályázók a pályázati keret terhére tudják-e elvégezni az épületenergetikai tanúsítást vagy erre külön forrást kell biztosítaniuk; mindenesetre a LOSZ megítélése szerint a lakásonként igénybe vehető forrás elegendő lesz egy olyan beruházáshoz, amelyik - összhangban az NFM céljaival - két kategóriával javítja az energetikai besorolást.
Rögtön elavult lesz a felújított lakás?
Az épületenergetikai és energiahatékonysági EU-s elvárásoknak a korábbi és jelenleg is folyamatban lévő pályázatkiírások nem tudnak teljes körűen megfelelni, mivel a hazai épületfizikai jellemzőket szabályozó rendelet még jóval elmarad a nyugat és észak-európai országokban ismert előírásoktól. A LOSZ szerint ezért mindenekelőtt ezeket a hőtechnikai és energetikai épületfizikai jellemzőket kellene korszerűsíteni, mert ezzel elkerülhetővé válna az, hogy a ma ismert pályázati lehetőségek alapján felújított épületek egy vagy két évvel később megjelenő, jóval szigorúbb elvárásoknak meg már nem felelnek meg.
Tény azonban, hogy az elmúlt 5-8 évben kiírt energia megtakarítást célzó központi pályázatok így is segítették az energia felhasználás csökkenését és az energia megtakarítási célok megközelítését - írják.
Jó, hogy nem csak panelesek vehetnek részt benne - de miből lesz pénz önrészre?
A LOSZ 2013 őszétől meghívást kapott – stratégiai partnersége révén is - a fejlesztési tárcától épületenergetikai és energiahatékonysági korszerűsítési programok előkészítésének konzultációira. Egyetértenek azzal, hogy a panelos technológiájú épületek mellett a hagyományos téglaépítésű épületek is bekerültek a pályázati körbe. Azt azonban még nem tudni, hogy a pályázat során lesz-e a saját erő biztosításához kedvezményes kamatozású hitelfelvételi lehetőség és hogyan valósulnak meg LOSZ minőségi kivitelezéssel kapcsolatos javaslatai - írta Farkas Tamás.
Újdonság, hogy külön kezelik a nagyobb társasházakat
Az az információ, hogy készül a 60 lakásosnál nagyobb épületekre is pályázat kiírás, újdonság a LOSZ számára is, hisz eddig ilyen jellegű megosztott kiírásról nem volt szó. Előzetes véleményük szerint azonban nem várható lényeges különbség a jelenlegi és a majd később kiírandó idei pályázati feltételek között.
Nem jön ki a matek: költségvetési pénzre is szükség lesz
Azt azonban még mindig nem látjuk, hogy miképp valósul meg a panel és téglaépítésű lakóépületek 2020-ig tartó energiahatékonysági korszerűsítése. A mi számításaink szerint a társasházi és lakásszövetkezeti panel és hagyományos technológiával épített épületekben lévő lakások száma 1,0-1,2 millióra tehető, szemben a kormányzat által is hangoztatott 700 ezer lakásszámmal - írja a LOSZ elnöke.
A LOSZ szerint az idei pályázati kiírásokkal is maximum 40-50 ezer lakás felújítását lehet prognosztizálni. Ezt a trendet figyelembe véve pedig semmiképpen sem valósítható meg a kormányzat célja; ehhez a most ismert EU-s és kvótabevételből származó források mellett nemzeti költségvetési támogatási keret létrehozására is szükség volna.