6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az évek óta tartó ingatlan-bumm és az egyre felfele ívelő turizmus hatására egyre több tulajdonos szeretné kiadni lakását vagy szobáját jó pénzért. Szállást működtetni azonban nem hobbi: a gyakran teljes embert igénylő feladat rengeteg ráfordítással és költséggel járhat, így csak nagyfokú körültekintéssel érdemes hozzálátni. Röviden összeszedtük, mire kell figyelni, ha mégis belevágnánk.

Az elmúlt években a magánszállás-gyűjtő oldalakon gombamód elszaporodtak a kiadó helyek, csak Budapesten több ezer ilyenből válogathatunk. Ez persze nem meglepő, hiszen a turisták átlagosan jóval magasabb árakon veszik ki az apartmanokat, mint egy albérlő tenné. Összehasonlításképpen: egy 120 ezer forintos albérlet esetén a tulajdonos nagyjából 4 ezer forintot keres naponta, míg szálláshelyek között még a szezonon kívül is ritka az 5 ezer forint/fő/éj alatti ár.

Özönlenek a külföldi turisták Magyarországra - Idén májusig a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 6,9, a belföldi vendégeké 4,5 százalékkal bővült az egy évvel korábbi szinthez képest. Tovább >>>

Csak ezeket a számokat elnézve jó üzletnek, könnyű pénznek tűnhet a szállásadás – mindenekelőtt azonban érdemes jól átgondolni, hogy tényleg képesek vagyunk-e vállalni az ezzel kapcsolatos hercehurcát.

Könnyű pénz vagy teljes állás?

Az ilyen tevékenység ugyanis komoly idő- és energiaráfordítást igényel a tulajdonostól: a vendégek fogadása, az adminisztráció és a szálláshely karbantartása, rendszere  takarítása hamar teljes értékű munkává válhat, ami nehezen egyeztethető össze egy ezzel párhuzamosan végzett főállással. Továbbá figyelni kell arra, hogy bármikor elérhetőek legyünk a vendégek számára, váratlan problémák esetén azonnal rendelkezésre kell állnunk.

Amennyiben több oldalon is regisztráljuk a szállást, előfordulhat, hogy többen is foglalnak ugyanazon időre a különböző oldalakon, ennek tisztázása pedig a gyakorlatban sokszor a szállásadót terheli. Érdemes figyelembe vennünk a nyelvi akadályokat is: amennyiben külföldi turistákkal szeretnénk növelni a bevételeket,  elengedhetetlen a társalgási szintű angol tudás.

A szállásadó oldalak közleményeinek tanulsága, hogy lényeges körülmény az ingatlan elhelyezkedése. Leginkább Budapesten indulnak jó esélyekkel az új szállásadók, de a városon belül is komoly eltérések lehetnek a kerületek között. Jellemzően a belvárosi, turisztikai célpontokhoz közel eső részeken érdemes próbálkozni.

Hogyan, kinek és mit kell adózni?

A szállásadó oldalak általában csak közvetítő szerepet játszanak, a legtöbb esetben a tulajdonos felelőssége, hogy minden rendben legyen jogi szempontból. Erről korábban már írtunk részletesebben. A kis szálláshelyek üzemeltetése cégként, egyéni vállalkozói formában vagy adószámos magánszemélyként történik.

Nincs lakásod, de szeretnél befektetni? A kalkulátor segít, hogy találj egy jó hitelt!

Az szja rendszerben három lehetőség közül választhat a magánszemély: tételes átalányadózás, tételes költségelszámolás vagy a 10 százalékos költséghányad alkalmazása. Átalányadó esetén a fizetendő díj 2017-ben 38 400 forint/szoba/év. Költségelszámolásnál nem a kiadásból származó bevételt, hanem a kiadásokat tudjuk elszámolni. A döntés előtt azonban mindenképp érdemes szakemberrel konzultálni, ezzel ugyanis jelentős összegeket spórolhatunk. Fontos kiemelni, hogy a szállásadásból származó bevétel után negyedévente adóelőleget is fizetni kell.

Tételes átalányadózás esetén korábban 6400 forintos egészségügyi hozzájárulást is kellett fizetni, ezt azonban idén már eltörölték. Ezen felül ugyanakkor fizetni kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot, amennyiben a magánszemély nem biztosított.

Áfa? Ifa?

A magán szálláshelyek bérbeadása kereskedelmi szálláshely-szolgáltatásnak minősül, így az Áfa-törvény hatálya alá tartozik. Amennyiben az éves bevétel nem haladja meg a 8 millió forintot, választható az alanyi mentesség.

Az idegenforgalmi adó mértéke változó, az államilag hozott jogszabály csak a törvényi maximumról rendelkezik. Az Ifa lehet százalékos vagy fix összegű, Budapesten jellemzően a szállásdíj 4 százaléka – olvasható a tudatosadózó.hu-n. Ezt az adót nem a szállásadó fizeti, hanem a vendég – a beszedett adót azonban havonta kell fizetni a helyi önkormányzat számlájára, valamint idegenforgalmi adó bevallást is kell készíteni.

További költség az építmény után felszámolt idegenforgalmi adó, vagyis az ingatlanadó. Ennek mértéke jelentős eltéréseket mutat önkormányzatonként, de általában nm/év alapon kell fizetni. Egyes helyeken még az ingatlanra is kivetnek ún. kommunális adót, amit a kiadott lakások után kell fizetni. Szükség lesz továbbá adószámra is, mert a vendégeknek számlát kell kiállítani, ezeket pedig havonta le kell jelenteni az interneten keresztül.

És még ezen felül…

Ezen költségek kifizetésével gyakorlatilag már törvényesen ki lehet adni az ingatlant, de érdemes figyelembe venni a további fizetnivalókat. Mivel a szálláshely-szolgáltatás nem azonos az ingatlan bérbeadással, így a rezsi fizetése is a tulajdonost terheli.

A szálláskereső oldalak egymástól eltérő díjakat számolnak fel. Van, ahol a megjelenés számít, máshol csak a valóban összejött üzletekért kell fizetni. Ez az összeg lehet százalékos vagy fix összegű. Fontos szempont a reklámozás is: az igazán felkapott szállásokat gyakran igen sok pénzért sorolják előbbre a szálláskereső-oldalak, a lista hatodik oldalán szereplő ajánlatok pedig viszonylag kevesebb embert érnek el.

Érdemes tehát minél pontosabb költségvetést készíteni, ami tartalmazza a váratlan költségeket és az állandóan pótolandó tételeket is. (vécépapír,  kéztörlő, mosogatószer, ágyneműmosás és takarítás költsége, stb.) A bevétel oldalon okosabb szerényebben számolni a profitot, mivel az szobaárak komoly eltéréseket mutatnak az év során. Míg a nyáron akár minden nap lehet vendég a háznál, a téli hónapokban – még a belvárosban is – a felére eshet a szobakihasználtság.

Elképesztő tömeg van az országban – aki most keres szállást, elkésett

Felpörgeti az amúgy is élénk hazai turizmust a vizes világbajnokság és a Forma-1, Budapesten és Balatonfüreden már alig lehet szállást találni júliusra - További részletek >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Pocsék év volt a tavalyi, idénre már ébredést jósol az MNB a kereskedelmiingatlan-piacon
Mester Nándor | 2024. április 25. 15:04
Tovább nőhet a kihasználatlanság az irodáknál és a raktáraknál, kicsit javulhat a helyzet a bevásárlóközpontok és a hotelek esetében. A befektetők azonban most sem sietnek ilyen eszközöket venni.
Ingatlan Így született meg Magyarország legnagyobb irodaportfóliója
Natív tartalom | 2024. április 25. 12:58
Az elmúlt évek legfontosabb ingatlanpiaci eseményei között említhetjük a CPI Hungary vállalatfelvásárlásait, amelynek eredményeképpen jelenleg a cég összesen 603 500 négyzetméternyi kereskedelmi területet kezel, többek között a legnagyobb budapesti irodaportfólióval rendelkezik. A cég sajtóanyagában kiemeli: kihasználtságuk 93 százalékot tesz ki, továbbá felhívják rá a figyelmet, hogy aktívan támogatják a teljes szektor fenntarthatósági szemléletének formálását.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Aszófő és Akali lenyomta Zánkát és Révfülöpöt
Mester Nándor | 2024. április 24. 18:52
A Balaton északi partjának középső részén mintha megállt volna az idő. Alig van ingatlanforgalom, az árak is befagytak, mert a tulajdonosok nem nagyon akarnak engedni. A drágasági versenyt egyelőre Aszófő nyeri, de ott liheg a nyakán Balatonszepezd és kicsit lemaradva a Badacsony alja – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Megrohamozhatják a bankokat?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 09:08
Bár a jegybanki alapkamat újra csökkent, nem éri meg tovább várni annak, aki lakáshitel-felvételben gondolkodik, a mostani kamatszinteknél alacsonyabb kamatok nem várhatóak az év hátralévő részében – véli Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. 
Ingatlan Még több lett az üres irodaterület Budapesten 
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:38
Idén az első negyedévben folytatódott a hónapok óta tartó lejtmenet az irodapiacon: kevés új terület készült el, miközben újra nőtt a kihasználatlanság.
Ingatlan Közel felére esett vissza a lakásépítési kedv a szomszédunkban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 13:18
Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben - közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kádár-kocka küzd a luxusnyaralóval a Tisza-tónál
Mester Nándor | 2024. április 17. 18:47
Idén várhatóan tovább növekszik a Tisza-tó népszerűsége. Az ok igen prózai: még mindig jóval olcsóbb, mint a Balaton vagy a Velencei-tó környéke, egy-két ottani kistelepülésen használható a Falusi CSOK és ha nyaralót keres valaki, akkor javuló és bővülő szabadidős és kiskereskedelmi szolgáltatásokra számíthat. Az ingatlankínálat egyre színesebb, már a luxus is megjelent – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Mi az a hatalmas, ami a Duna Plaza mögött épül?
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 07:49
A Futureal Csoport kezd egy óriásberuházást. 
Ingatlan Nagy biznisz a magánkollégium és a közösségi társasház, de nem nálunk
Privátbankár.hu | 2024. április 13. 13:55
Más régiós országokban érdemesebb kiadásra lakóingatlant építeni, mint Magyarországon. Leginkább az adózás miatt.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? A Velencei-tónál lassan beérik az árak a pesti agglomeráció átlagát
Mester Nándor | 2024. április 10. 19:10
Lapunk az elmúlt években többször is írt arról, hogy a főváros agglomerációja gyakorlatilag elért a Velencei-tóig. Azzal a különbséggel, hogy sokáig a Budapestet ölelő településgyűrű árai jóval magasabbak voltak. Mára ez a különbség erősen csökkent, főleg azért, mert annyira megugrott a kereslet a Balaton kis testvére körül, hogy az fölvitte az árakat, bár a használt lakások-házak ára még mindig nem érte el a budapesti agglomeráció legdrágább részein tapassztalható szintet. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG