Egyre fontosabbak a vidéki városok
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint számítani lehetett az árak további emelkedésére. Fontos azonban, hogy előzetes adatokról van szó, a tényszámok a későbbiekben még változhatnak.
„A tapasztalataink szerint 2017 változást jelentett a korábbi évekhez képest, mivel megkezdődött a vidéki lakáspiac felzárkózása. Bár a budapesti lakásárak emelkedése megmaradt, ennek üteme lelassult. A többi nagyvárosban viszont nagyobb drágulás figyelhető meg a fokozódó kereslet miatt” – mondta.
Budapesten 30 millió a lélektani határ
Élen az áremelkedésbenAz Eurostat friss adatai szerint hazánk 27 vizsgált európai ország között az ötödik helyen áll az inflációval korrigált éves reál lakásár változásában. Részletek >>> |
Az ingatlan.com elemzéséből kiderül, hogy a fővárosi kínálati piacon elsősorban a 30 millió forintnál olcsóbb lakásoknál volt nagyobb az áremelkedés. Tavaly januárhoz képest ezeknél a lakásoknál 14 százalékos volt a drágulás, míg a 30 millió feletti sávban visszafogottabb 9 százalékos áremelkedés ment végbe.
„Ennek az oka, hogy Budapesten leginkább a 30 millió forintnál olcsóbb lakásokat keresik. Az ennél drágábban hirdetett ingatlanok értékesítése típustól függően átlagosan 20-50 nappal tovább tart” - fogalmazott a szakértő.
Az ingatlan.com árkörképe szerint január közepén Budapesten a használt lakások átlagos kínálati négyzetméterára 548 ezer forintra rúgott. Debrecenben az átlagár 308 ezer forintot tett ki, Szegeden átlagosan 255 ezer forintért kínáltak egy négyzetmétert. Győrben 338 ezer forintnál, Székesfehérváron pedig 318 ezer forintnál jártak az átlagárak január közepén. Balogh László szerint a következő időszakban tovább erősödhet a megyeszékhelyek és megyei jogú városok szerepe a hazai lakáspiacon, és az országos áremelkedéshez is ezek a nagyvárosok járulhatnak hozzá leginkább.
Számolj velünk! Segítünk megtalálni a legjobb lakáshitelt és lakástakarékot gyorsan és egyszerűen! |